Lamblie w kale
Lamblie to dość powszechnie występujące pasożyty, które zwykle atakują dzieci. Ze względu na możliwość zarażenia, lamblioza kojarzona jest głównie z dziećmi w wieku przedszkolnym, które najczęściej na ten rodzaj pasożytów chorują. Zdarza się jednak, że lamblie występują także u dorosłych. Nie zawsze objawy, występujące u chorych, są charakterystyczne dla zarażenia pasożytami, zdarza się także, że badanie kału na lamblie także nie wykazuje obecności pasożytów w organizmie. Jak zatem diagnozować lamblie i co można robić, aby uniknąć zarażenia?
Jak się zarazić lamblią?
Lamblie pasożytują głównie w układzie pokarmowym człowieka lub zwierząt. U ludzi pasożyty znajdują się w jelicie cienkim, ale również w dwunastnicy, zdarza się, że są one obecne także w przewodach żółciowych. Do zarażenia lamblią zawsze dochodzi poprzez zjedzenie zarażonych produktów lub wypicie wody z lamblią, przy czym lambliami można się także zarazić podczas zabawy w piaskownicy, ale również poprzez dotykanie zarażonych przedmiotów, głównie w okolicy toalet. To dlatego tak ważnym elementem profilaktyki staje się częste mycie rąk, ale także mycie owoców i warzyw przed obraniem czy unikanie picia wody z niepewnego źródła.
Lamblie w kale czyli jak zdiagnozować chorobę
Najpewniejszym sposobem na wykrycie pasożytów w organizmie jest badanie kału. Jednak pobrany kał na lamblie może nie wykazywać obecności pasożytów. Zdarza się, że ze względu na etap życia lamblie nie są obecne w kale, jednak ponowienie badania za jakiś czas może przynieść zgoła odmienne wyniki. Powtórne badanie kału na lamblie zaleca się natomiast po przeprowadzonej kuracji zwalczającej pasożyty.
Jednak zanim lekarz zdecyduje się na skierowanie kału na badanie pod kątem obecności pasożytów, warto obserwować małego pacjenta. Lamblioza jest trudna do zdiagnozowania także ze względu na objawy. Bóle brzucha, bóle głowy, uczucie zmęczenia czy biegunki mogą się kojarzyć z różnymi chorobami. Jednak jeśli pacjent (głównie dziecko) gwałtownie zmienia swoje przyzwyczajenia żywieniowe i sprawia wrażenie, jakby mogło się żywić tylko słodyczami, to jest niemal pewne, że są u niego obecne lamblie w kale.
Kał na lamblie
Badanie mikroskopowe na obecność cyst lamblii w kale pozwala na stwierdzenie obecności pasożytów. Jest to najczęstsze badanie, które przeprowadza się przy podejrzeniu zarażenia pasożytami. Jednak nie na każdym etapie rozwoju lamblie są obecne w kale, dlatego lekarze nie rekomendują przeprowadzania takiego badania jako badania profilaktycznego. U niektórych pacjentów dodatkowo bada się treść pobraną z dwunastnicy czy żółć, aby stwierdzić obecność lamblii w organizmie.
Leczenie najczęściej wiąże się z koniecznością przyjmowania farmaceutyków o działaniu przeciwpasożytniczym, jednak ze względu na silne obciążenie wątroby takie preparaty nie zawsze podaje się dzieciom. W wielu przypadkach konieczne jest również leczenie pozostałych członków rodziny. Oprócz leczenia farmakologicznego ważnym czynnikiem jest również zmiana diety, pozbawionej węglowodanów (głównie bez słodyczy, słodkich przekąsek i cukierków).
Warto również pamiętać o profilaktyce, czyli o unikaniu picia wody skażonej oraz o myciu owoców i warzyw. Należy także regularnie myć ręce, w szczególności po wyjściu z toalety czy po zabawie na zewnątrz. Regularne zmienianie pościeli oraz ręczników także może pomóc w zapobieganiu zarażenia pasożytami. W niektórych przypadkach lamblie mogą być odporne na leczenie farmakologiczne. Natomiast dzieci mające kontakt z innymi dziećmi np. w przedszkolu, mogą w krótkim czasie zarazić się ponownie pasożytami.
2 komentarzy
usunięty ze szkoły:
To jest w sumie nawet dobre, że pojawiają się lamblie w kale. Gdyby nie to, byłby naprawdę problem, bo przez długie miesiące nie widać praktycznie żadnych objawów i można w ogóle nie wiedzieć, że ma się lamblie. Dopiero jak jest ich naprawdę dużo, to się robi kłopot.
Kris Kross:
Lamblie w kale to tak naprawdę podstawa diagnostyki lambliozy i każdy lekarz to przyzna. Zwłaszcza, że żadne inne objawy nie muszą się pojawiać. Dziecko i tak ciągle się kręci i nie usiedzi w miejscu, więc trudno zauważyć zmiany w zachowaniu. Dopiero w kale można zauważyć lamblie i wtedy wszystko się łączy w jedną całość, te nie do końca rozpoznane objawy także.