Zapobieganie hemochromatozie

Hemochromatoza jest chorobą groźną dla zdrowia i życia ludzkiego. Wchłanianie nadmiernej ilości żelaza z przewodu pokarmowego, może doprowadzić do powstawania w narządach wewnętrznych złogów, wyniszczających organizm. Najbardziej narażone są trzustka i wątroba. Hemochromatoza prowadzi także do cukrzycy i zagraża sercu. Jak ustrzec się przed nadmiarem żelaza w organizmie?

Hemochromatozie dziedzicznej nie da się zapobiec

Hemochromatoza jest trudną chorobą, ponieważ zwykle ujawnia się dopiero wtedy, gdy zdąży już wyrządzić spustoszenie wewnątrz organizmu. Istnieją dwie odmiany tego schorzenia: pierwotna oraz wtórna. Jeśli chodzi o zapobieganie hemochromatozie pierwotnej, to nie istnieją żadne zachowania, ani środki, które mogłyby nas ustrzec przed chorobą, ponieważ hemochromatoza pierwotna jest uwarunkowana genetycznie. Jeżeli zarówno matka, jak i ojciec, są nosicielami choroby i przekażą zmutowany gen dziecku, zachoruje ono na hemochromatozę.

W przypadku dziedzicznej odmiany choroby, zapobiegać można jedynie odnawianiu się zapasów żelaza, usuwanych podczas leczniczych upustów krwi.

Jak uniknąć hemochromatozy wtórnej?

Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku hemochromatozy wtórnej, choć tutaj wiele zależy od źródła zwiększenia podaży żelaza. Trudno jest bowiem cokolwiek zrobić, gdy chorobę wywołały liczne przetoczenia krwi, natomiast powstanie choroby w wyniku alkoholowej choroby wątroby zależne jest tylko i wyłącznie od postępowania pacjenta.

Unikaj alkoholu

Jak nie zachorować na hemochromatozę wtórną? Przede wszystkim należy unikać nadmiernego spożywania alkoholu, ponieważ alkohol ułatwia wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego, a dodatkowo przyspiesza uszkodzenie wątroby. Jeżeli podejrzewamy hemochromatozę, bezwzględnie musimy zrezygnować z suplementacji żelaza, a także dużych dawek witaminy C, która ułatwia wchłanianie żelaza oraz wzmaga jego toksyczne działanie.

Ogranicz przyjmowanie żelaza w posiłkach

Aby nie dopuścić do nadmiernego wchłaniania żelaza z pokarmów, należy odpowiednio zbilansować posiłki. Jak zapobiegać hemochromatozie za pomocą stosowania diety? Trzeba wystrzegać się częstego spożywania pokarmów bogatych w żelazo. Należą do nich: czerwone mięso, podroby zwierzęce – zwłaszcza wątróbka, warzywa strączkowe.

Dbaj o zdrowie

Jeżeli nie chcemy zachorować na hemochromatozę wtórną, warto zadbać o ogólny stan zdrowia, ponieważ przyczyną schorzenia mogą stać się różne choroby nabyte, jak niedokrwistość syderoblastyczna, czy różne choroby wątroby. Jeśli więc coś nam dolega, czujemy się źle, nie starajmy się leczyć nieznanej choroby domowymi sposobami. Wczesne wykrycie większości chorób pozwala na uniknięcie groźnych powikłań i daje większe szanse na wyleczenie.

Jak widać – by zapobiec zachorowaniu na hemochromatozę wtórną, w większości przypadków wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad: przecież odpowiednio zbilansowane posiłki i dbanie o zdrowie to kwestie, o które powinien zadbać każdy człowiek, bez względu na wiek, płeć i swoją historię chorobową.

Zapobieganie hemochromatozie
3.7 (73.33%) 3 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.