Ciągłe nudności
Częste nudności mogą mieć bardzo różne podłoże, choć zazwyczaj kojarzone są z problemami gastrycznymi. Jednak w niektórych przypadkach pojawiające się nudności zawroty głowy oraz ogólne uczucie nagłego osłabienia mogą informować m.in. o problemach z sercem.
Ciągłe nudności jako problem gastryczny
Nudności, po których występują wymioty, do tego ból głowy, ale również charakterystyczna bladość skóry, która może być pokryta potem, ślinotok i przyspieszone bicie serca, to zestaw objawów, które są najczęściej związane z problemami ze strony układu pokarmowego. W niektórych przypadkach nudności są objawem charakterystycznym dla chorób układu nerwowego czy układu krążenia.
Nudności będące problemem gastrycznym mogą być objawem zatrucia pokarmowego czy zakażenia żołądkowo-jelitowego, gdy oprócz nudności pojawia się także biegunka. Nudności wiążą się także z wrzodami dwunastnicy i żołądka. W tym przypadku pojawiają się na czczo, natomiast po zjedzeniu, nawet lekkiego posiłku, zanikają. Na częste nudności skarżą się także osoby otyłe oraz osoby, w których diecie dominują potrawy ciężkostrawne i tłuste. Zdarza się, że nudności są efektem przejedzenia.
Ciągłe nudności jako objaw różnych chorób
U niektórych pacjentów regularnie pojawiające się nudności mogą świadczyć także o innych chorobach. Jeśli nudnościom towarzyszą zawroty głowy, ale również pojawia się ostry ból w klatce piersiowej, wówczas pacjent może cierpieć z powodu choroby niedokrwiennej serca. Jeśli nudnościom towarzyszy ból brzucha w górnej części, wówczas u niektórych pacjentów diagnozuje się zawał dolnej ściany serca. Natomiast nudności i zawroty głowy mogą świadczyć o pojawieniu się udaru mózgu. Ciągłe nudności to objaw towarzyszący urazom czaszki, jest on również charakterystyczny dla choroby lokomocyjnej.
Nudności znane głównie kobietom
Mdłości i nudności to objawy, które znane są szczególnie dobrze kobietom. Uporczywe bóle głowy i nudności mogą świadczyć o pojawieniu się migreny. U wielu kobiet nudności pojawiają się na kilka dni przed okresem i są jednym z objawów PMS, mimo że jest to objaw mało charakterystyczny dla tej choroby.
Pojawienie się nudności w okolicy czwartego tygodnia to jeden z pierwszych objawów ciąży. U ciężarnych nudności pojawiają się głównie rano i towarzyszą przyszłej mamie do końca trzeciego miesiąca ciąży. Nudności u kobiety w ciąży są związane ze zmianami hormonalnymi, jednak nie stanowią zagrożenia dla dziecka.
Zdarza się, że nudności pojawiają się u osób, które przechodziły lub przechodzą określone terapie. Nudności mogą się pojawić po leczeniu nowotworu (zwykle są powikłaniem po radioterapii), ale również po antybiotykoterapii. W ciągu doby po operacji nudności, jako skutek zabiegu operacyjnego, pojawiają się u co czwartego operowanego pacjenta. Ten rodzaj nudności dotyczy raczej dzieci niż dorosłych i pojawia się po znieczuleniu ogólnym.
Jak unikać nudności?
Warto się także zastanowić, jak w naturalny sposób można zminimalizować ryzyko pojawienia się nudności. W wielu przypadkach pomagają zmiany w diecie, przy czym chodzi tu zarówno o wykorzystanie określonych produktów, jak i unikanie niektórych potraw. Z diety powinny zniknąć potrawy tłuste i ostro doprawiane, które nasilają objawy głównie u kobiet w ciąży. W diecie powinny się za to pojawić produkty bogate w magnez oraz witaminy z grupy B (głównie B6 i B12), które mogą powstrzymać nudności. Natomiast nudności u kobiet w ciąży bardzo często przechodzą samoistnie, przy czym ważne jest, aby w ciągu dnia pacjent zjadał w ciągu dnia 5-6 lżejszych posiłków i aby się nie przejadał przed snem.
2 komentarzy
Szymański:
Ciągłe nudności, które zdarzają się regularnie częściej niż raz na tydzień, to już problem, z którym koniecznie trzeba udać się do lekarza. To może być nawet rak. U mnie okazało się, że praca w lakierni przez 5 lat to już zdecydowanie za dużo, łeb nie wytrzymał i trzeba było czegoś szukać, ale nie narzekam, na dobre mi to wyszło, na pewno będę zdrowszy.
Jezus:
Ale co to znaczy ciągłe nudności? To się jakoś klasyfikuje czy coś takiego? Bo u mnie się powtarzają, ale nie jest to jakieś nagminne. Nie ma w tym ani regularności ani też – co gorsza – jakiejś konkretnej przyczyny. Dlatego pytam, bo nie wiem czy jestem w jakiejś grupie ryzyka czy nie.