Kamica żółciowa w ciąży

Kamica żółciowa, najprościej rzecz mówiąc, to po prosty substancja chemiczna, która znajduje się w żółci. Jak powszechnie wiadomo żółć jest substancją płynną o zabarwieniu żółtawo-zielonym, która wytwarzana jest przez wątrobę. Substancja ta zawiera przede wszystkim barwniki żółciowe, sole, mocznik, sole mineralne, sole kwasów tłuszczowych i kwas żółciowy. Żółć bierze bardzo ważny udział w trawieniu, a dokładniej mówiąc we wchłanianiu tłuszczów i witamin, które są rozpuszczane w tłuszczach. Warto wspomnieć również i o tym, że razem z żółcią wydalany jest nie tylko cholesterol, ale również toksyny, leki i różnorodne substancje nieorganiczne. Jak bardzo niebezpieczna jest kamica żółciowa w ciąży?

Kamica żółciowa a ciąża

Ciąża, jak łatwo się domyśleć, wywołuje u kobiet bardzo wiele zmian nie tylko w wyglądzie fizycznym, ale również w gospodarce hormonalnej. Zmiany te w mniejszym lub większym stopniu mogą znacząco zaburzyć prawidłowy przebieg wielu procesów.

Bardzo często, pod wpływem różnych czynników, może dojść do wytrącenia maleńkich cząsteczek cholesterolu lub soli, które z biegiem czasu połączą się w większe grudki, utrudniając tym samym przepływ żółci. W dzisiejszych czasach możemy rozróżnić trzy rodzaje kamieni żółciowych:

  • barwnikowe,
  • cholesterolowe,
  • mieszane.

Z powodu wspomnianych wcześniej zmian hormonalnych, które zachodzą u kobiet, są one zdecydowanie częściej narażone na ryzyko pojawienia się kamienicy żółciowej. Z medycznego punktu widzenia wynika to z gęstnienia żółci pod wpływem zwiększonego wydzielania hormonów i progesteronu, który wpływa na przebieg ciąży. Z gęstniejącej żółci bardzo często wytrącają się niebezpieczne złogi, które mogą powodować u ciężarnych kobiet zgagę, kolkę żółciową, albo ucisk w prawej części podbrzusza.

Leczenie kamicy żółciowej

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że kamica żółciowa podczas ciąży może być leczona wyłącznie w ograniczonym zakresie. W dzisiejszych czasach większość doświadczonych lekarzy przepisuje swoim pacjentkom jedynie specjalne środki rozkurczowe. Pamiętać należy o tym, że w trakcie kamicy żółciowej nie można stosować żadnych domowych sposobów, ani specjalnych preparatów ziołowych, które mogą doprowadzić nawet do przedwczesnej akcji porodowej.

Zapobieganie kamicy żółciowej

W dzisiejszych czasach najlepszym rozwiązaniem dla kobiet spodziewających się potomstwa jest oczywiście zapobieganie kamicy żółciowej. W pierwszej kolejności warto skorzystać z pomocy dietetyka i wprowadzić porządną dietę lekkostrawną (niskocholesterolową). Dobra dieta znacząco zatrzyma narastanie kamieni oraz ich przesuwanie się.

Jeżeli dieta nie przynosi satysfakcjonujących rezultatów, a kamica żółciowa w ciąży stopniowo nasila się, to warto skorzystać z specjalnego zabiegu resekcji pęcherzyka żółciowego. Zabieg ten przeprowadzany jest laparoskopowo przy znieczuleniu ogólnym, które nawet w najmniejszym stopniu nie zagrozi dziecku ani matce. Powtarzające się ataki kolki żółciowej mogą spowodować niebezpieczeństwo poronienia, dlatego też nie można obawiać się zabiegu.

Jak powinna wyglądać porządna dieta

Dobra dieta nie tylko niweluje ryzyko kamicy żółciowej, ale – co najważniejsze – znacząco sprzyja prawidłowemu rozwojowi dziecka. Aby zapobiec niebezpiecznej kolce żółciowej, wystarczy śmietanę zastąpić jogurtem, a sery twarde i tłuste popularnymi serami chudymi. Zamiast mięsa smażonego i pieczonego warto wybrać mięso gotowane lub duszone, które jest o wiele zdrowsze. W codziennej diecie należy ograniczyć ilość masła i jaj do minimum. Przynajmniej dwa razy w tygodniu należy jeść chude ryby. Kobiety w ciąży powinny zrezygnować także z kawy, mocnej herbaty i napojów gazowanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.