Dieta przy lambliozie
Lamblioza – to słowo spędza sen z powiek niejednej matce. To pasożytnicza choroba, wywoływana przez pierwotniaki z gatunku Giardia Intestinalis. Najczęściej jej ofiarami padają dzieci, ale zdarza się, że zapadają na nią też dorośli.
Do zarażenia lambliozą dochodzi przez połknięcie pasożytów. Najczęściej ich źródłem są brudne ręce, które w przypadku dzieci, często wędrują do buzi. Pasożyty mogą znajdować się na niemytych owocach i warzywach, w wodzie niewiadomego pochodzenia, ich nosicielami mogą być zwierzęta. Do zakażeń może dojść w publicznych toaletach i na basenach. Głównymi nosicielami są muchy, które zostawiają je na jedzeniu.
Lamblioza a dieta
Ważnym zagadnieniem przy zakażeniach jest dieta. Zmiana upodobań żywieniowych dziecka może być pierwszym sygnałem, wskazującym na rozwój choroby. Nawet największy łakomczuch zaczyna być apatyczny i niechętnie podchodzi do jedzenia. Utrata apetytu jest jednak wyjątkowo wybiórcza, gdyż dzieciak z chęcią sięga po wszelkiego rodzaju słodycze. Dzieje się tak dlatego, że pasożyt żywi się węglowodanami, dzięki którym szybko rośnie i może się swobodnie rozmnażać. Skoro pożera wszystkie dostarczane do organizmu węglowodany, organizm stale się ich domaga i stąd pojawia się u chorych niepohamowana ochota na słodycze.
Przy lambliozie nie jedz węglowodanów
Dieta przy lambliozie powinna być pozbawiona węglowodanów. Dzięki temu zostanie ograniczony rozwój pasożytów, które nie będą mogły się swobodnie rozmnażać. Przede wszystkim należy unikać:
- słodyczy,
- soków owocowych,
- słodkich napojów,
- lodów,
- budyni,
- miodów,
- dżemów,
- owoców,
- sosów gotowych,
- białego pieczywa,
- makaronów i innych wyrobów mącznych wysoko węglowodanowych.
Mimo to, dieta powinna być odpowiednio zbilansowana, może posiadać odpowiednią kaloryczność oraz odpowiednio dużo witamin i minerałów. Powinna obfitować w:
- warzywa (zwłaszcza zielone),
- ziemniaki,
- grykę oraz inne zboża pełnoziarniste,
- nabiał naturalny (maślanka, kefir),
- chude mięso,
- ryby,
- jaja,
- oleje roślinne,
- przyjmować duże ilości wody niegazowanej.
Taka dieta pozwoli zachować siły do walki z chorobą i sprawi, że nie będzie ona wyniszczać organizmu.
Dieta po lambliozie również jest istotna. Osłabiony po chorobie organizm potrzebuje sporej ilości witamin i minerałów, aby móc odzyskać pełnię sił. Powinna być bogata w świeże owoce i warzywa, gotowane mięso i ryby. Jeśli lekarz zaleci dodatkową suplementację, można nabyć niezbędne produkty w aptekach lub sklepach zielarskich. Najważniejsze jest, aby uniknąć kolejnego zakażenia pasożytem.
1 komentarz
Ewka:
Generalnie przy tej chorobie lepiej unikać mleka i mlekopochodnych…