Kamica żółciowa

Wszystko o kamicy żółciowej

Jeśli w pęcherzyku żółciowym powstaną złogi z substancji chemicznych, które znajdują się w żółci, mówimy o powstaniu kamicy żółciowej. Zdarza się ona podczas nadmiernego zagęszczenia żółci, a w jej efekcie pojawia się kamień z cholesterolu, białek i barwników żółciowych. Nieleczona choroba może prowadzić nawet do zapalenia otrzewnej, sepsy i śmierci.

Przyczyny kamicy żółciowej mogą być różne. Na jej pojawienie się wpływa bowiem kilka czynników, a gdy zachodzą one jednocześnie, ryzyko znacząco się zwiększa. Najwyższe jest u osób starszych, które ukończyły już 60 lat. Częściej pojawia się też u kobiet, u których spore znaczenie mogą mieć hormony, czasami rozchwiane po wielu ciążach. Największy wpływ ma jednak na jej powstanie niezbyt zdrowy styl życia. Atakuje więc osoby z otyłością, czy cukrzycą, a także mające zbyt duże stężenie trójglicerydów we krwi.

Na jej rozwój wpływ mają także przyjmowane doustnie środki antykoncepcyjne oraz inne leki i sposoby leczenia. Kamica pojawia się m.in. u osób ze szwami chirurgicznymi, które wpływają na zastój żółci, co z kolei powoduje osadzanie się złogów. Niebezpieczeństwo niosą za sobą także zabiegi chirurgiczne, a nawet diety, a przede wszystkim głodówka.

W poniższych tekstach znajdziesz też szeroko omówione objawy kamicy żółciowej. Czasami nie można bowiem poznać ich przez wiele lat i dopiero przez przypadek odkrywa się złogi w woreczku. Dyskomfort pojawia się bowiem dopiero w momencie, gdy są one znacznie powiększone. To właśnie z bólem pacjenci najczęściej zgłaszają się do lekarza, mówiąc o nieprzyjemnym odczuciu z prawej strony nadbrzusza, pod żebrami. Czasami promieniuje on nawet na plecy i łopatkę, a pojawia się po posiłkach, przede wszystkim bogatych w tłuszcz.

Wraz z bólem pojawiają się też inne objawy kamicy żółciowej: nudności, wymioty, nadmierna potliwość. Znacząco obniża to komfort życia, a nawet leki przeciwbólowe na niewiele się zdają. Czasami nie wystarczy nawet leczenie, bo trzeba przeprowadzić operację. Zwłaszcza jeśli do objawów dochodzi gorączka i żółtaczka.

Kamicę żółciową diagnozuje się poprzez USG jamy brzusznej lub jej tomografię komputerową. Leczenie kamicy żółciowej zależy od wielkości kamieni. Jeśli są one duże, konieczna jest operacja. Po prostu rozcina się brzuch i usuwa złogi. Najlepiej zrobić to metodą laparoskopową, która jest mniej inwazyjna i pozwala pacjentowi na znacznie szybszy powrót do pełnej sprawności. Mniejsze kamienie usuwa się za pomocą farmakoterapii, ale w tym przypadku narażamy się na ewentualny nawrót choroby. Za pomocą kwasu ursodeoksucholowego pozbyć się można małych kamieni.

Jeśli terapia się nie powiedzie, grożą nam powikłania przy kamicy żółciowej. Część z nich jest nawet groźna dla życia. Kamieni nie można bowiem wydalić ze względu na ich wielkość, co powoduje nie tylko ból, ale też stany zapalne. Dojść może m.in. do kamiczego zapalenia pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych z perforacją pęcherzyka i zapalenia otrzewnej, jak również ropniaków czy wodniaków pęcherzyka żółciowego.

Najgroźniejsze jest zapalenie otrzewnej. Jeśli cały narząd jest nim objęty, szanse na przeżycie drastycznie spadają, zwłaszcza jeśli szybko nie zgłosimy się do lekarza. W przypadku zapalenia otrzewnej należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe. Jeżeli tego nie zrobimy, dojdzie do uszkodzenia nerek, płuc, a nawet paraliżu układu krążenia i oddechowego oraz zakażenia krwi, czyli sepsy. Przy zapaleniu otrzewnej pojawiają się jednocześnie: wzdęcia, czkawka, cuchnące brunatne wymioty, zatwardzenie i trudności w oddaniu moczu.

Kamica żółciowa, najprościej rzecz mówiąc, to po prosty substancja chemiczna, która znajduje się w żółci. Jak powszechnie wiadomo żółć jest substancją płynną o zabarwieniu żółtawo-zielonym, która wytwarzana jest przez wątrobę. Substancja ta zawiera przede wszystkim barwniki żółciowe, sole, mocznik, sole...

Czytaj artykuł

Kamica pęcherzyka żółciowego to schorzenie charakteryzujące się występowaniem jednego lub kilku kamieni wewnątrz światła pęcherzyka. Kamienie te wytrącane są z substancji, które w warunkach prawidłowych rozpuszczają się w żółci i wydalane są przez przewód pokarmowy (m.in. jelito grube, odbytnicę i...

Czytaj artykuł

Kamica żółciowa to schorzenie, które bardzo utrudnia normalne funkcjonowanie w ciągu dnia wielu dorosłych osób. Jej objawy są stosunkowo łatwe do zidentyfikowania. Jak rozpoznać atak kamicy żółciowej?

Czytaj artykuł

Kamica żółciowa to choroba polegająca na odkładaniu się w pęcherzu żółciowym złogów substancji chemicznych pochodzących z pożywienia. Niekiedy kamienie osiągają niepokojącą wielkość. Wielu ludzi lekceważy objawy choroby w nadziei, że same miną. To błąd, ponieważ zaniechanie leczenia jedynie pogarsza sytuację,...

Czytaj artykuł

Kamica żółciowa to choroba, która dotyczy około 20% populacji krajów wysoko rozwiniętych. Ryzyko zachorowania na nią wzrasta wraz z wiekiem i dużo częściej jest diagnozowana u kobiet, niż u mężczyzn. Jednym z czynników zwiększających ryzyko zachorowania na kamicę żółciową jest...

Czytaj artykuł

Kamica żółciowa to bolesna i nieprzyjemna choroba, dotykająca sporej części naszego społeczeństwa. Dotyczy nawet dwudziestu procent mieszkańców Europy Zachodniej. Polega na odkładaniu się w pęcherzyku żółciowym złogów substancji chemicznych, które normalnie powinny zostać usunięte z ustroju.

Czytaj artykuł

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.