Objawy hemochromatozy

Hemochromatoza to schorzenie, które powoduje odkładanie się żelaza w organizmie. Może mieć podłoże genetyczne (hemochromatoza pierwotna), wystąpić przy okazji innych chorób, albo zostać spowodowana przyjmowaniem niektórych leków (wtórna i mieszana). Warto wiedzieć jak objawia się hemochromatoza, ponieważ nieleczona doprowadza zwykle do śmierci.

Objawy hemochromatozy są zwykle takie same bez względu na odmianę tej choroby. Zarówno w przypadku hemochromatozy pierwotnej, wtórnej, jak i mieszanej, żelazo odkłada się w narządach, doprowadzając do ich uszkodzenia. W początkowym stadium można zauważyć większe zmęczenie. Zwykle lekceważy się ten objaw, łącząc go z innymi schorzeniami. Oprócz tego często pojawiają się również bóle stawów, które są spowodowane odkładaniem się w nich żelaza – w późniejszym czasie może dojść nawet do ich ciągłej bolesności. O ile nie pojawią się inne, bardziej widoczne dolegliwości, takie jak zmiana kolorytu skóry twarzy na ciemniejszy, hemochromatoza może pozostać niezauważona. Zwykle jest tak do momentu, gdy wystąpią wszystkie objawy tej choroby. Odkładanie się żelaza w narządach w późniejszym czasie może spowodować cukrzycę oraz marskość wątroby. Te uszkodzenia są nieodwracalne, dlatego terapię warto rozpocząć wcześniej. Już w momencie osłabienia organizmu warto zrobić badanie krwi także w kierunku zawartości żelaza. Obecnie powinien być to standard, jednak warto poprosić o to dodatkowo – na wszelki wypadek.

Często trudno jest zdiagnozować tę chorobę, ponieważ nawet objawy hemochromatozy pierwotnej, którą dana osoba ma od samego początku, nie pojawiają się od razu. Zwykle pierwsze uchwytne dolegliwości występują dopiero po dwudziestym roku życia. Nieleczona choroba daje coraz więcej objawów, ale niekoniecznie można od razu powiązać je z hemochromatozą. Przewlekłe zmęczenie często pojawia się także przy innych schorzeniach, takich jak niedokrwistość czy depresja. Podobnie jest w przypadku bólu stawów, które łączy się z reumatyzmem lub chorobą zwyrodnieniową.

W późniejszym czasie do wyżej wymienionych dolegliwości dołączają się wszelkiego rodzaju arytmie i inne objawy ze strony serca. To właśnie niewydolność tego narządu jest najczęstszą przyczyną śmierci u osób z nieleczoną hemochromatozą. Innym narażonym organem jest wątroba. Żelazo najbardziej odkłada się właśnie tam. Zarówno pierwsze, jak i kolejne objawy hemochromatozy, będą więc z tym związane. Na początku choroby można zauważyć przede wszystkim powiększenie wątroby. Brak leczenia powoduje dalsze jej niszczenie, co często jest powodem marskości lub nowotworu.

Na pierwsze objawy choroby bardziej powinny uważać te osoby, które mają przypadek tego schorzenia w rodzinie. W takich przypadkach obserwuje się częstsze występowanie hemochromatozy. To schorzenie częściej objawia się u mężczyzn, niż kobiet. Eksperci uważają, że dzieje się tak ze względu na cykl miesiączkowy, ciążę i okres karmienia piersią. Podczas tych wszystkich procesów kobiety tracą żelazo, co jest swego rodzaju naturalną terapią w przypadku tego schorzenia.

Objawy hemochromatozy
5 (100%) 1 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.