Objawy Promienicy
Promienica to schorzenie powodowane przez bakterie. Choroba najczęściej występuje u zwierząt, ale czasami pojawia się także u ludzi. Właściwe rozpoznanie tego schorzenia we wczesnej fazie jest bardzo istotne, jednak może się okazać, że wcale nie jest to takie proste. Jak rozpoznać promienicę i czy można zrobić to samodzielnie?
Promienicę najłatwiej jest rozpoznać, jeśli bakterie zaatakują w takim miejscu, w którym zmiany spowodowane przez chorobę mogą być szybko zauważone. Tak bywa na przykład w przypadku promienicy żuchwy. Niestety w przypadku promienicy brzusznej postawienie diagnozy nie zawsze jest szybkie i łatwe. W przypadku, gdy naciek pojawia się blisko powierzchni skóry, można w prosty sposób potwierdzić, czy dana zmiana została spowodowana przez drobnoustrój, czy też jest guzem rakowym. Nadal jednak – nawet w tak widocznej i łatwej do diagnozy formie promienicy nie jest możliwe rozpoznanie jej samodzielnie.
Kiedy choroba przebiega wewnątrz organizmu, konieczne jest wykonanie biopsji. Według niektórych takie badanie trzeba przeprowadzać dość szybko, bo inaczej wynik może nie być wiarygodny. Tym bardziej samodzielne rozpoznanie promienicy brzusznej jest niemożliwe.
Jak nie pomylić promienicy z innymi chorobami
Samodzielne rozpoznanie choroby nie jest zwykle możliwe, ponieważ objawy promienicy rzadko bywają na tyle charakterystyczne, by nie pomylić jej z innymi schorzeniami. Bakterie w przypadku promienicy brzusznej najczęściej występują w jelitach. Dolegliwości związane z tym narządem rzadko jednak podsuwają myśl o tego rodzaju chorobie zakaźnej. Najczęściej promienicę brzuszną myli się z chorobami nowotworowymi, ponieważ również w przebiegu tych schorzeń mogą występować takie symptomy jak gorączka, ból, wymioty czy nagła utrata wagi. By rozpoznać promienicę, konieczne jest najczęściej pobranie próbki z samej zmiany chorobowej. Często dopiero wtedy wychodzi na jaw, że powodem nacieków jest bakteria.
Inne objawy promienicy
Jak objawia się promienica w innych przypadkach? Promienica może występować również jako choroba płuc oraz schorzenie narządów miednicy mniejszej. Ten ostatni rodzaj promienicy, w przeciwieństwie do poprzednich, występuje praktycznie tylko u kobiet. Spowodowany jest często używaniem wkładek domacicznych. Także w tych przypadkach głównym objawem jest gorączka i spadek wagi, a także symptomy dotyczące zaatakowanych narządów. Promienica płucna objawia się kaszlem, natomiast promienica miednicy mniejszej – krwawieniem z narządów rodnych. Wszystkie wymienione objawy są jednak nieswoiste, przez co trudno zdiagnozować promienicę.
Promienica bardzo często nadal jest mylona z chorobami nowotworowymi. Dlatego też w przypadku wątpliwości warto zgłosić się do lekarza i przedstawić mu swoje domysły. Zdarza się, że promienica brzuszna może powstać od połkniętego kawałka zęba lub plomby. Tak może zdarzyć się zwłaszcza wtedy, gdy jama ustna nie jest utrzymywana w najlepszym stanie. Do zakażenia bakterią może dojść również w kontakcie ze zwierzętami. Do takich przypadków dochodzi jednak jeszcze rzadziej, niż do zakażenia bakteriami obecnymi w jamie ustnej.

3 komentarzy
Wiesława:
Największy problem jest w tym, że lekarze najczęściej nie mają pojęcia na temat objawów promienicy. U nas najczęściej idzie się na łatwiznę, przepisuje się penicylinę i wszystko wydaje się załatwione. Najczęściej jest tak, że lekarze nawet o tej chorobie nie słyszeli, a już na pewno nie widzieli objawów na żywo.
Wikario:
Jak promienicę leczą panicyliną, to powiedzcie mi komu na tym zależy? Oczywiście, że koncernom farmaceutycznym, bo przecież nikt inny o zdrowych zmysłach nie powie mi, że lek sprzed 150 lat jest tak samo skuteczny jak najnowocześniejsze rozwiązania.
Mirek:
U mojej mamy jest podobnie. Brak diagnozy, nie nowotwór i nie promienica macicy i układu moczowego. Lekarze odsyłają od ginekologa do urologa itd. Ma nacieki na kilku narządach. Macicy, pęcherzu, odbycie. Ktoś rzucił temat, że to gruźlica. Miała pobieranych kilka razy wycinki, wymazy i nic nie wykazują, ani nowotwór ani promienica. Może ktoś ma pomysł do kogo mogłaby jeszcze zgłosić się po poradę. Profesor w Poznaniu po badaniu stwierdził, że to objawy promienicy, jednak wycinki, wymazy tego nie wykazują i stoimy w miejscu.