Wrzody dwunastnicy

Wrzody Autor: redakcja Komentarzy: 2

Choroba wrzodowa dwunastnicy może pojawić się praktycznie w każdym wieku, a charakteryzuje się ubytkiem w dwunastnicy błony śluzowej, podśluzowej oraz blaszki mięśniowej. Wrzody dwunastnicy wymagają leczenia, aby nie doprowadzić do niebezpiecznych powikłań, które mogą zagrażać życiu człowieka.
Dlaczego pojawiają się wrzody na dwunastnicy?

Podstawowym czynnikiem chorobotwórczym jest, podobnie jak w przypadku wrzodów żołądka, zakażenie bakterią Helicobacter pylori, a warunkami sprzyjającymi kwestie dziedziczne. Na pewno w rodzinie, w której występowała choroba wrzodowa dwunastnicy, będzie większe prawdopodobieństwo obarczenia tą chorobą. Z kolei przewlekle utrzymujący się stres oraz palenie papierosów dodatkowo sprzyjają wystąpieniu objawów.

Należy także zwrócić uwagę na przyjmowane leki, a konkretne na niesteroidowe leki przeciwzapalne i glikokortykosteroidy, które w dużej mierze osłabiają naturalne mechanizmy obronne śluzówki dwunastnicy, więc wzrasta ryzyko pojawienia się dolegliwości wrzodowych. Jednak to właśnie Helicobacter pylori jest głównym winowajcą, ponieważ wytwarza liczne toksyny, powodujące stany zapalne i uszkodzenie błony śluzowej dwunastnicy. Co ważne, wrzody na dwunastnicy mogą pojawiać się jako infekcja wtórna bakterii, w wyniku przedostania się jej z żołądka do dwunastnicy. Można powiedzieć, że choroba wrzodowa dwunastnicy bywa także powikłaniem wrzodów żołądka.

Objawy wrzodów na dwunastnicy

W zasadzie wrzody dwunastnicy objawy maja dość podobne do występujących przy wrzodach żołądka. Charakterystyczny będzie uciskowy ból w nadbrzuszu oraz specyficzne uczucie pieczenia, pojawiające się pod koniec nocy. Ten ból głodowy mija po spożyciu pierwszego posiłku.

Inne typowe objawy wrzodów na dwunastnicy również mogą się kojarzyć z chorobą wrzodową żołądka, ponieważ często występuje zgaga, niestrawności oraz powodujące spory dyskomfort uczucie pełności. W niektórych przypadkach pojawiają się notoryczne zaparcia, połączone z brakiem apetytu i spadkiem masy ciała, a najgorzej jest w okresie jesienno-wiosennym. Jest jedna różnica pomiędzy dolegliwościami związanymi z wrzodami dwunastnicy a żołądka, ponieważ te pierwsze nasilają się przed posiłkiem, a te drugie po posiłku i stąd też mogą wynikać problemy z apetytem.

Nie lekceważ wrzodów dwunastnicy

Wiele osób bagatelizuje powyższe symptomy i zrzuca je na karb zwyklej niestrawności żołądkowej, związanej ze zjedzeniem czegoś nieświeżego bądź zbyt obfitym posiłkiem, tym bardziej że objawy wrzodów dwunastnicy mogą występować sporadycznie. Niezwykle często zdarza się, że pacjenci trafiają do lekarza w poważnym stadium choroby, kiedy dochodzi do perforacji wrzodu, co zazwyczaj skutkuje oddawaniem krwistych albo smolistych stolców, bądź ostrym bólem brzucha połączonym z wymiotami krwawymi. W takiej sytuacji konieczna będzie natychmiastowa pomoc lekarska, jednak należy wcześniej zgłosić się do przychodni, aby uniknąć poważnego stanu, który mógłby zagrażać życiu. Na pewno warto też zrobić test pod kątem występowania bakterii Helicobacter pylori i rozpocząć leczenie, zanim ta bakteria wyrządzi w organizmie poważne szkody.

Wrzodów dwunastnicy nie wolno bagatelizować. Ten stosunkowo niewielki organ pełni ważną rolę w organizmie, ponieważ do jej wnętrza doprowadzana jest żółć z trzustki i soki trawienne z wątroby, aby wstępnie strawiony pokarm w żołądku został jeszcze bardziej przetrawiony, a substancje odżywcze z pokarmu mogły zostać wchłonięte przez organizm. Wrzody na dwunastnicy w dużym stopniu zakłócają ten naturalny proces, a to ma bezpośrednie przełożenie na gorszą jakość życia, a niekiedy nawet zagraża życiu.

2 komentarzy

  • mortadella:

    Data: Marzec 22, 2018 Czas: 12:34

    Dla chorego nie ma żadnego znaczenia czy to są wrzody dwunastnicy czy żołądka. W gruncie rzeczy to jest kompletnie to samo. W sensie takim, że objawy są identyczne, a najważniejszy z nich to jest ból brzucha. Ja już mam dosyć przekładania się z boku na bok, żeby się przelało i żeby w jakiś sposób wytrzymać ten ból…

  • mors:

    Data: Marzec 23, 2018 Czas: 12:37

    Wrzody dwunastnicy są dużo gorsze niż wrzody żołądka. Nie ma się co oszukiwać, że będzie taka sama forma leczenia. I czas też będzie znacznie dłuższy. Z dwojga złego już znacznie lepiej mieć wrzody żołądka niż dwunastnicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.