Nudności przed okresem i w ciąży
Nudności kojarzone są najczęściej z ciążą, jednak zdarza się, że dotykają one kobiety tuż przed okresem, przy czym zazwyczaj nie stoją za nimi problemy gastryczne. Co zatem warto wiedzieć o kłopotach, jakie sprawiają nudności przed okresem oraz w ciąży?
Nudności przed miesiączką
Mdłości na kilka dni przez okresem pojawiają się u części kobiet już w okresie dojrzewania, a z wiekiem mogą się jedynie nasilać. Zazwyczaj towarzyszą im dodatkowe problemy, zwykle związane z układem pokarmowym: wymioty, wzdęcia, zaparcia, ale również różnego rodzaju zachcianki żywieniowe.
Nudności mogą być objawem PMS, choć ten objaw jest rzadziej spotykany, niż bóle brzucha i głowy czy też wahania nastrojów, z jakimi kojarzony jest PMS.
Drugą przypadłością, o jakiej mogą świadczyć nudności przed okresem, jest migrena miesiączkowa. W przypadku nudności związanych z PMS za ich powstawanie odpowiadają zmiany hormonalne, do jakich dochodzi w organizmie kobiety, dlatego nie ma jednego skutecznego leku na tę przypadłość. Można jednak próbować łagodzić objawy.
Jak zwalczać nudności przed okresem
Najskuteczniejszym sposobem na nudności, także te przed miesiączką, jest zmiana diety na lekkostrawną, przy jednoczesnym ograniczeniu picia kawy i alkoholu. Nudnościom sprzyja również niedobór witaminy B12 oraz magnezu, dlatego warto uzupełniać dietę odpowiednimi suplementami. Podobnie jak u kobiet w ciąży, także u kobiet, które odczuwają mdłości na kilka dni przed okresem, sprawdzą się naturalne herbaty, zawierające imbir, rumianek i melisę.
Nudności w ciąży
Dużo częściej spotykane są nudności w ciąży, bowiem dotykają one – w zależności od statystyk – od 50 do nawet 90% kobiet w ciąży. Pojawiają się około 4. tygodnia ciąży i są traktowane jako pierwszy objaw ciąży. Zazwyczaj znikają po 3. miesiącu ciąży. Tym, co charakteryzuje nudności w ciąży, jest czas ich pojawiania się – mdłości w czasie ciąży są najbardziej uciążliwe rano, choć u części kobiet mogą się nasilać także w ciągu dnia pod wpływem stresu czy jakiegoś zapachu.
Mdłości u kobiety w ciąży są efektem zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie przyszłej mamy, jednak nie są one groźne dla rozwijającego się płodu. Także w tym przypadku nie ma skutecznego leku, który pozwoliłby na uporanie się z porannymi nudnościami, niemniej jednak można wskazać kilka sprawdzonych sposobów, jak kobieta w ciąży może sobie poradzić z nudnościami.
Sposoby na poranne nudności u kobiet w ciąży
Kobieta w ciąży powinna rozpoczynać dzień od lekkiej przekąski, jaką powinna zjeść jeszcze w łóżku. Mogą nią być sucharki, niewielki owoc czy garść płatków lub orzechów, popite herbatą. Po zjedzeniu takiej przekąski, należy jeszcze przez kilka minut spokojnie poleżeć w łóżku.
W ciągu dnia wszystkie posiłki powinny być rozłożone na 5-6 porcji, które należy spokojnie zjeść. Częste posiłki zapobiegną spadkowi cukru we krwi. Dodatkowym sposobem na utrzymanie wysokiego poziomu glukozy jest również jedzenie zdrowych przekąsek, np. w postaci jogurtu naturalnego, migdałów czy orzechów, ale również słonych ciastek. W codziennym jadłospisie powinny być także produkty bogate w witaminę B6, która pozwala zapobiegać powstawaniu nudności. Tę witaminę zawierają m.in. banany, brokuły, zielony groszek czy szpinak. W diecie warto ograniczyć spożycie pikantnych przypraw oraz potraw tłustych, które również mogłyby nasilać objawy chorobowe, a dodatkowo obciążają żołądek. Podobne objawy może wywołać także zjedzona zbyt późno kolacja. Ze względu na możliwość odwodnienia, należy bardzo dużo pić (co najmniej 2,5 litra wody dziennie).
2 komentarzy
Frota:
Nudności w czasie okresu to nic nadzwyczajnego. Praktycznie wszystkie moje koleżanki mają tak samo, więc się nie przejmuję, bo każda z nas miała inną dietę, inną wagę i styl życia – a każda ma nudności przed okresem i w trakcie. Widać, że nic się nie da zrobić, więc nie przejmujcie się dziewczyny.
Marika:
Ja miałam takie nudności w ciąży, że myślałam, że dosłownie wyhaftuję to dziecko przez buzię… Masakra jakaś! Codzienne wymioty, nawet w nocy się budziłam. W dzień od rana nudności, a po południu i w nocy wymioty. Nikt mi nie wmówi, że organizm normalnie reaguje na ciążę, coś tu chyba ktoś nie do końca zaprojektował…