Leczenie hemochromatozy
Hemochromatoza to choroba, polegająca na nadmiernym wchłanianiu żelaza z przewodu pokarmowego. Zalegające w narządach wewnętrznych nadmiary żelaza powodują groźne dla zdrowia i życia powikłania, wśród których wymienić można m.in. marskość wątroby, czy uszkodzenia trzustki. Hemochromatozę można jednak leczyć, skutecznie zapobiegając uszkodzeniu kolejnych organów. Leczenie złagodzi także objawy choroby.
Hemochromatozę można leczyć, ale nie da się jej wyleczyć
Zanim odpowiemy na pytanie, jak się leczy hemochromatozę, trzeba zaznaczyć, że nie da się całkowicie wyleczyć tej choroby, ale można złagodzić jej przebieg i uniknąć groźnych dla życia powikłań. Najważniejsze jest możliwie szybkie rozpoznanie, zanim hemochromatoza doprowadzi do uszkodzenia narządów wewnętrznych. Niestety, objawy choroby nie są charakterystyczne, dodatkowo hemochromatoza ujawnia się zwykle w dojrzałym wieku, często dopiero wtedy, gdy doprowadzi już do poważnych zmian w organizmie.
Najskuteczniejsza metoda leczenia hemochromatozy
W przypadku hemochromatozy pierwotnej, zwanej inaczej dziedziczną, najlepszym i najskuteczniejszym leczeniem jest stosowanie upustów krwi. Leczenie hemochromatozy tą metodą jest na początku stosowane raz w tygodniu. Upust 500 ml krwi pozwala na usunięcie z organizmu aż 200-250 mg żelaza. Regularnie powtarzane zabiegi, mogą przywrócić naturalny poziom pierwiastka w organizmie. Gdy tak się stanie, częstotliwość zabiegów można zmniejszyć do jednego upustu krwi w miesiącu. Aby nie dopuścić do ponownego nagromadzenia nadmiaru żelaza, należy bezwzględnie unikać suplementacji zarówno żelaza, jak i witaminy C. Nie trzeba natomiast całkowicie rezygnować z produktów spożywczych, bogatych w żelazo, takich jak czerwone mięso, ponieważ absorpcja żelaza z przewodu pokarmowego jest znacznie mniejsza, niż ilość pierwiastka, usuwanego w czasie upustów krwi. Zabiegi należy stosować u pacjenta ze stwierdzoną hemochromatozą pierwotną, bez względu na to, czy wystąpiły u niego powikłania narządowe, czy też nie stwierdzono uszkodzenia organów.
Stosowanie substancji chelatujących żelazo
Nie wszyscy pacjenci mogą być poddani leczeniu, polegającym na upuszczaniu krwi. Przeciwwskazaniami do zabiegów jest ostra niewydolność krążenia lub niewydolność oddechowa. Terapia jest też zbyt ryzykowna dla osób w podeszłym wieku. Zatem, jak leczyć hemochromatozę u osób, u których wystąpiły przeciwwskazania? Takim pacjentom podaje się leki chelatujące żelazo, czyli związki posiadające zdolność do chemicznego wiązania się z żelazem, które neutralizują negatywne działanie toksyny i pozwalają na bezpieczne jej wydalenie z organizmu. W leczeniu hemochromatozy stosowana jest głównie deferoksamina. Niestety, ta metoda leczenia odznacza się skutecznością o wiele niższą, niż upusty krwi.
Przeszczep wątroby to ostateczność
W przypadku pacjentów, u których doszło do znacznych uszkodzeń wątroby, może zostać zlecony przeszczep narządu. Dotychczasowe statystki pokazują jednak, że pacjenci z hemochromatozą są bardziej narażeni od innych na wystąpienie po przeszczepie powikłań kardiologicznych. Wysoka jest także śmiertelność po zabiegu. Tylko nieco ponad 50% chorych przeżywa rok po transplantacji, dlatego operacja przeszczepu wątroby jest w przypadku pacjentów z hemochromatozą ostatecznością.