Kolka u noworodka

Kolka Autor: redakcja Komentarzy: 2

Kolka u noworodka jest przypadłością dość powszechną, bowiem dotyczy nawet 40 proc. niemowląt, a jednocześnie nie jest groźna dla zdrowia małego pacjenta. Niemniej jednak ból, z jakim się wiąże jej pojawienie, jest dotkliwy dla dziecka, które jest w czasie ataku kolki bardzo drażliwe i płaczliwe. Czy można zatem uniknąć kolki u noworodka?

Kolka u noworodka – objawy

Część rodziców, zwłaszcza młodych stażem, obawia się kolki ze względu na brak lekarska, pozwalającego na jej skuteczne wyleczenie. Stosowane preparaty działają chwilowo, zatem dość powszechny wśród rodziców jest brak stosowania gotowych produktów medycznych i czekanie, aż kolka minie samoistnie. Jednocześnie bolesne dla dziecka objawy mogą się pojawiać nawet przez kilka miesięcy.

Do najpopularniejszych objawów, które pozwalają na szybkie zdiagnozowanie kolki u noworodka, są m.in. gwałtowne przyciąganie nóżek do brzucha, połączone z jednoczesnymi atakami płaczu. Kolka, jako dolegliwość, pojawia się zazwyczaj pomiędzy pierwszym, a trzecim miesiącem życia dziecka i w wielu przypadkach równie gwałtownie mija. Najczęściej pojawia się wieczorem i trwa kilka godzin, które rodzicom kojarzą się z nieprzespaną nocą i płaczem dziecka.

Skąd się bierze kolka u niemowląt

Pediatrzy nie mają jednej odpowiedzi na pytanie, co sprawia, że u dziecka pojawiają się ataki kolki jelitowej. Przypadłość dotyczy mniej niż połowy niemowląt, ale mimo to jest dość powszechna. Uważa się, że ataki kolki są spowodowane przez nie do końca wykształcony układ pokarmowy, który musi sobie poradzić z mlekiem matki, a często także – ze sztucznym mlekiem. Dość powszechne jest przekonanie, że za kolkami jelitowymi u niemowląt stoi alergia na mleko krowie, które pojawia się w diecie matki karmiącej.

Atakom kolki sprzyja także zbyt gwałtowne jedzenie, w czasie którego dziecko połyka zbyt wiele pęcherzyków powietrza. To właśnie one, gromadząc się w jelitach, prowadzą do bolesnych kolek. Ze względu na porę ataków kolki jelitowej (u większości dzieci atak kolki pojawia się pomiędzy godziną 16 a 21) uważa się także, że mogą one być spowodowane także przez bodźce, na jakie dziecko było narażone przez cały dzień.

Proste sposoby, jak się pozbyć kolki u niemowląt

Na pozbycie się kolki jelitowej u niemowląt nie ma skutecznego lekarska, jednak można stosować różne sprawdzone sposoby, które pozwalają na zmniejszenie bólu oraz poprawienie samopoczucia u dziecka. Pomocne bywa położenie dziecka na brzuszku i delikatne masowanie pleców, aby przyspieszyć wydalanie gazów. Takie samo działanie można zastosować, gdy dziecko leży na plecach. Wówczas delikatnie przygina mu się nóżki do brzuszka. Polecanym sposobem na kolkę jest masaż brzuszka, ale również ciepłe okłady, które minimalizują dolegliwości bólowe. Podobne działanie może przynieść ciepła kąpiel, która rozluźnia mięśnie brzucha.

Część rodziców sięga po herbatki z kopru włoskiego, a przy uporczywych kolkach decyduje się także na leki zawierające dimetikon. Substancja ta pomaga w szybszym wydalaniu gazów, a jednocześnie nie wchłania się z przewodu pokarmowego.

Przy karmieniu warto ograniczyć dziecku ilość bodźców, zwłaszcza gdy karmienie odbywa się wieczorem. Wyłączenie telewizora czy przeniesienie dziecka do jego pokoju, powinno w zupełności wystarczyć.

Kolejna, bardzo istotna sprawa, to dieta mamy karmiącej, która powinna unikać produktów powodujących wzdęcia. Przy karmieniu mlekiem sztucznym warto wybierać smoczki zapobiegające powstawaniu kolki. Kolce zapobiega także trzymanie dziecka po karmieniu w pozycji pionowej oraz czekanie, aż mu się odbije.

Kolka u noworodka
5 (100%) 6 głosów

2 komentarzy

  • Koń Polski:

    Data: Kwiecień 3, 2018 Czas: 08:49

    Kolka u noworodka może trwać nawet cztery miesiące. Naprawdę trudno sobie to wyobrazić jak się dopiero zaczęła, ale zapewniam, że da się to przeżyć :) My przeżyliśmy, to i Wy przeżyjecie! Nie można się tylko frustrować i poddawać, bo naprawdę są chwile, że można zwariować, ale trzeba to przetrwać.

  • Berlinale:

    Data: Kwiecień 11, 2018 Czas: 17:51

    Jasne, łatwo się gada, jak dziecko śpi. Tylko, że kolka u noworodka nie zawsze jest taka sama. W naszym przypadku Kaja nie potrafi przespać nawet godziny pod rząd, jest rozdrażniona i w ogóle ma kłopoty ze wszystkim przez to. Martwię się, czy nie wpłynie to na rozwój psychofizyczny, bo przecież pierwsze tygodnie są podobno najważniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.