Refluks u niemowlaka
Czy ulewanie, czyli refluks u niemowlaka, jest groźne? To jedna z tych przypadłości, które dotykają praktycznie każdego niemowlaka, szczególnie w pierwszych miesiącach życia. Pojawia się ono po karmieniu, kiedy rodzice pionizują dziecko, aby mogło wydalić nadmiar połkniętego powietrza.
Noworodki mają bardzo malutki żołądek, a ich zwieracz przełyku, który zapobiega cofaniu się treści pokarmowej z żołądka, jest jeszcze niedojrzały i zbyt słaby, aby bezbłędnie spełniać swoje zadanie. Ponadto, niemowlęta mają bardzo mocną potrzebę ssania, podczas którego spokojnie zasypiają, często skutkuje to tym, że wypijają zbyt dużą ilość pokarmu, a także połykają duże ilości powietrza, które później próbuje uwolnić się z żołądka, skutkując właśnie ulewaniem.
Ulewanie jest dla niemowlaka bezbolesne, ilość pokarmu jest niewielka i nie wypływa pod dużym ciśnieniem. W przypadku, kiedy mamy do czynienia z wymiotami, dziecko jest niespokojne, zwraca dużą ilość pokarmu, co wywołuje u niego dyskomfort i skutkuje płaczem.
Jak rozpoznać refluks?
Kiedy ulewanie dziecka zaczyna być niepokojąco częste i obfite, powinno to wzbudzić czujność w rodzicach i skłonić ich do konsultacji z lekarzem. Objawy, które wskazują na to, że to jednak może być refluks, są następujące:
- częste ulewanie w dużych ilościach i pod dużym ciśnieniem – podobnie jak przy wymiotach;
- słabe przybieranie na wadze dziecka;
- niepokój dziecka podczas karmienia;
- częste nawracające infekcje górnych dróg oddechowych lub ucha środkowego.
Czym grozi refluks u niemowlaka?
Cofający się pokarm w chorobie refleksowej podrażania oraz narusza delikatny nabłonek przełyku, tworząc drobne ranki lub nawet głębsze owrzodzenia. Są one bolesne dla dziecka i nie pozwalają spokojnie jeść, co skutkuje płaczliwością, niepokojem i spadkiem wagi dziecka. Kiedy pokarm cofa się do gardła, naraża je na nawracające infekcje górnych dróg oddechowych.
Jak leczyć refluks u niemowląt
Refluks u niemowląt, zwłaszcza refluks u noworodka, jest dla rodziców dużym zmartwieniem, ponieważ oprócz słabego przybierania na wadze i płaczliwości, naraża on dziecko na dolegliwości bólowe, a także może być groźny podczas snu, doprowadzić do zachłyśnięcia, co bardzo często spędza sen z powiek rodzicom.
Refluks u niemowląt można, a nawet trzeba leczyć. Kiedy pediatra podejrzewa chorobę refluksową u dziecka, zleca podstawowe badania krwi oraz kieruje na badanie USG jamy brzusznej, czasami konieczna jest też wizyta u specjalisty – gastrologa, który wykona całodobową ph-metrię. Jest to dość nieprzyjemne, jednak czasami konieczne badanie, które może pomóc zdiagnozować chorobę, co pozwoli rozpocząć farmakoterapię. Najczęściej stosuje się leki zmniejszające kwasowość soku żołądkowego, aby zminimalizować podrażnienie przełyku i gardła i pozwolić im się wygoić.
Domowe sposoby na refluks u niemowlaka
Kiedy dziecko cierpi z powodu choroby refluksowej, można wdrożyć pewne domowe sposoby, aby załagodzić skutki tej choroby. Podczas karmienia należy zwracać uwagę na to, aby dziecko miało główkę i górną część ciała uniesioną wyżej od reszty ciała, należy wystrzegać się karmienia na leżąco, kiedy dziecko leży płasko na plecach
Po karmieniu natomiast bardzo ważne jest, aby dziecku się odbiło. Jest wiele pozycji ułatwiających uwolnienie połkniętego powietrza: noszenie na ramieniu, zwykłe trzymanie w pionie, przekładanie przez kolano itp. Aby zapewnić dziecku bezpieczny sen, dobrze jest podłożyć coś pod górną część łóżka czy materaca, na której leży główka malucha, aby zapobiec zachłyśnięciu podczas ewentualnego ulania. Ponadto dziecko najlepiej układać na boku.
Czytaj również: http://poradnikrefluksowy.pl/o-refluksie/refluks-u-dzieci/
Refluks u dzieci najczęściej samoistnie zanika jeszcze przed pierwszymi urodzinami, kiedy układ trawienny dojrzewa i wszystkie jego organy zaczynają bezawaryjnie pełnić swoje funkcje.
2 komentarzy
mamiszon:
Refluks u niemowlaka nie jest niczym niezwykłym. Pamiętajcie, że praktycznie każdy niemowlak ma refluks. Jeden mniejszy, inny większy, ale de facto każdy ma. Nie ma się czym przejmować dopóki przybiera na wadze. Gdyby tak nie było, albo nie daj Boże zaczął chudnąć, to jest kłopot, ale jeśli normalnie rośnie to refluks u niemowląt nie jest żadną dolegliwością, z którą trzeba iść do lekarza.
Janka:
Refluks czy nie refluks i tak jest to na tyle wkurzające, że człowiek nie ma żadnych szans żeby cokolwiek z tym zmienić. A nawet jak coś już myślisz, że idzie w dobrą stronę, to się potem okazuje, że choroba refluksowa wraca i to często w najmniej oczekiwanym momencie.