Kolka w prawym i lewym boku

Kolka Autor: redakcja Komentarzy: 2

Pojawiający się nagle silny i kłujący ból brzucha może stanowić objaw wielu dolegliwości, jednak bardzo często będzie to kolka jelitowa spowodowana przez skurcze ścian narządów. Kolka występuje u ludzi w każdym wieku, a jej przyczyny bywają różne, począwszy od niewłaściwej diety, do chorób przewodu pokarmowego.

Czym jest kolka?

Ten ostry ból skurczowy zostaje wywołany przez obkurczanie się ścian narządów z tak zwanym światłem, czyli jelit, dróg żółciowych lub moczowodu. Bolesność pojawi się w razie zatkania owego światła, a czynnikiem blokującym może okazać się kamień nerkowy bądź żółciowy.

W zdecydowanej większość przypadków kolka samoistnie ustępuje, ale przy powtarzających się notorycznie atakach bólowych konieczne będzie leczenie farmakologiczne, albo nawet operacja.

Kiedy pojawia się kolka w lewym boku?

Ból umiejscowiony w lewym podżebrzu może pojawić się u starszych dzieci oraz u dorosłych po intensywnym wysiłku – wtedy ma charakter kolki niegroźnej. Najczęściej występuje w trakcie biegu, zwłaszcza u osób, które nie przestrzegają zalecenia, aby nie tego nie robić bezpośrednio po posiłku, albo nie są przyzwyczajone do biegania i od razu próbują przebiec długi dystans. Dla organizmu jest to swoisty szok i wtedy następuje w zasadzie normalna reakcja, która na szczęście nie jest groźna, ale niezwykle dokuczliwa.

Ostry ból w lewym boku okazuje się skutkiem naciągnięcia fałdu otrzewnej w tylnej ścianie brzucha, gdzie są zawieszone jelita, a to z kolei powoduje skurcz mięśni gładkich jelit. Właśnie w ten sposób pojawia się ból zlokalizowany w lewym boku, ponieważ skurcz mięśni jelitowych wypycha krew z jelit do śledziony, która zaczyna się powiększać i dochodzi do mocnego naciągnięcia torebki śledzionowej. Ten rodzaj kolki jelitowej nie stanowi zagrożenia dla zdrowia człowieka, ale jest wyjątkowo nieprzyjemny i dlatego zaleca się, aby zachować przerwę co najmniej godzinną, a w przypadku obfitego posiłku, jeszcze dłuższą, od ostatniego posiłku i nie porywać się od razu na wielokilometrowe biegi, jeżeli wcześniej się tego nie robiło. Organizm należy stopniowo przyzwyczajać do wysiłku. Kiedy jednak kolka w lewym boku się pojawi, to najlepiej schylić się i miarowo oddychać. Po jakimś czasie ból minie.

Kłujący ból w lewym boku może być także spowodowany przez nierozpuszczalne złogi w drogach moczowych, które zaczynają się przeciskać przez lewy moczowód. Wtedy to pojawia się bolesność w okolicy lędźwiowej, a ból będzie też promieniował do spojenie łonowego i wewnętrznej części ud. Jednocześnie pojawi się nieprzyjemne parcie na mocz, częste jego oddawanie, a czasami także nudności, wymioty, gorączka i krwiomocz. Kolka nerkowa wymaga już leczenia farmakologicznego, a bardzo często kończy się zabiegiem laserowym, mającym na celu rozbicie złogów bądź zabiegiem chirurgicznym.

Kiedy występuje kolka w prawym boku?

Warto też sobie uświadomić, że kolka nerkowa może dawać dolegliwości bólowe również z prawej strony podbrzusza. Ma to miejsce, kiedy złogi znajdują się w prawych drogach moczowych. Pozostałe symptomy będą jednak identyczne. Nagły i kłujący ból w prawym podżebrzu będzie jednak najczęściej spowodowany problemami ze złogami, tworzącymi się w pęcherzyku żółciowym, które blokują jego ujście. W takim przypadku dochodzi do skurczów mięśni gładkich wywołujących kolkę. Problem będzie się pojawiał najczęściej po spożyciu tłustych i smażonych potraw, które powodują silne obkurczenie się pęcherzyka żółciowego w celu wypchnięcia żółci pomagającej w trawieniu tłuszczów. Jeżeli kamień jest zbyt duży, to żółć nie może się wydostać i to skutkuje narastającymi skurczami. Kolka wątrobowa ma niekiedy bardzo intensywny charakter i wymaga czasami interwencji chirurgicznej, a na pewno należy skierować się do lekarza, który ustali tok leczenia.

Kolka w prawym i lewym boku
5 (100%) 2 głosów

2 komentarzy

  • zdziwiony:

    Data: Kwiecień 3, 2018 Czas: 08:57

    Co za różnica czy jest kolka w lewym boku czy prawym? Z mojego punktu widzenia to wszystko jest tak samo: tak samo boli, więc w czym rzecz? Nie ma to znaczenia jak już boli, bo kolka to kolka i nie przejdzie po żadnych lekach, tylko wtedy jak „sama będzie chciała”.

  • Jach:

    Data: Kwiecień 12, 2018 Czas: 16:58

    Jakbyś przeczytał artykuł, a nie od razu komentował, to byś wiedział jaka jest różnica jak pojawia się kolka w prawym boku i lewym. Bo znając przyczynę można w niektórych przypadkach ograniczyć kolki, albo całkiem ich się pozbyć. A jak wiesz, że masz kolki, to wiesz jak to boli i że może warto się poświęcić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.