Objawy nudności

Nudności Autor: redakcja Komentarzy: 2

Nudności to jedne z najczęściej występujących objawów niestrawności lub chorób układu trawiennego. Dlatego warto szybko je rozpoznać, by wiedzieć jak je zneutralizować.  Niestrawność i inne, bardziej poważne schorzenia układu pokarmowego często charakteryzują się podobnymi objawami: występują mdłości, wymioty, zgaga, odbijanie. Mogą być też pierwszymi oznakami poważnych zmian chorobowych w żołądku, a nawet narządach nieodpowiadających za trawienie.

Nudności to dolegliwość, której okresowo doświadcza niemal każdy człowiek. Nie są przyjemne, ale też niezbyt bolesne, jednak uczucie chęci zwymiotowania jest na tyle niekomfortowe, że każdy woli się go pozbyć jak najszybciej. Warto jednak pamiętać, że nudności nie zawsze kończą się wymiotami, bo występować mogą niezależnie od siebie.

Odczuwane są najczęściej w żołądku, przełyku i gardle jednocześnie. W wielu przypadkach pełnią rolę ochronną. Jest tak w przypadku fizjologicznych zatruć, przy przedawkowaniu leków i używek – zwłaszcza alkoholu. Dużo częściej wynikają jednak ze stanów patologicznych. Są następstwami choroby lokomocyjnej, infekcji wirusowych, kamicy żółciowej, nadwrażliwości pokarmowej, za wysokiego ciśnienia wewnątrz czaszki, np. po urazie lub nawet zwykłej migreny. Nudności pojawiają się też u osób mocno zestresowanych – im bardziej przejmujemy się problemami, tym dolegliwości są większe.

Często pojawiają się też w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Z reguły pomiędzy 4 a 6 tygodniem, a u niektórych praktycznie od razu po zapłodnieniu. Warto pamiętać, że nie jest to jakiekolwiek zagrożenie dla zdrowia matki i dziecka. Nudności wręcz są potwierdzeniem, że ciąża przebiega prawidłowo i zachodzą naturalne zmiany hormonalne. W 3-4 miesiącu mdłości są już dużo rzadsze i z reguły potem całkowicie mijają.

2 komentarzy

  • Karolina:

    Data: Grudzień 1, 2013 Czas: 23:16

    Czy nudności zawsze objawiają chorobę lokomocyjną?

  • Master:

    Data: Grudzień 6, 2013 Czas: 20:58

    Niezbyt precyzyjne pytanie… A więc: tak, podczas choroby lokomocyjnej zawsze ma się nudności. LUB: nie, gdy masz nudności to nie zawsze oznacza to wyłącznie chorobę lokomocyjną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.