Przewlekły nieżyt żołądka
Przewlekły nieżyt żołądka może mieć różne podłoże – autoimmunologiczne lub zewnętrzne. Niezależnie od przyczyny, dolegliwość wymaga odpowiedniego leczenia. Ignorowana przez długi czas, nie tylko jest powodem niepotrzebnego dyskomfortu, ale przede wszystkim może prowadzić do trwałych uszkodzeń układu pokarmowego i nasilenia choroby.
Objawy przewlekłego nieżytu żołądka
Nieżyt żołądka jest stosunkowo łatwy w rozpoznaniu ze względu na specyficzne objawy. Charakterystyczne dla przewlekłego zapalenia żołądka są bóle w dołku podsercowym pojawiające się kilka godzin po posiłku oraz nasilające się uczucie pełności w żołądku. Mogą pojawić się wzdęcia oraz inne problemy trawienne, takie jak zgaga czy nudności. Pacjenci zmagający się z przewlekłym nieżytem żołądka skarżą się także na bóle głodowe oraz bóle nocne.
W zaawansowanej fazie choroby przewlekły nieżyt żołądka objawy może dawać bardziej zdecydowane. Mogą wystąpić krwawienia z układu pokarmowego, a także niedokrwistość. Podwyższone jest również ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej. Szybkie wykrycie przewlekłego nieżytu żołądka daje od 70 do 90% szans na wyleczenie.
Przyczyny przewlekłego nieżytu żołądka
Jakie są przyczyny przewlekłego nieżytu żołądka? Choroba może rozwinąć się z różnych powodów. Najczęściej jej przyczyną jest osłabienie układu pokarmowego, czy to przez czynniki wewnętrzne, takie jak infekcje, alergie, stres, czy to przez czynniki zewnętrzne: operację, silne oparzenie, chirurgiczne leczenie otyłości. Przyczyną przewlekłego nieżytu żołądka mogą być także alkoholizm lub przyjmowanie leków przeciwzapalnych, a także niewydolność nerek lub wątroby.
Leczenie przewlekłego nieżytu żołądka
Im szybciej wykryta choroba, tym większe szanse na jej całkowite wyleczenie i zmniejszenie nieprzyjemnych konsekwencji od strony układu pokarmowego. W razie zaobserwowania objawów, które mogą sugerować nieżyt żołądka, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który zleci odpowiednie badania i potwierdzi wstępne założenia. W celu zdiagnozowania przewlekłego nieżytu żołądka, wykonuje się zwykle gastroskopię lub badanie RTG – zwłaszcza, jeśli u pacjenta wystąpiły wymioty, w których pojawiła się krew. Badania te umożliwiają lekarzowi podgląd górnego odcinka układu pokarmowego, a tym samym upewnienie się, że pacjent rzeczywiście cierpi na przewlekły nieżyt żołądka.
W celu leczenia choroby, lekarz zleca odpowiednią terapię, dopasowaną do indywidualnych potrzeb i stanu pacjenta. Oprócz farmakoterapii, najważniejszym elementem leczenia jest zmiana codziennych nawyków, przede wszystkim sposobu odżywiania się.
Dieta na przewlekły nieżyt żołądka
Dieta ma ogromny wpływ na stan zdrowia i samopoczucie pacjenta cierpiącego na przewlekły nieżyt żołądka. Pacjent powinien przede wszystkim porzucić szkodliwe nawyki: palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu. Zarówno tytoń, jak i alkohol, mają negatywny wpływ na przebieg choroby i mogą nasilić jej objawy. Chorym na przewlekły nieżyt żołądka nie wolno także stosować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem – niektóre z nich mogą opóźnić proces gojenia się ścian żołądka oraz podrażnić go, wywołując silny ból.
Gdy pojawia się przewlekły nieżyt żołądka dieta powinna być lekkostrawna. Chory musi unikać potraw tłustych, smażonych, pikantnych. Lepiej unikać także spożywania dań gorących, które także mogą podrażnić żołądek. Do diety należy włączyć dużą ilość świeżych warzyw i owoców. Powinno się jeść mniej, ale częściej – unikanie obfitych posiłków i jedzenie powoli i spokojnie pomoże szybciej uporać się z niestrawnością. Nieżyt żołądka wymaga także ograniczenia pokarmów wywołujących wzdęcia, w tym napojów gazowanych – te należy zastąpić czystą wodą.
2 komentarzy
Ukasz Ukasz:
Przewlekły nieżyt żołądka to najgorsze co się może zdarzyć. Zwłaszcza, że już kilka dni kłopotów żołądkowych to jest cios dosłownie zwalający z nóg. I nie ma możliwości się przed tym w jakikolwiek sposób obronić. Dlatego lepiej odpuścić i po prostu wziąć na przeczekanie, bo leków na to żadnych nie ma, a przynajmniej żadnych skutecznych.
C4:
Leczenie przewlekłego nieżytu żołądka to przede wszystkim pilnowanie nawadniania. Jak to się zaniedba, to zaczyna się kłopot. A wszyscy by tylko chcieli zatrzymać biegunkę, co jest kompletnie bez sensu i głupotą. W skrócie: srytkać trzeba jak najwięcej, bo wtedy jak najwięcej toksyn czy innych przyczyn nieżytu się z człowieka wydali.