Kolka sercowa

Kolka Autor: redakcja Komentarzy: 2

Nagły atak kłucia w klatce piersiowej nie jest dla większości pacjentów niczym zaskakującym. Stres, przemęczenie, wypłukiwanie magnezu z organizmu – to tylko niektóre czynniki, które mogą stać za niespodziewanym bólem w klatce piersiowej. Dopóki ten ból nie ma bezpośredniego związku z chorobami serca, najczęściej jest ignorowany. Czym zatem jest kolka sercowa i co ją powoduje?

Objawy kolki sercowej

Nagły ból w klatce piersiowej to dość powszechny objaw kolki sercowej. Zwykle jednak wystarczy kilka minut odpoczynku, aby ból minął. Sama dolegliwość nie musi się wiązać z wysiłkiem fizycznym – u części pacjentów pojawia się w nocy, powodując jednocześnie problemy z oddychaniem. Charakterystycznemu pieczeniu w klatce piersiowej mogą także towarzyszyć objawy gastryczne, najczęściej w postaci refluksu. Jeśli jednak bolesnym objawom towarzyszy gorączka, zawroty głowy, zaś sam ból jest bólem promieniującym, wówczas należy skontaktować się z lekarzem. W tym przypadku kolka sercowa może świadczyć o powstaniu zapalenia worka osierdziowego.

Przyczyny kolki sercowej

Za głównego sprawcę dolegliwości ze strony serca, w tym również za powstanie kolki sercowej, uważa się stres i nadmierne przemęczenie. Niemiłe kłucie w klatce piersiowej najczęściej jest związane ze wspomnianym wypłukiwaniem magnezu z organizmu. W takich przypadkach pomocne bywa przyjmowanie preparatów zawierających magnez, ale również wzbogacenie diety o ten pierwiastek.

Kłucie w klatce piersiowej, często kojarzone z kolką sercową, może być także efektem przejedzenia. Wówczas do charakterystycznego bólu w klatce piersiowej dochodzi także pieczenie w górnej części brzucha. Bardzo często kolka sercowa nie ma bezpośredniego związku z sercem – bóle w klatce piersiowej mogą także świadczyć o problemach z kręgosłupem, w szczególności, gdy pacjent ma przesunięte kręgi czy zmiany zwyrodnieniowe.

Za kolkę sercową odpowiadają także zbyt forsowne treningi, które pacjent rozpoczął nagle i bez odpowiedniego przygotowania organizmu do zwiększonego wysiłku. Mięśniobóle, będące efektem nagromadzenia kwasu mlekowego, miną po zwolnieniu tempa treningu, pomocna w tym przypadku bywa także gorąca kąpiel. Podobne objawy mogą nasilać także drobne uszkodzenia nerwów, które należy odpowiednio zdiagnozować wykonując prześwietlenia.

Jak sobie radzić z kolką sercową

Za kolkę sercową odpowiadają bardzo różne dolegliwości, zwykle takie, które nie są związane z samym sercem. Jedynie w sporadycznych przypadkach kolce towarzyszą bóle w mostku, zaś sam ból jest zlokalizowany z prawej strony klatki piersiowej.

Jeśli dolegliwości pojawiły się nagle, warto przyjrzeć się swojemu trybowi życia i pracy i wykluczyć czynniki, które mogą odpowiadać za powstanie kolki sercowej. Stres w pracy, nagła chęć poprawienia kondycji fizycznej, ale również problemy gastryczne, mogą bowiem nasilać dolegliwości, które pacjent kojarzy z kolką sercową. Jeśli natomiast ból się nasila i nie mija, mimo że pacjent nie ma już do czynienia z patogennym czynnikiem, warto odwiedzić lekarza kardiologa, który zlecając dodatkowe badania, pozwoli wykluczyć choroby układu krążenia, jakim towarzyszy kolka sercowa.

Kolka sercowa po… grypie

Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji, z jakimi wiąże się niedoleczenie grypy czy anginy. To właśnie po tych chorobach może się pojawić kolka sercowa, ale także groźne dla zdrowia zatory w układzie krążenia. Konsekwencją niewyleczenia grypy bardzo często jest zapalenie worka osierdziowego, którego jednym z objawów jest właśnie kolka sercowa oraz towarzysząca jej podwyższona temperatura.

2 komentarzy

  • Dolarek:

    Data: Kwiecień 3, 2018 Czas: 09:19

    Kolka sercowa może pojawić się przy brakach magnezu w organizmie, ale faktem jest, że wielu ludzi kompletnie nie zdaje sobie sprawy z tego, jak łatwo pozbyć się magnezu. Jest on ciężko przyswajalny i w naszej diecie jest go coraz mniej, a z drugiej strony pijamy np. coca colę i sami drenujemy organizm z wszystkich mikroelementów, bo cola organizm doskonale wyjaławia.

  • rowerzysta:

    Data: Kwiecień 11, 2018 Czas: 21:35

    Wszystko przez modę na bycie fit. Potem ludzie jeszcze ledwo biegają, a już się zapisują na maraton. Tak samo z rowerem, i jeżdżą takie święte krowy po całej szerokości chodnika, ścieżki rowerowej i nie wiadomo co jeszcze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.