Powikłania kamicy żółciowej

Kamica żółciowa to choroba polegająca na odkładaniu się w pęcherzu żółciowym złogów substancji chemicznych pochodzących z pożywienia. Niekiedy kamienie osiągają niepokojącą wielkość. Wielu ludzi lekceważy objawy choroby w nadziei, że same miną. To błąd, ponieważ zaniechanie leczenia jedynie pogarsza sytuację, a może nawet doprowadzić do poważnych zaburzeń i zagrożenia życia.

Powikłania kamicy żółciowej zagrażające życiu

Powikłania przy kamicy żółciowej to długa lista schorzeń. Większość zaburzeń wynika z faktu, że w pęcherzu żółciowym utknął jeden lub więcej kamieni, które są zbyt duże, by przedostać się dwunastnicy i zostać wydalone samoczynnie. Zaleganie kamieni w tym miejscu powoduje wielki ból, dyskomfort i przede wszystkim zapalenia. Profesjonalnymi nazwami tych zaburzeń są kamicze zapalenie pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych z perforacją pęcherzyka i zapaleniem otrzewnej, jak również ropniaki, wodniaki pęcherzyka żółciowego.

Zapalenie otrzewnej to bardzo poważny stan bezpośredniego zagrożenia życia pacjenta. Obejmuje albo część otrzewnej i wtedy pacjent ma większe szanse na przeżycie, albo cały narząd. Często przeżycie zależy wyłącznie od szybkiej interwencji lekarskiej. W wypadku, gdy osoba ze stwierdzoną kamicą rozpozna u siebie objawy zapalenia, powinna natychmiast zawiadomić o tym fakcie pogotowie. Otrzewna otacza wiele istotnych dla życia człowieka narządów. Jej zapalenie doprowadza do pęknięcia ciągłości tkanek, a to z kolei uszkadza narządy jak nerki, płuca, paraliżuje układ oddechowy i krążenia. Najgroźniejszym powikłaniem zapalenia otrzewnej jest rozwinięcie się zakażenia krwi, czyli sepsy. Objawami zapalenia są wzdęcia, czkawka, cuchnące brunatne wymioty, zatwardzenie, trudności w oddaniu moczu.

Pozostałe powikłania kamicy żółciowej

Inną chorobą będącą powikłaniem kamicy żółciowej jest ostre zapalenie trzustki. Jest to zaburzenie nienowotworowe, lecz dające podobne objawy jak w przypadku raka. Najtrudniejszy dla pacjenta jest porażający ból, silne wzdęcia brzucha, wysoka gorączka sięgająca nawet czterdziestu stopni. Charakterystycznymi objawami, choć nieczęsto występującymi, są krwawe wybroczyny w okolicy pępka i okolicy lędźwiowej.

Choroba w przebiegu może nieco przypominać zapalenie otrzewnej. Również w jej wyniku porażony zostaje na przykład układ oddechowy, układ krwionośny. Na szczęście śmiertelność w przypadku tego powikłania kamicy (w około osiemdziesięciu procent przypadków) jest nieduża, wynoszącą dziesięć procent i tylko w przypadku wymknięcia się choroby spod kontroli.

W wyniku zalegania w pęcherzyku żółciowym nieusuwalnej treści dochodzi do odkształceń i odleżyn wewnątrz niego. Może powodować to nawet krwawienia. Tworzy się przetoka pęcherzykowo-jelitowa. Przez to zaburzenie pacjenci skarżą się na inne dolegliwości ze źródłem w układzie pokarmowym, bóle i trudności w oddawaniu stolca. U około dziesięciu procent chorych rozwija się kamica przewodowa, w wyniku której rozwija się u nich żółtaczka. Nieleczona kamica nerkowa, to również zwiększone ryzyko powstawania nowotworów, przede wszystkim raka pęcherzyka żółciowego.

Powikłania kamicy żółciowej
4.5 (90%) 2 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.