Refluks żółciowy, moczowy i krtaniowo gardłowy

Refluks Autor: redakcja Komentarzy: 3

Refluks to dolegliwość objawiająca cofaniem się czy to treści żołądka w przypadku refluksu żółciowego, czy to moczu w przypadku refluksu moczowego. Przyczyną choroby jest nieprawidłowa praca wybranego układu. Jakie rodzaje refluksu wyróżniamy, jakie są ich przyczyny i objawy oraz jak je skutecznie leczyć?

Czym jest refluks żółciowy

Refluks żółciowy inaczej nazywany jest także żołądkowo-przełykowym. Objawia się wracaniem treści z żołądka do przełyku. Jego przyczyną jest zmniejszone napięcie zwieracza dolnego przełyku, który ze względu na nieprawidłową pracę zaburza działanie całego układu pokarmowego. Częste i powtarzające się wracanie treści żołądka do przełyku może być i nieprzyjemne, i niebezpieczne, ponieważ powoduje stan zapalny, popularnie nazywany zgagą.

Refluks żółciowy – przełykowy

Co dokładnie wywołuje cofanie się treści żołądka? Choroba refluksowa jest wynikiem zapalenia błony śluzowej przełyku. Częste zarzucanie treści żołądka podrażnia przełyk i zaburza pracę zwieracza dolnego w przełyku. Zwieracz może nie działać prawidłowo z różnych przyczyn.

Najczęściej są to:

 • spożywanie drażniących przełyk pokarmów,
 • dieta obfita w tłuszcze,
 • palenie papierosów,
 • przepuklina rozworu przełykowego,
 • alkohol,
 • nadwaga i otyłość,
 • ciąża,
 • przyjmowanie leków obniżających ciśnienie w obrębie zwieracza dolnego przełyku,
 • urazy klatki piersiowej.

Objawy refluksu żółciowego i leczenie

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z refluksem żółciowym? Charakterystyczne objawy to gorycz lub kwaśność w jamie ustnej, wymioty, nudności, odbijanie. Mogą wystąpić także bóle w klatce piersiowej, chrypka, kaszel napadowy, bóle gardła oraz zapalenie dziąseł.

Jak leczyć refluks żołądkowy? Jeśli wystąpią objawy choroby, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który postawi diagnozę i zleci odpowiednie leczenie. Żeby uniknąć cofania się treści pokarmowych, należy przede wszystkim stosować odpowiednią dietę: lekkostrawną, pozbawioną czynników drażniących, takich jak kawa, alkohol czy owoce cytrusowe.

Refluks moczowy – przyczyny i objawy

Refluks moczowy objawia się cofaniem się treści pęcherza. Do wstecznego przepływu moczu dochodzi z powodu nieprawidłowo działających zwieraczy, znajdujących się u ujścia moczowodów. Cofanie się moczu objawia się bolesnymi zapaleniami pęcherza, bólem w podbrzuszu, częstym oddawaniem moczu. Refluks moczowy mieć różne przyczyny. Często występuje u dzieci, u których układ moczowy jeszcze nie działa prawidłowo. U osób dorosłych może być konsekwencją zapalenia lub zakażenia układu moczowego.

Leczenie refluksu moczowego

Refluksu moczowego nie można leczyć na własną rękę. Konieczna jest konsultacja z lekarzem, który zdiagnozuje dolegliwość i zaleci odpowiednią terapię. Najczęściej wprowadza się do pęcherza przez wstrzyknięcie substancję uszczelniającą oraz stosuje leki, które mają usunąć ewentualnie zapalenie towarzyszące chorobie.

Przyczyny i objawy refluksu krtaniowo gardłowego

Inną chorobą, związaną ze zwracaniem, jest refluks krtaniowo gardłowy, który objawia się cofaniem się treści żołądka do górnych dróg oddechowych. Choroba powoduje uszkodzenie błony śluzowej. Objawami mogą być: chrypka, kaszel, problemy z głosem po obudzeniu, trudności w przełykaniu, uczucie obcego ciała w przełyku, ból gardła, kłopoty z oddychaniem, astma.

Refluks krtaniowo gardłowy – leczenie

Jak pozbyć się tej dokuczliwej i niebezpiecznej dolegliwości? Konieczna jest konsultacja z lekarzem, gdyż tylko on może diagnozować chorobę, ustalić jej przyczynę i zalecić odpowiedni sposób postępowania. Pacjent będzie musiał stosować lekkostrawną dietę oraz najczęściej – leczenie farmakologiczne.

Refluks żółciowy, moczowy i krtaniowo gardłowy
3.6 (72%) 5 głosów

3 komentarzy

 • Alfredo Moreno:

  Data: Styczeń 21, 2018 Czas: 12:41

  Na szczęście refluks żółciowy zdarza się stosunkowo rzadko. To jest plus, bo choroba jest paskudna i naprawdę mimo walki od miesięcy mam ciągle kłopoty. Pozostaje mi się cieszyć, że nikt z rodziny oprócz mnie na to nie choruje.

 • Iwonka:

  Data: Styczeń 22, 2018 Czas: 08:07

  Refluks krtaniowo gardłowy to jest dopiero makabra. Człowiek się czuje jakby mu rozpalali ognisko w gardle i nie ma pojęcia co ze sobą zrobić. Próbowałam wszystkich leków bez recepty i wychodzi na to, że efekty są praktycznie losowe. Leki bez recepty nie działają,. a te przepisane przez lekarza są tak mocne, że za często stosować i tak ich nie można.

 • Julia:

  Data: Marzec 16, 2018 Czas: 09:02

  Refluks to strasznie nie przyjemna i uciążliwa dolegliwość . Trzeba bardzo uważać na to co się je i przestrzegać diety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.