Objawy refluksu

Refluks Autor: redakcja Dodaj komentarz

Zawsze pojawia się zgaga, ale może też być odbijanie, cofanie pokarmu do przełyku, a także ślinotok, zapalenie dziąseł czy nawet ból ucha. Sprawdź co robić, gdy pojawią się u Ciebie objawy refluksu.

Objawy refluksu przełyku

Najczęstszym objawem refluksu jest zgaga. Towarzyszy ona praktycznie każdemu choremu na refluks i jest trudna do wyeliminowania. Na tym się jednak nie kończy, bo dochodzi do tego odbijanie oraz niezbyt przyjemne poczucie cofania się treści żołądkowych w stronę przełyku. Pojawia się też pieczenie za mostkiem, a także bóle brzucha. U dzieci zdarza się też odmawianie przyjmowania posiłków.
Ból i inne nieprzyjemności narastają, gdy położymy się na plecach. Eskaluje też po dużym posiłku, podczas schylania się i parcia. Zwłaszcza jeśli przyjmowane pokarmy były zbyt tłuste. Zdarza się też kaszel, chrypka podczas mówienia i poczucie „kluski” w gardle. Jeśli dojdą do tego kłopoty z połykaniem, albo ból przy nim oraz krwawienie z przełyku, trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Objawy refluksu żołądkowo-przełykowego

Tu także pojawia się zgaga, do której dochodzi silny ból za mostkiem lub w okolicach górnej części brzucha. Zdarza się nawet ból gardła, który promieniuje w okolice żuchwy oraz szyi. Najczęściej dolegliwości nasilają się po posiłku, zwłaszcza dużym i bardzo słodkim lub kwaśnym. Typowym objawem jest poczucie goryczy lub kwaśnego smaku w ustach oraz towarzyszące mu nudności, a nawet wymioty.
Zdarzają się też powikłania płucne, podrażnienia strun głosowych, kłopoty z górnymi drogami oddechowymi. Może się to przytrafić, gdy treść żołądkowa cofnie się do gardła i trafi do przełyku, skąd już blisko do układu oddechowego. Takie przypadki najczęściej zdarzają się podczas snu. Czasami ból w klatce piersiowej można pomylić nawet z chorobami wieńcowymi. Zwłaszcza, że towarzyszyć mu może silny kaszel oraz ból gardła.

Inne objawy refluksu

Podczas refluksu czasami dokuczają też objawy płucne. Nie są one częste, ale występują, jeśli treść żołądkowa dostanie się do krtani i oskrzeli. Powoduje to astmę oskrzelową, chroniczny kaszel i zapalenie oskrzeli. Chorzy nie mogą też doleczyć zapalenia płuc, które regularnie powraca. Według szacunków, objawy te towarzyszą ok. 10% osób dorosłych, którzy zmagają się z chorobą refluksową.
Chorym dokucza też ślinotok i wynikające z niego kłopoty. Jeśli kwaśna treść żołądkowa trafia do ust, na porządku dziennym są także uszkodzenia zębów i zapalenia dziąseł. Stan zapalny może utrzymywać się przez długi czas i powodować stałe uszkodzenie szkliwa oraz tkanki przyzębia. Zdarza się także zapalenie krtani, gardła, a czasami nawet rak krtani.

Objawy refluksu – co zmienić?

Jeśli dokuczają ci objawy refluksu, warto zmodyfikować swój dotychczasowy styl życia. Przede wszystkim to, czym i w jaki sposób się odżywiamy. Może to mieć znacznie lepszy wpływ na nasze dalsze życie i ograniczenie dolegliwości, niż leczenie farmakologiczne. Ważne są szczegóły – np. to, by nie objadać się przed snem. Między bajki można włożyć porady, dotyczące konkretnych godzin posiłków. Nie każdy przecież kładzie się spać o tej samej godzinie, a najważniejsze jest, by nie jeść później niż trzy godziny przed zaśnięciem. Potrawy tłuste powinny zostać ograniczone, a najlepiej całkowicie wyeliminowane z jadłospisu. Podobnie nadmiar przypraw, kawy, czekolady, napojów gazowanych, a także cytrusów. Nie ma też mowy o papierosach i alkoholu. Zaleca się też pozbycie zbędnych kilogramów oraz unikanie ciasnych ubrań – w szczególności spodni, spódnic czy pasków.

Brak komentarzy

  • Refluksowa:

    Data: Listopad 3, 2014 Czas: 16:08

    Jak tak czytam, to dochodzę do wniosku, że refluks początkowo można pomylić nawet z zawałem serca – ból w mostku, pieczenie, oddychanie, kwas w ustach… Ale u mnie występuje praktycznie tylko kwaśny smak – zwłaszcza gdy mi się odbije. I niestety nie ma tu wielkiego znaczenia jak bardzo był obfity posiłek, tylko co zawierał. Po prostu niektórych rzeczy jeść nie mogę – kwaśne jedzenie od razu powoduje u mnie zgagę, choć dokładnie się przebadałam i nie mam żadnych chorób układu pokarmowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.