Objawy kamicy żółciowej
Kamica żółciowa to bolesna i nieprzyjemna choroba, dotykająca sporej części naszego społeczeństwa. Dotyczy nawet dwudziestu procent mieszkańców Europy Zachodniej. Polega na odkładaniu się w pęcherzyku żółciowym złogów substancji chemicznych, które normalnie powinny zostać usunięte z ustroju.
Objawy kamicy żółciowej
Jak objawia się kamica żółciowa? Choroba ta należy do dość podstępnych. Nawet przez wiele lat nie daje żadnych objawów, a złogi w woreczku są odkrywane przypadkowo, na przykład podczas prześwietlenia. Gdy objętość zalegających substancji zwiększa się, zaczynają one powodować porażenie i dyskomfort. Im większy kamień, tym większy i bardziej długotrwały ból. To pierwszy niepokojący sygnał, z jakim pacjenci zgłaszają się do lekarza. Dotyczy on obszaru nadbrzusza, zlokalizowany jest z prawej strony, jakby pod żebrami. Promieniuje na plecy, do obszaru łopatki. Najczęściej pojawia się po spożyciu obfitego posiłku, zawierającego duże ilości tłuszczu.
Bóle powodują zwykle obfite pocenie się, nudności, a niejednokrotnie nawet wymioty. Nie przynoszą one ulgi w cierpieniu. Człowiek jest wyłączony z poprawnego funkcjonowania. Na dolegliwości z czasem nie pomagają, ani leki przeciwbólowe, ani pozycja leżenia. Konieczne jest podjęcie specjalistycznego leczenia, a w wielu przypadkach niezbędna jest operacja. Tylko ona jest w stanie wyeliminować problem całkowicie. U dziesięciu procent chorych występuje kamica przewodowa, kiedy zaburzenie obejmuje drogi żółciowe. Wtedy występują takie objawy, jak żółtaczka i gorączka.
Kamica żółciowa ma również niebagatelny wpływ na ludzką psychikę. Strach przed wystąpieniem ataku, który może pojawić się w każdej chwili powoduje wzmożone napięcie. Bezpośrednio w trakcie ataku lub po nim chory odczuwa wyraźnie obniżenie nastroju i skarży się na kiepskie samopoczucie.
Reakcja na objawy kamicy żółciowej
Objawów nie wolno lekceważyć, ponieważ pokrywają się częściowo z innymi chorobami, a nawet nowotworami układu pokarmowego, takimi jak nowotwór trzustki. Nawet w przypadku, gdy schorzenie jest już zdiagnozowane, zaniechanie leczenia nie jest wskazane. Jeśli złóg po jakimś czasie samoczynnie przesunie się do dwunastnicy, to objawy choroby szybko ustępują i dana osoba wraca do pełnej sprawności. W przypadku gdy zator jest zbyt duży, by samodzielnie się przesunąć, w dalszym ciągu zalega w woreczku i powoduje najczęściej występowanie stanów zapalnych, zaburzeń takich, jak wodniak pęcherzyka żółciowego, ropniak pęcherzyka żółciowego, perforacja pęcherzyka żółciowego i zapalenie otrzewnej. Wtedy niezbędny jest zabieg chirurgiczny, niejednokrotnie w celu ratowania życia.
Bardzo ważne jest reagowanie w porę. Już po pierwszym epizodzie napadu bólu należy skonsultować się z lekarzem. Nie wolno liczyć na to, że objawy miną samoczynnie, nawet jeśli między epizodami rozciąga się okres kilku tygodni. Pacjent nie powinien złudnie wierzyć, że był to pojedynczy epizod. Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym więcej dyskomfortu i ogromnego cierpienia zostanie wyeliminowane.