Atak kolki nerkowej

Kolka Autor: redakcja Komentarzy: 2

Choroby nerek bardzo poważnie zagrażają zdrowiu i życiu człowieka, dlatego nie wolno bagatelizować żadnych objawów z ich strony – w szczególności objawów bólowych. Zwykle są one symptomem poważniejszych zmian w obrębie układu moczowego. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów jest atak kolki nerkowej.

Przyczyny bólu nerek

W większości przypadków za ból w obrębie nerek odpowiedzialny jest stan zapalny tego narządu, albo kamica nerkowa. Kamica nerkowa przez długi czas może nie dawać żadnych symptomów. Dopiero przy zajęciu przez złogi wapniowe większych obszarów nerek, może dojść do objawów takich, jak ból kolki nerkowej lub zaobserwowanie pojawienia się w moczu niewielkich ilości krwi. Gdy kamienie przemieszczają się w obrębie dróg moczowych, dochodzi do krwawienia, silnego bólu wywołanego uciskiem, a także trudności w oddawaniu moczu spowodowanych zaczopowaniem przewodów moczowych.

Ból przy kolce nerkowej

Gdy boli kolka nerkowa, pacjent zwykle nie ma problemu z rozpoznaniem lokalizacji bólu, ani z samodzielnym ustaleniem jego przyczyny. Jest to bowiem ból bardzo charakterystyczny, umiejscowiony w jednym obszarze. Pojawia się w okolicach lędźwi, po stronie jednej z nerek, w których zgromadziły się kamienie. Ból kolki nerkowej jest bardzo silny, ostry i kłujący, zaczyna się dosyć nagle.

Oprócz tego pacjenci obserwują silne parcie na mocz połączone z niemożnością oddania jednostajnego strumienia moczu. Atak kolki nerkowej jest wyjątkowo bolesny, nieprzyjemny i powoduje dyskomfort, który na wiele godzin wyłącza pacjenta z normalnego funkcjonowania.

Diagnoza kamicy nerkowej

Przy zaobserwowaniu u siebie pojawiającej się w moczu krwi, najlepiej niezwłocznie udać się do urologa, by rozpocząć leczenie kamicy nerkowej, zanim złogi wapniowe staną się na tyle duże, że będą powodowały silny ból i dyskomfort. Do postawienia trafnej diagnozy kamicy nerkowej wystarczy klasyczne badanie USG. Od jego wyników zależeć będzie dalsze postępowanie.

Leczenie kamicy nerkowej

Leczenie kamicy nerkowej opiera się na dwóch rodzajach postępowania – objawowym oraz przyczynowym. Leczenie objawowe polega na złagodzeniu bólu kolki nerkowej poprzez podawanie środków przeciwbólowych oraz rozkurczających mięśnie gładkie nerek. Najważniejsze i najskuteczniejsze jest jednak podawanie środków rozkurczowych. Wynika to stąd, że ból przy kolce nerkowej wywoływany jest przez zaciskanie się ścian dróg moczowych na złogach wapniowych. Wśród leków przeciwbólowych stosuje się dostępne bez recepty niesteroidowe leki przeciwzapalne. W przypadku bardzo silnego bólu, nie reagującego na standardowe leczenie, stosuje się leki opioidowe.

Usuwanie złogów nerkowych

Wczesne rozpoczęcie leczenia kamicy nerkowej jest istotą szybkiego powrotu do zdrowia. Gdy złogi są niewielkie, stosuje się proste metody ich usuwania poprzez wydalania ich razem z moczem. W tym celu wykorzystuje się powszechnie dostępne leki moczopędne. Wskazane jest picie dużych ilości wody, czy nawet piwa (najlepiej bezalkoholowego, szczególnie w przypadku picia go w połączeniu z lekami przeciwbólowymi). Nie zaleca się natomiast picia większych ilości kawy o działaniu diuretycznym ze względu na skutki uboczne działania kofeiny. W trudnych przypadkach, gdy złogi są bardzo duże i powodują duży dyskomfort oraz trudności w wydaleniu ich z moczem, stosuje się endoskopowe usuwanie kamieni nerkowych. Jak każdy zabieg, jest on jednak ostatecznością – dlatego tak ważne jest domowe leczenie kamieni i próby samodzielnego wydalenia ich przez nerki.

2 komentarzy

  • Stępień:

    Data: Kwiecień 3, 2018 Czas: 09:11

    A mnie najbardziej śmieszą teksty w stylu jak rozpoznać atak kolki nerkowej. To trochę jak z orgazmem: jak będziesz mieć, to na pewno nie przegapisz ;) Kolka nerkowa boli tak bardzo, że człowiek nie wie czy stać, czy się położyć czy zginać czy nie wiadomo co, bo w każdej pozycji ból jest przeogromny.

  • Żelek:

    Data: Kwiecień 8, 2018 Czas: 09:14

    Atak kolki nerkowej można złagodzić jak się człowiek położy. Chodzi o to żeby rozluźnić wszystkie mięśnie. Czyli nie usiąść, nie półleżąco, tylko położyć się na lekko podniesionej poduszce i głęboko oddychać. To znacząco poprawia i skraca atak kolki nerkowej. Chociaż niestety nie zawsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.