Objawy nieżytu żołądka

Zapalenie jest reakcją organizmu na uszkodzenie błony śluzowej żołądka (gastrilis). Najczęściej objawy są klasyczne: nudności, wymioty oraz często wydalane i rzadkie stolce. Bywa jednak, że objawów nie ma praktycznie wcale.

Nieżyt żołądka i jelit zdecydowanie najczęściej objawia się w sposób, który łatwo pozwala rozpoznać dolegliwości. Przede wszystkim zaczyna się częste oddawanie stolców, a kał jest bardzo wodnisty. Do tego dochodzi ogólnie złe samopoczucie, objawiające się spadkiem lub całkowitą utratą apetytu, wymiotami, nudnościami oraz bólem brzucha połączonym ze skurczami.

Nieco inaczej reagują dzieci. Zasadniczo większość objawów jest podobna jak u dorosłych. Ale zdarza się – zwłaszcza przy infekcjach, za które odpowiadają wirusy – że u dzieci dochodzi do tego wzrost temperatury ciała oraz kaszel i katar, jak przy zwykłym przeziębieniu. W skrajnych przypadkach występuje biegunka, a gorączka jest bardzo wysoka.

Najczęściej zapalenie to reakcja organizmu, który broni się przed uszkodzeniem tkanki. Zdecydowanie najbardziej powszechne jest zapalenie błony śluzowej żołądka (gastritis), czyli najdelikatniejszej tkanki żołądka. Wywołuje je powszechna bakteria Helicobacter pylori. Według Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization) zarażonych nią jest nawet ponad 30 proc. osób w krajach rozwiniętych i 70 proc. w biedniejszych częściach świata.

Helicobacter pylori dostaje się do żołądka i niemal od razu jest sprawcą ostrego zapalenia oraz uszkodzenia nabłonka błony śluzowej. W efekcie działania bakterii zmniejsza się produkcja śluzu i wydzielanie kwasu solnego. To też najczęstsza przyczyna występowania przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka.

Ale za zapalenie żołądka mogą również odpowiadać czynniki toksyczne. Wśród nich są tak oczywiste, jak zatrucie alkoholem czy narkotykami, ale też częścią leków. Co ciekawe, mogą być to nie tylko „podejrzane” leki przeciwzapalne, ale też aspiryna. Powodem zapalenia bywa też zatrucie żywnością.

Przewlekłe zapalenie żołądka

Nieżyt żołądka to nie zawsze raptem kilka dni dolegliwości. Zdarza się, że ma charakter przewlekły. To najbardziej niebezpieczna forma nieżytu, bo czasami przebiega zupełnie bezobjawowo. Pacjent dowiaduje się o niej zazwyczaj przypadkowo, gdy lekarz odkrywa ją podczas badania.

Dlatego warto być szczególnie wyczulonym na ucisk i pozornie niegroźne bóle w okolicach żołądka. Na przewlekłe zapalenie żołądka mogą wskazywać także wzdęcia, mdłości oraz brak łaknienia. Najczęściej zapalenie żołądka objawia się po operacji żołądka na refluks, przesadzeniu z używaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz w efekcie starzenia się organizmu. W niektórych przypadkach choroba jest następstwem ataku układu odpornościowego, co wywołuje anemię złośliwą.

1 komentarz

  • Andrzej:

    Data: Grudzień 24, 2013 Czas: 00:10

    Czy objawy nieżytu żołądka mogą się nasilić, podczas przyjmowania leków przeciwbólowych na bóle kręgosłupa? Chodzi mi o takie leki jak tramal i ketonal. Niestety odkąd je zażywam, to nieżyt żołądka prawie cały czas daje mi się we znaki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.