Wieczorne nudności

Nudności Autor: redakcja Komentarzy: 2

Mdłości, czyli nieprzyjemna dolegliwość polegająca na silnym odczuciu potrzeby zwymiotowania, często towarzyszy wszelkiego rodzaju zatruciom i wirusom żołądkowym. Tymczasem wiele osób skarży się na regularnie pojawiające się nudności w nocy lub wieczorem. Co może być ich przyczyną?

Wieczorne nudności, z uwagi na porę występowania, w bardzo wielu przypadkach wiążą się z nieodpowiednim sposobem odżywiania. To, co zjadamy w ciągu całego dnia, często daje o sobie znać tuż przed snem. Ciężkostrawne, obfite w tłuszcz i węglowodany produkty, również przetworzone i zawierające mnóstwo konserwantów, nie wpływają dobrze na funkcjonowanie organizmu i mogą być powodem przykrych dolegliwości pokarmowych. Aby pojawiające się nudności ustąpiły, zalecana jest zmiana diety na zdrowszą i przede wszystkim lekkostrawną. Ważne jest również unikanie nadmiernego objadania się – lepiej jeść częściej, ale w mniejszych porcjach.

Nudności wieczorem – co oznaczają?

Jeśli jednak sposób odżywiania jest prawidłowy, a nudności wieczorem mimo to występują, na dodatek wraz z innymi objawami – wówczas przyczyny mogą być znacznie poważniejsze. Gdy mdłościom towarzyszy ból głowy i oczu, zawroty głowy oraz ucisk klatki piersiowej, można przypuszczać, że jest to spowodowane nagłą zmianą ciśnienia tętniczego. Objawów tych nie należy lekceważyć, ponieważ mogą skutkować nawet udarem. Z kolei zawał serca zwiastować mogą wieczorne nudności wraz z bólem górnych okolic brzucha. W obu przypadkach bardzo istotna jest szybka reakcja i wizyta u lekarza bądź na pogotowiu.

Inne przyczyny nudności w nocy

wymiotowanie z powodu nudnościOsoby dotknięte refluksem żołądkowo-przełykowym również mogą odczuwać nudności w nocy i wieczorem. To często również skutek podwyższonego cholesterolu i kamicy woreczka żółciowego. W sytuacji, gdy oprócz mdłości pojawi się ostry ból brzucha w okolicach żeber po prawej stronie, można mówić o ataku kolki żółciowej. Jeśli objaw nie ustąpi przez ok. dwie godziny, konieczne będzie wezwanie pogotowia, ponieważ może dojść do ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego.

Mdłości często związane są również z chorobą wrzodową żołądka i jelit, bywają także symptomem nadchodzącego ataku wyrostka robaczkowego (tu dodatkowo pojawia się ostry ból podbrzusza po prawej stronie, promieniujący aż do pachwin). U niektórym pacjentów nudności wieczorem są natomiast efektem ubocznym m.in. antybiotykoterapii, chemioterapii, radioterapii czy leczenia za pomocą środków psychotropowych.

Wieczorne nudności u kobiet

W przypadku kobiet nagłe, regularne nudności wieczorne mogą świadczyć o ciąży. Choć zwykle mówi się o mdłościach i wymiotach pojawiających się rano, to bardzo wiele ciężarnych skarży się również na ich występowanie w późnych godzinach, a czasem nawet w nocy. Zwykle zaczynają się już w pierwszym miesiącu ciąży i mogą trwać aż do drugiego trymestru, a ich przyczyną są zmiany hormonalne, zachodzące w organizmie kobiety. Wieczorne nudności to często również skutek zmęczenia po całym dniu, stresu i ogólnego stanu psychicznego oraz emocji towarzyszących ciężarnej. Choć uznawane są za normalny, naturalny objaw ciąży, warto wspomnieć o nich lekarzowi – być może zaleci preparat lub środek, zawierający odpowiednie witaminy i minerały, który złagodzi lub wyeliminuje tę dolegliwość.

Nie ma wątpliwości, że nudności pojawiające się wieczorem i w nocy mogą bardzo uprzykrzyć życie – często przyjmują tak nieprzyjemną postać, że wpływają na osłabienie całego organizmu, wyczerpanie, bezsenność oraz na ogólne samopoczucie psychofizyczne. Nie należy absolutnie lekceważyć tego objawu, ponieważ świadczyć może o występowaniu jakiejś nieprawidłowości, a często poważnego schorzenia. Bez względu na przyczynę, warto zastosować wówczas herbaty ziołowe, zawierające miętę, rumianek bądź melisę, a także preparaty, których składnikiem jest imbir.

Wieczorne nudności
5 (100%) 7 głosów

2 komentarzy

  • reprote:

    Data: Lipiec 21, 2018 Czas: 19:23

    Jak ktoś ma wieczorne nudności, to niech się lepiej zastanowi co i ile zjadł w tym dniu. Bo w dzisiejszych czasach jest normą, że jemy po prostu za dużo. Mi też się wydawało, że jem 3-4 posiłki dziennie, a potem jak raz mi żona wszystko wyliczyła z soboty to się za głowę złapałem! I nic dziwnego, że miewałem wieczorne nudności jak mi się zdarzało zjeść jakieś 2 kg żarcia i 4 tys. kalorii!!!!

  • ósemka:

    Data: Lipiec 25, 2018 Czas: 11:47

    Przede wszystkim trzeba przestawić posiłki. Też miałam wieczorne nudności, chociaż jem zdrowo i wcale się nie objadam. Kłopotem są godziny posiłków. Jak ktoś kończy pracę o 17, to około 18 je obiad, a kolację po 3-4 godzinach. Trzeba się przestawić i najpóźniej o godz. 20 jeść ostatni konkretny posiłek. Wtedy szansa na wieczorne nudności będzie znacznie mniejsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.