Kolka u niemowlaka

Kolka Autor: redakcja Komentarzy: 2

W zasadzie nie istnieją jednoznaczne badania, które mówią, co powoduje kolkę u niemowląt. Sama choroba pojawia się dość nieoczekiwanie u niemowląt pomiędzy pierwszym a trzecim miesiącem życia i równie szybko zanika. Jednak bóle, długotrwały płacz dziecka i inne jego zachowania, które pojawiają się wraz z kolką, potrafią zestresować niejednego rodzica. Czym zatem jest kolka u niemowlaka?

Kolka niemowlęca

Mimo że kolka pojawia się u 4 dzieci na 10, to nadal nie ustalono przyczyn, które powodują bolesne ataki ze strony układu pokarmowego. U wielu dzieci za kolkę niemowlęcą odpowiada nie do końca wykształcony układ pokarmowy, który bólem reaguje na pokarm matki czy na sztuczne mleko. Część pediatrów twierdzi, że kolka u niemowląt pojawia się wtedy, gdy dziecko ma alergię na mleko krowie. Spożywane przez matkę pokarmy nabiałowe, które następnie wraz z jej mlekiem dostają się do organizmu dziecka, mogą powodować dość bolesne ataki kolki jelitowej. Z drugiej strony pojawiają się głosy, że za kolką u niemowląt stoją również bodźce zewnętrzne. Kolka u niemowląt pojawia się na koniec dnia, zwykle po godzinie 16., zatem jej pojawienie się może wynikać ze zmęczenia dziecka, które w porze karmienia wieczornego jest dodatkowo wystawione na działanie różnych bodźców zewnętrznych.

Jak leczyć kolkę u niemowląt

Bez względu na bodźce, jakie stoją za powstawaniem kolki u niemowląt, jedno jest pewne: nie istnieje jeden sprawdzony lek, który po podaniu pozwoliłby na całkowite uporanie się z bolesną dolegliwością. Z tego powodu niektórzy rodzice całkowicie rezygnują z podawania dziecku leków, w szczególności przeciwbólowych, czekając na samoistne ustanie dolegliwości.

Kolka kończy się równie niespodziewanie, jak się zaczyna, jednak jej ataki mogą trwać nawet kilka miesięcy. Sprawdzonym sposobem na kolkę jest podawanie dziecku herbaty z kopru włoskiego lub ziołowych tabletek zawierających koper. Dobrze działa dimetikon, substancja czynna, która nie wchłania się z układu pokarmowego i która przyspiesza wydalanie zgromadzonych gazów z jelit dziecka.

Sprawdzone domowe metody na kolkę

Kolce można zapobiegać, stosując odpowiednią dietę w przypadku matek karmiących lub wybierając smoczki i butelki zapobiegające kolce, jeśli dziecko jest karmione sztucznym pokarmem. Warto również pamiętać, aby ograniczyć dziecku dostęp do bodźców w czasie wieczornego karmienia, co również pozwoli na zminimalizowanie dolegliwości. Po nakarmieniu warto trzymać dziecko w pozycji pionowej, nie tylko po to, aby mu się odbiło, ale również z powodu możliwości powstawania bolesnych kolek.

Natomiast gdy kolka niemowlęca już się pojawi, warto masować brzuszek dziecka lub stosować ciepłe okłady o działaniu rozkurczającym, które jednocześnie przyspieszą wydalenie zgromadzonych w jelitach gazów. Dziecko z kolką samo przyciąga, dość gwałtownie, nóżki do brzuszka. Taki ruch warto wykorzystać, aby przyspieszyć wydalenie zgromadzonych gazów. Podobne działanie wykazuje również położenie dziecka na brzuszku i delikatne masowanie pleców. Warto również pamiętać o ciepłej kąpieli, która ma również działanie relaksujące.

Istotna jest także dieta mamy oraz dziecka. Karmiąca mama powinna unikać produktów o działaniu wzdymającym, w jej diecie – jeśli jest podejrzenie, że dziecko reaguje kolką na produkty mleczne – powinny się pojawić produkty bez laktozy. W unikaniu kolki pomocna bywa także rutyna: ustalone pory karmienia, aby dziecko niepotrzebnie się nie stresowało, oraz otoczenie, które nie powinno dziecka rozpraszać.

Kolka u niemowlaka
5 (100%) 3 głosów

2 komentarzy

  • Koń Polski:

    Data: Kwiecień 3, 2018 Czas: 08:47

    Kto nie miał małego dziecka z bolącym brzuszkiem, ten nie ma zielonego pojęcia jak w kość rodzicom może dać kolka u niemowlaka. To naprawdę nie są żarty i zabawa. Kolka to nie tylko kłopoty przy usypianiu, ale całe dnie i noce ryku, kiedy odchodzi się od zmysłów, bo nie wiadomo co zrobić, żeby dziecko przestało cierpieć.

  • Basia:

    Data: Kwiecień 7, 2018 Czas: 12:22

    Nie ma dobrego sposobu na to żeby skończyła się kolka niemowlęca. Jem jak mnich, jestem spokojna, nie ma nieprzyjemnych zapachów w domu i jeszcze długo można wymieniać. Kolka jakby mniejsza, albo się przyzwyczaiłam :( Na szczęście mówią, że max 100 dni i po wszystkim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.