Atak kamicy żółciowej

Kamica żółciowa to schorzenie, które bardzo utrudnia normalne funkcjonowanie w ciągu dnia wielu dorosłych osób. Jej objawy są stosunkowo łatwe do zidentyfikowania. Jak rozpoznać atak kamicy żółciowej?

Czym jest kamica żółciowa?

Kamica żółciowa jest dolegliwością związaną z zaleganiem w pęcherzyku żółciowym złogów w postaci kamieni, które składają się głównie z cholesterolu, białka oraz jonów nieorganicznych. Takie kamienie żółciowe hamują przepływ żółci, szczególnie istotny w trakcie procesów trawienia.

Objawy ataku kamicy żółciowej

Podstawowym objawem ataku kamicy żółciowej jest silny ból brzucha, pojawiający się pod żebrami, z prawej strony lub też w okolicach pępka. Charakterystyczne jest dla niego to, że występuje on najczęściej po spożyciu tłustych, albo smażonych potraw. Towarzyszą mu zwykle nudności i wymioty oraz wzdęcia. Atak kamicy żółciowej objawy może mieć różne, w zależności od przypadku.

Czynniki ryzyka wystąpienia kamicy żółciowej

Oprócz niezdrowego odżywiania się, wywołującego bardzo wysoki poziom cholesterolu i otyłość, innymi czynnikami ryzyka wystąpienia kamicy żółciowej są cukrzyca, duży wysiłek fizyczny, ale również silny stres. Atak kamicy żółciowej może więc wystąpić u osób, które pozornie cieszą się dobrym stanem zdrowia i są bardzo aktywne w ciągu dnia.

Kamica żółciowa dotyka również znacznie częściej kobiety (szczególnie w trakcie ciąży) i osoby w starszym wieku. Co niezwykle charakterystyczne dla kamicy, przez wiele lat może ona nie dawać żadnych objawów, by niespodziewanie, czasem przez przypadek, ujawnić się.

Częstotliwość występowania kamicy żółciowej

Ból przy kamicy żółciowej przynajmniej raz w życiu dotyka co piątą osobę pochodzącą z Europy Zachodniej. Jest to więc schorzenie, które występuje bardzo często. U 10% osób cierpiących na kamicę żółciową, złogi w postaci kamieni zalegają także w przewodach żółciowych.

Jak zareagować przy ataku kamicy żółciowej?

W przypadku wystąpienia objawów świadczących o kamicy żółciowej, warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Bagatelizowanie tego problemu i próby samodzielnego leczenia mogą skończyć się poważnymi powikłaniami. Szczególnie warto udać się do lekarza, gdy kamicy żółciowej towarzyszą takie dolegliwości, jak dreszcze, wymioty i gorączka. Bardzo ryzykowne może być także leczenie na własną rękę kamicy żółciowej u osób starszych oraz u kobiet w ciąży.

Jak rozpoznawana jest kamica żółciowa?

Kamica żółciowa rozpoznawana jest najczęściej za pomocą badania USG jamy brzusznej. Dzięki takiemu badaniu możliwe jest nie tylko określenie ilości kamieni żółciowych, które zalegają w organizmie, ale także ich wielkości i precyzyjnej lokalizacji. Alternatywą dla USG jamy brzusznej jest tomografia komputerowa. Można również wykonać badanie krwi pod kątem białych krwinek oraz funkcji wątroby. Diagnosta, na podstawie wyników takiego badania jest w stanie stwierdzić, czy nie są one rezultatem zalegania w organizmie kamieni żółciowych.

Jak leczona jest kamica żółciowa?

W trakcie ataku kamicy żółciowej należy zażywać leki rozkurczowe i przeciwbólowe. Wskazane jest również położenie się, a na brzuchu umieszczenie termoforu lub rozgrzewającej poduszki. Po każdym ataku kamicy żółciowej trzeba pamiętać również o odpowiedniej diecie, płynnej lub półpłynnej, z wykorzystaniem papek. Powinny się w niej znaleźć gotowane warzywa i mięso, ryż oraz lekkostrawne kasze.

Gdy ataki kamicy żółciowej powtarzają się z dużą częstotliwością, konieczne jest wycięcie pęcherzyka żółciowego. Ten inwazyjny zabieg wykonywany jest na podstawie szczegółowego wywiadu z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.