Kolka żółciowa

Kolka Autor: redakcja Komentarzy: 2

Jedną z najczęstszych i zarazem najbardziej przykrych dolegliwości towarzyszących kamicy woreczka żółciowego jest kolka żółciowa. Spowodowana jest zalegającymi w pęcherzyku kamieniami, które uniemożliwiają swobodne opróżnianie go z żółci. Na czym polega leczenie kolki żółciowej? Jak ją rozpoznać?

Objawy kolki żółciowej

Objawy kolki żółciowej (zwanej również kolką wątrobową) są na tyle charakterystyczne i uciążliwie, że niemożliwe jest ich przeoczenie, choć zdarza się, że początkowo mylone bywają ze zwykłą niestrawnością. Przede wszystkim chory odczuwa niezwykle silny ból brzucha, obejmujący okolicę prawej strony żeber i przenoszący się często aż do pleców, łopatek lub obojczyka. U wielu osób dochodzą także nudności, wzdęcia, zgaga, wymioty lub biegunka.

Tego typu objawy kolki żółciowej pojawiają się nagle i najczęściej mają miejsce kilka godzin po spożyciu potraw zawierających dużą ilość tłuszczu (m.in. smażone produkty, śmietana), choć zdarza się również tak, że atak kolki żółciowej następuje na skutek silnych przeżyć emocjonalnych, dużej ilości stresu, a niekiedy nazbyt intensywnego wysiłku fizycznego. Wśród czynników ryzyka specjaliści wymieniają również alkoholizm, otyłość, kwestie genetyczne, leczenie hormonalne, wiek (powyżej 40 lat) i płeć (kolka żółciowa dotyka znacznie częściej kobiety niż mężczyzn).

Leczenie kolki żółciowej

Na czym polega leczenie kolki żółciowej? Właściwie jedynie na eliminowaniu bólu poprzez podanie leków rozkurczających lub przeciwbólowych (dostępne bez recepty w formie tabletek doustnych lub czopków). Kolka żółciowa nie jest jednak chorobą, a jedynie jednym ze skutków kamicy żółciowej i to ją tak naprawdę należy leczyć, oczywiście po przeprowadzeniu niezbędnych badań (morfologia, USG jamy brzusznej lub tomografia).

W przypadku nagłego ataku kolki żółciowej należy powstrzymać się od jedzenia i położyć się, rozgrzewając okolice brzucha np. za pomocą termoforu, poduszki elektrycznej, ciepłego kompresu. Jeśli po upływie 1-2 godzin ból nie ustępuje (ewentualnie pojawia się dodatkowo gorączka) należy bezzwłocznie wezwać karetkę, ponieważ może to oznaczać ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego i wymagać interwencji chirurgicznej. Ponadto w bardzo wielu przypadkach niezbędne jest podanie choremu silniejszych leków w formie zastrzyków.

Dieta na kolkę żółciową

Oprócz leczenia farmakologicznego, kolka żółciowa wymagać będzie od pacjenta stosowania odpowiedniej diety. Przede wszystkim konieczne jest wyeliminowanie z jadłospisu produktów wysokotłuszczowych. Dieta wątrobowa wyklucza zatem sery, śmietanę, majonez, tłuste gatunki ryb i wędlin, smalec, niezdrowe przekąski (chipsy, paluszki, słone orzeszki) czy dania typu „fast food”. Niewskazane są także produkty na bazie mąki (pierogi, makarony) oraz niektóre rodzaje warzyw (m.in. cebula, rośliny strączkowe, kapusta). Smażenie potraw na głębokim tłuszczu należy zamienić na ich gotowanie, pieczenie lub duszenie. Zamiast soli i ostrych przypraw lepszym rozwiązaniem będzie użycie łagodnych ziół. Warto zrezygnować również z kawy, napojów gazowanych i alkoholu, zalecane natomiast są napary ziół, herbaty owocowe, kompoty i woda niegazowana. Pacjent musi wykazać w tym zakresie dużą odpowiedzialność – zbyt szybki powrót do nieodpowiednich nawyków żywieniowych zwiększa ryzyko nawrotu napadów kolki.

Należy pamiętać, aby ataki kolki żółciowej zawsze skonsultować z lekarzem. Nawet jeśli nie są silne i ustępują samoistnie, to mimo wszystko oznaczają nieprawidłowość i dają duże prawdopodobieństwo obecności kamicy woreczka żółciowego. Brak podjęcia odpowiedniego działania może skutkować o wiele poważniejszymi konsekwencjami, m.in. ostrym zapaleniem pęcherzyka żółciowego, zapaleniem dróg żółciowych i trzustki.

2 komentarzy

  • Neptyk:

    Data: Kwiecień 3, 2018 Czas: 09:04

    Leczenie kolki żółciowej można spokojnie zostawić specjalistom, zamiast się bawić w jakieś ogrzewanie i inne domowe sposoby. Kolka żółciowa to nie jest zwykła kolka jak po bieganiu, że zakłuje w boku i jest za chwilę po wszystkim. W tym przypadku naprawdę można sobie napytać biedy, więc nie ma się co bać lekarza, tylko od razu mówić wprost o bólu.

  • Zelówka:

    Data: Kwiecień 13, 2018 Czas: 14:07

    Ludzie myślą, że kolka żółciowa to zwykła kolka i to jest właśnie wina lekarzy. Bo w gruncie rzeczy całkowicie inna dolegliwość ma podobną nazwę. Potem wielkie zdziwienie i lekarze się mogą mądrować jacy to oni wykształceni a ciemny lud nie kuma.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.