Lamblie u dzieci

Lamblioza Autor: redakcja Komentarzy: 2

Choć zakażenie pasożytami może w równym stopniu dotyczyć dorosłych, jak i dzieci, to lamblioza u dzieci jest stosunkowo trudna do zdiagnozowania ze względu na objawy. Ze względu na miejsce występowania pasożytów, choroba kojarzona jest głównie z miejscami zabaw przedszkolaków – lamblie znajdują się w piaskownicach i toaletach, można je spotkać także na basenach. Jak się diagnozuje lamblie u dzieci oraz w jaki sposób przebiega samo leczenie?

Lamblie u dziecka

Lamblioza jest chorobą pasożytniczą, przenoszona drogą pokarmową. Jak zatem dziecko może się zarazić lambliozą? Do zarażenia może dojść na kilka sposobów. Dziecko może zjeść zarażoną lambliami żywność, głównie owoce, na których przebywały muchy. Tak nielubiane przez dzieci mycie rąk po wyjściu z toalety jest również skutecznym sposobem, aby uniknąć zarażenia pasożytami, które lubią przebywać w toaletach. Kolejnym sposobem na zarażenie jest wypicie skażonej wody, pochodzącej z niesprawdzonego źródła.

Połknięte lamblie przedostają się do układu pokarmowego, gdzie przebywają, głównie w jelicie cienkim, ale zdarza się, że lamblie u dziecka pojawiają się także w dwunastnicy czy w nawet w pęcherzyku żółciowym.

Diagnozowanie lambliozy u dzieci

Powodem do skierowania dziecka na badanie krwi i kału na obecność pasożytów są zwykle objawy, jakie zaobserwują rodzice u dzieci. Tymczasem lamblioza u dzieci najczęściej ma łagodny przebieg, a pojawiające się objawy kojarzone są z różnymi innymi schorzeniami.

Typowe dla lamblii objawy pojawiają się zaledwie u co dziesiątego dziecka i najczęściej oznaczają bóle brzucha, często w wielu miejscach z przewagą występowania po prawej stronie, biegunki, bóle głowy i ciągłe uczucie zmęczenia. Objawy takie nie muszą pojawiać się nieustannie, niemniej jeśli dziecko zmienia swoje zwyczaje żywieniowe (nie chce jeść, ale zawsze ma ochotę na słodycze), staje się apatyczne i nerwowe, można podejrzewać zarażenie lambliozą. Najczęściej to właśnie wielki apetyt na słodycze i słodkie przekąski jest dla rodziców sygnałem, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego.

Warto mieć na uwadze także to, że przy lambliozie u części dzieci wyniki badań nie odstają od normy, a lekarze diagnozują lamblie u dzieci głównie kierując się wiedzą oraz faktem, że dziecko uczęszcza do przedszkola, gdzie ryzyko zarażenia jest bardzo wysokie. Dodatkowo nie na każdym etapie swojego życia lamblie można zdiagnozować w kale dziecka, dlatego robienie takiego badania profilaktycznie nie zawsze ma sens.

Leczenie lamblii

Do całkowitego wyleczenia dziecka z pasożytów potrzebna jest specjalna kuracja farmaceutyczna, którą może przepisać lekarz. Leki zwalczające pasożyty bardzo obciążają wątrobę, dlatego lekarze decydując się na farmakoterapię zawsze dobierają rodzaj kuracji i dawkę preparatu do stanu zdrowia dziecka. Ze względu na fakt, że lamblie żywią się głównie cukrami prostymi pochodzącymi ze słodyczy, w czasie leczenia zaleca się zamianę diety na dietę pozbawioną takich właśnie węglowodanów.

Istotna jest również profilaktyka, która może zapobiegać kolejnym zarażeniom. Jeśli w domu jest więcej niż jedno dziecko, należy unikać spania w jednym łóżku czy wspólnych kąpieli obojga dzieci. U dziecka warto wypracować nawyk częstego mycia rąk, głównie przed posiłkiem, po zabawie na zewnątrz czy ze zwierzętami, ale również po wyjściu z toalety. Owoce i warzywa, także takie, które będą spożywane dopiero po obraniu, należy dokładnie umyć. Nie należy także sięgać po wodę z nieznanych sobie źródeł, zwłaszcza gdy są to miejsca, na których nie pojawia się oznaczenie, że woda nie nadaje się do spożycia.

Lamblie u dzieci
5 (100%) 15 głosów

2 komentarzy

  • Adecco:

    Data: Kwiecień 3, 2018 Czas: 07:56

    Lamblie u dzieci to niestety codzienność i trzeba się przygotować na to, że niezależnie od tego jak bardzo przejmujecie się stosowaniem higieny, to i tak bardzo możliwe, że Wasze dziecko będzie miało lamblie. U nas szorowanie rąk razem z paznokciami, do tego jeszcze dzieci dość karne, same się pilnują. I co? I okazuje się, że nie upilnowaliśmy. Młodszy już ma lamblie i właśnie zaczynamy kurację.

  • aktywny:

    Data: Kwiecień 9, 2018 Czas: 12:33

    No bez przesady. Mam dwójkę dzieci i wszedłem tu tylko po to żeby poczytać o zarażaniu, bo okazało się, że są lamblie u dzieci w przedszkolu, ale nie trzeba stawać na głowie, żeby nie zarazić się lambliami. Nie ma się co spinać, tylko nauczyć dziecko myć ręce i oduczyć drapania po tyłku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.