Nieżyt żołądka u dzieci

Nieżyt żołądka u dzieci uznawany jest za swoistą dolegliwość dotyczącą tego narządu. Należy sobie jednak uświadomić to, iż sam w sobie nieżyt żołądka u dzieci lub u dorosłych nie pozostaje dolegliwością stricte gastryczną, a raczej wynika bezpośrednio z licznych czynników powodujących podrażnienie przewodu pokarmowego oraz utrudnienie przyswajania podstawowych pokarmów. Dolegliwości pokarmowe oraz zatrucia pokarmowe są domeną schorzeń wśród dzieci. Bardzo często zdarza się, że dzieciaki lub nastolatkowie cierpią z powodu spożycia niektórych pokarmów, które z kolei w ogóle nie szkodzą osobom dorosłym i ich przyjmowanie nie jest absolutnie żadnym problemem dla nich.

Jakie są przyczyny gastrycznych problemów u dzieci?

Przyczyn jest wiele. Niektóre z nich są bardzo charakterystyczne dla wieku dziecka, inne wynikają z niedoborów immunologicznych oraz nietolerancji pokarmowych, których udział w młodym wieku jest szczególnie istotny.

W dobie przetworzonego jedzenia oraz usilnego zachowywania sterylnych warunków życia, istnieją tendencje do częstszego rozwijania zakażeń przewodu pokarmowego u dzieci. Nieżyt żołądka u dziecka wynikać może z wielu czynników alergizujących. Wśród znacznego grona dzieci pojawiają się problemy nadwrażliwością na gluten (niekoniecznie jest to celiakia), nietolerancją laktozy oraz innych specyficznych składników pokarmowych. Reakcja immunologiczna jest związana nie tylko z objawami wysypkowymi, obrzękami oraz obniżeniem samopoczucia. W efekcie nadwrażliwości organizm bardzo często stara się odrzucić alergizujący pokarm, co powoduje wymioty, biegunki oraz ogólne objawy nieżytowe. Wśród składników dietetycznych można wyróżniać laktozę, gluten, orzechy, niektóre warzywa oraz owoce. Powszechna jest alergia na lateks, co związane jest z krzyżową nadwrażliwością na jabłka.

Przyczyny nieżytu żołądka u dzieci

Alergia to istotna, jednakże w kontekście całej populacji niedominująca przyczyna nieżytu żołądkowo-jelitowego. Głównym przyczynkiem dla rozwijania infekcji i nieżytów pokarmowych pozostaje ekspozycja na czynniki infekcyjne, do których w znacznym stopniu należą wirusy z rodzin: Adenovirdae, Noroviridae, Rotavirusy. Wymienione wirusy stanowią także istotny czynnik etiologicznych wszelkich schorzeń górnych dróg oddechowych, a więc i popularnych w tym okresie rozwoju przeziębień. Infekcje wirusowe, w zależności od czynnika etiologicznego, przebiegać mogą z obecnością wymiotów, gorączki, biegunki, silnych bólów brzucha. Czynniki wirusowe należą do najczęstszych przyczyn nieżytu żołądkowo-jelitowego u dzieci.

Kampylobakterioza

Równie sporo uwagi należy zwracać na pokarmy zawierające chorobotwórcze bakterie albo ich toksyny. Jest to szczególnie problem sezonowy i tyczący się w znacznej mierze zagranicznych wyjazdów razem z dziećmi. W sezonie letnim bardzo nieprzyjemnym czynnikiem infekcyjnym, wywołującym niezwykle często biegunki oraz objawy gorączkowe, okazuje się Campylobacter jejuni. Ta spiralna bakteria, znajdująca się przede wszystkim w mięsie, powoduje bardzo często biegunki z obecnością śluzu i krwi, gorączkę, wymioty i bóle brzucha.

Obok Campylobacter’a znaleźć możemy również bakterię z grupy Salmonella enteretidis – infekcje te przebiegają podobnie, charakteryzując się bardziej biegunkowym przebiegiem. Istotne z punktu widzenia spożywania pokarmów mlecznych, niedogotowanych, pozostają zatrucia toksyną gronkowca złocistego – Staphylococcus Aureus.

Nieżyt żołądka dzieci wywoływany jest też przez brak właściwej higieny rąk i odpowiedniej obróbki pokarmu.

Każdy nieżyt pokarmowy można zwalczyć. W przypadku alergii, należy unikać czynników alergizujących i zwyczajnie czekać. Infekcje wymagają – w zależności od etiologii – stosowania leczenia celowanego (antybiotyków), albo zwyczajnego nawodnienia i postępowania objawowego.

2 komentarzy

  • Jojo:

    Data: Styczeń 11, 2018 Czas: 09:42

    Nieżyt żołądka u dziecka to niestety norma. Trzeba uważać, żeby nie trwało to zbyt dużo, bo może się okazać, że podrażnione zostaną ściany przełyku i żołądka. A to już znacznie większy problem, bo dziecko może po prostu konkretnie zachorować i nie wystarczą kleiki ryżowe żeby wszystko było w porządku.

  • baja:

    Data: Styczeń 12, 2018 Czas: 14:23

    Bo często jest tak, że to nie jest żaden nieżyt żołądka tylko grypa żołądkowa. A grypa żołądkowa u dzieci jest bardzo groźna i trzeba naprawdę uważać, żeby w żaden sposób dziecku nie zagrozić. W specjalistycznych portalach medycznych też są ostrzeżenia na ten temat: http://grypazoladkowa.net.pl/grypa/grypa-zoladkowa-u-dzieci/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.