Wrzody – objawy choroby wrzodowej

Wrzody Autor: redakcja Komentarzy: 2

Nie tylko przejmujący ból, ale również wymioty, nudności oraz zmęczenie, a w skrajnych i nieleczonych przypadkach nawet bardzo niebezpieczny wewnętrzny krwotok – to najczęstsze objawy wrzodów żołądka lub dwunastnicy.

Podstawowy i najbardziej powszechny objaw to bóle brzucha, które pojawiają się pośrodku brzucha, w okolicy pępka. Często zdarza się również pieczenie, które mylone może być ze zgagą. Niekiedy nie kończy się na bólu, bo są też przypadki zakończone wymiotami. Ból nasila się z reguły po posiłku, jednak gdy wrzody są w dwunastnicy, a nie żołądku, lekkostrawny posiłek może spowodować ulgę na 2-3 godziny.

Objawy zależą od tego w jakim miejscu jest wrzód lub wrzody. Wrzody żołądka powodują intensywny ból zaraz po posiłku, natomiast wrzody na dwunastnicy dokuczają najczęściej rano, tuż po pobudce. Posiłek na krótko łagodzi dolegliwości, podobnie jak wypicie szklanki mleka.

Ból powodują także małe nadżerki. Trzeba je leczyć, bo bez tego mogą przekształcić się we wrzody. Dolegliwości najbardziej dokuczliwe są jesienią oraz wiosną. Wtedy właśnie najszybciej namnażają się bakterie Helicobacter pylori.

Jeśli masz właśnie takie objawy, powinieneś niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Wrzody trzeba bowiem leczyć, bo jeśli zostaną pozostawione bez kuracji, może to skończyć się powikłaniami. Najpoważniejsze z nich to nowotwory oraz wewnętrzne krwawienie. W skrajnych przypadkach kończy się to nawet krwawymi wymiotami. Wrzody, które nie są leczone, mogą też zakończyć się perforacją (podziurawieniem) ściany żołądka, która następuje w wyniku pęknięcia żołądka. A to już spory kłopot, kończący się operacją, która musi się odbyć natychmiast.

Objawy choroby wrzodowej:

Stałe pieczenie w żołądku i przełyku, któremu towarzyszy ból. Dolegliwości w dołku podsercowym, które występują 1-2 godz. po posiłku (przy wrzodach żołądka); bóle pod prawym łukiem żebrowym, pojawiające się 3-5 godz. po jedzeniu, ale również nocą oraz rano na czczo (przy wrzodach dwunastnicy).

Wrzody – objawy choroby wrzodowej
4.9 (98.33%) 12 głosów

2 komentarzy

  • Karina:

    Data: Luty 22, 2014 Czas: 17:14

    Mam wrzody i jedyne co wam mogę polecić to … nie czekać aż objawem wrzodów czy też choroby wrzodowej będą ślady krwii w wydzielinie z gardła. Ja tak miałam, niestety wylądowała w szpitalu. Lekarze jak mnie otworzyli to złapali się za głowę, tak miałam zniszczoną błonę śluzową żołądka. Objawy choroby wrzodowej wcześniejsze – tak naprawdę silna zgaga, powinno już wcześniej dać nam do myślenia.

  • a146:

    Data: Czerwiec 2, 2014 Czas: 06:42

    A jak mam zgagę od czasu do czasu to znaczy że mogę mieć już chorobę wrzodową? Czy może być też jakiś inny powód?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.