Leczenie wrzodów żołądka

Wrzody Autor: redakcja Komentarzy: 2

Wrzody żołądka są dość częstą przypadłością, dotykającą głównie osoby, które żyją i odżywiają się w sposób niewłaściwy. Jak powinno przebiegać leczenie wrzodów żołądka? Odpowiadając na to pytanie, nie sposób nie wspomnieć o ich przyczynach oraz sposobach zapobiegania.

Przyczyny i objawy wrzodów żołądka

Wrzody żołądka są nadżerkami w błonie śluzowej żołądka, które często mogą sięgać aż do warstwy mięśniowej. W normalnych warunkach wnętrze żołądka jest pokryte warstwą śluzu odpornego na działanie niskiego pH soków żołądkowych. Gdy bariera ta zostanie pokonana, żrący kwas solny powoduje „wypalanie” dziur w śluzówce żołądka, doprowadzając do silnego bólu.

Ubytki w błonie śluzowej żołądka mogą się pojawić na skutek niewłaściwego spożywania pokarmów – długotrwałego głodzenia się, a następnie chaotycznego i obfitego posiłku. Mogą powstawać również na skutek spożywania silnie zakwaszających pokarmów, a właściwie używek na czczo – kawy, alkoholu, bardzo ostrych potraw. Wrzody żołądka powodują również bakterie Helicobacter pylori. Silny, długotrwały stres nie tylko nasila objawy choroby, ale może również doprowadzić do powstania wrzodów.

Objawem choroby wrzodowej jest silny, piekący ból w lewym podżebrzu, czyli w okolicach żołądka. Mogą mu towarzyszyć zgaga czy wymioty. Charakterystyczne dla wrzodów żołądka jest nasilanie się objawów tuż po spożyciu posiłku. Powoduje to często wstręt do jedzenia i zaniechanie spożywania jakichkolwiek pokarmów, co niestety potęguje objawy i pogłębia chorobę.

Jak leczyć wrzody?

Jeśli chodzi o wrzody żołądka leki przepisywane przez lekarza mają za zadanie zmniejszyć, a nawet ograniczyć do zera wydzielanie soków żołądkowych. Ich zadaniem jest również odtworzenie śluzówki żołądka, co pomaga przyspieszyć gojenie się wrzodów. W przypadku leczenia wrzodów, kuracja osłaniająca i minimalizująca wydzielanie soków żołądkowych musi zostać doprowadzona do końca, aż wrzody zostaną całkowicie wygojone, a śluzówka zostanie odbudowana.

Profilaktyka wrzodów

Samo leczenie wrzodów żołądka farmakologicznie spełznie na niczym, jeśli pacjent nie będzie przestrzegał właściwej higieny spożywania posiłków oraz diety. W trakcie kuracji, jak i po niej, powinien unikać spożywania substancji, które zwiększają wydzielanie kwasu żołądkowego. Są to przede wszystkim kawa, mocna herbata, alkohol, niektóre leki. Również picie mleka, choć pozornie łagodzi objawy, nie jest wskazane, ponieważ mleko zwiększa wydzielanie soków żołądkowych. W przypadku stosowania leków hamujących ich wydzielanie, taki antagonizm byłby zupełnie bezcelowy.

Pacjent w trakcie kuracji powinien też unikać stresu oraz palenia papierosów, gdyż zdecydowanie nasilają one chorobę wrzodową. Również odpowiednia dieta jest w jego przypadku bardzo ważna. Zaleca się spożywanie alkalicznych produktów, które nie wpływają na nadprodukcję kwasu solnego, a więc unikanie: tłustych serów, mięs, dużych ilości węglowodanów. Bardzo dobrym nawykiem jest codzienne picie zmielonego siemienia lnianego. Len ma właściwości śluzotwórcze – po połączeniu z wodą wytwarza duże ilości śluzu, który powleka błonę żołądka, ochraniając go. Warto włączyć mielony len do swojej codziennej diety i tym sposobem zapobiegać wrzodom.

W przypadku zakażenia Helicobacter pylori, leczenie wrzodów żołądka opiera się również na stosowaniu antybiotyków, które mają na celu wytrzebienie niepożądanej flory bakteryjnej, czyli wyleczenie przyczynowe choroby. Ogólnie rzecz biorąc, wrzody żołądka – przy odpowiedniej współpracy pacjenta z lekarzem – nie są trudne do wyleczenia i zwykle obywa się bez leczenia operacyjnego. Po kilku tygodniach terapii objawy ustępują.

Leczenie wrzodów żołądka
5 (100%) 5 głosów

2 komentarzy

  • Karina:

    Data: Marzec 22, 2018 Czas: 12:31

    W dzisiejszych czasach leczenie wrzodów żołądka to jest całkowita łatwizna. Ja dostałam praktycznie jedne leki na wrzody w tabletkach i dosłownie po kilku dniach już było czuć znaczącą poprawę. Po dwóch tygodniach zapominam w ogóle, że mam wrzody, bo podobno całkowicie się ich wyleczyć nie da i dalej je mam.

  • Ulany:

    Data: Marzec 23, 2018 Czas: 12:23

    Tylko tak Ci się wydaje. W wielu przypadkach leczenie wrzodów żołądka rozpoczyna się tak późno, że jeden rodzaj leków na pewno nie pomoże. Nie ma na to żadnych szans. Zwłaszcza, że ludzie po prostu często narzekają na ból, ale do lekarza się nie zgłaszają. To sprawia, że wrzody mogą spokojnie się rozwijać i nic potem od razu nie da się z nimi zrobić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.