Nieżyt żołądka i jelit – leczenie i zapobieganie
Nieżytowi trudno jest zapobiegać. Często zapadamy na tę infekcję już jako dzieci w czasie pierwszych lat życia. Ale podstawowe zasady higieny pozwolą ograniczyć ryzyko zachorowania, a w efekcie leczenia, które później jest dość kłopotliwe.
Na nieżyt żołądka i jelit zapadają najczęściej już małe dzieci. Przyczyną jest fakt, że ta infekcja jest dość powszechna w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Często też zarażają się członkowie rodziny. Dlatego jeśli posiadamy wiedzę, że jeden z członków rodziny choruje na nieżyt żołądka i jelit, należy pamiętać o dokładnym myciu rąk, zwłaszcza przed jedzeniem oraz po wyjściu z toalety, co zapewni nam również ochronę przed tak poważnymi chorobami, jak np. glistnica.
Ważne jest też, by rodzice pamiętali o myciu rąk po każdej zmianie pieluchy dziecka. Zwłaszcza jeśli mają więcej niż jedno dziecko i zmieniają pieluchę jednemu, a od razu potem kolejnemu bez uprzedniego umycia rąk. Nie wolno również zapominać o myciu produktów spożywczych, zwłaszcza tych, które nie są potem poddawane obróbce termicznej, czyli warzyw i owoców.
Uważać należy również podczas podróży, zwłaszcza za granicą. Picie napojów i wody nieprzegotowanej to prosta droga do nieżytu żołądka. By go uniknąć, lepiej wybierać więc wodę butelkowaną. Podobnie jest z jedzeniem, które było przechowywane w niewiadomych warunkach, zwłaszcza latem. Zjedzenie czegoś pewnego po powrocie do hotelu z pewnością nie zaszkodzi.
Leczenie nieżytu żołądka i jelit
Nieżyt żołądka powinien zawsze zdiagnozować lekarz, ale postępowanie przedlekarskie i opieka domowa już po postawieniu diagnozy również są ważne. Oczywiście najtrudniej jest opiekować się małymi dziećmi, którym należy podawać duże ilości płynów, by nie dopuścić do odwodnienia. Najlepiej robić to poprzez podawanie im małych ilości płynów, ale często. To ograniczy wymioty i dziecko nie zdąży zwrócić z płynów zanim organizm je wchłonie.
Biegunka powoduje utratę nie tylko płynów, ale również elektrolitów, które niezbędnie należy uzupełniać. Są na rynku roztwory (np. Pedialyte, Ricelyte lub KaoLectrolyte), które pozwalają bezpiecznie podawać doustnie elektrolity w warunkach domowych. Ważne jednak, by roztworów nie przygotowywać samemu i nie zmieniać zapisanych ich dawek, bo możemy więcej zaszkodzić niż pomóc.
Co podawać dzieciom
Dzieci, które karmione są piersią przez matkę powinny nadal przyjmować naturalny pokarm matki. Zwiększyć należy jednak częstotliwość, a jednocześnie zmniejszyć ilość wypijanego pokarmu, ograniczając czas karmienia do 5-10 minut. Starszym dzieciom można podawać zarówno mleko, jak i wodę. Unikać należy za to soków oraz oczywiście napojów gazowanych, wpływających na zaostrzenie się objawów biegunki.
Warto też obserwować reakcje dziecka na podawane mu płyny. Jeżeli nie było wymiotów po wypiciu znacznej ilości płynu, można spróbować podać lekkostrawne jedzenie. Dzięki temu płyny zostaną lepiej przyswojone, także dzięki zjedzeniu delikatnych jogurtów.

2 komentarzy
Wiesiek:
niestey często niżyt żołądka mylony jest z innymi dolegliwościami, najczęściej z zaparciami, które wcale nie muszą występować razem
Monika:
To bardzo ciekawe jak porady medyczne mga roznic sie w zaleznosci od kraju. W Polsce radza biegac do lekarza z byle sraczka – tak zeby zarazic wiecej osob u lekarza i w szpitalach. Pozatym rady aby kupowac roztwory w aptece to chyba czysta reklama. Bardzo latwo i bezpiecznie jest przygotowac taki roztwor w domu z wody , cukru i soli kuchennej w proporcjach:
dla doroslego:
1 litr wody , 1 lyzeczka soli , 5 lyzeczek cukru
dla dzieci:
1 litr wody , 1/2 (pol) lyzeczki soli , 5 lyzeczek cukru
Mieszkam w Szwecji i tutaj lekarze za glowe by sie zlapaili gdyby ktos radzil zeby z katarem zoladka biegac do lekarza. Oczywiscie trzeba obserwowac dziecko i podawac duzo plynow ale w wiekszosci przypadkow choroba przechodzi po 2-3 dniach