Odbijanie w ciąży

Odbijanie Autor: redakcja Komentarzy: 5

Odbijanie jest jednym z procesów fizjologicznych, które dotyczą każdego człowieka na każdym etapie życia. Trzeba mieć na uwadze, że – jako odruch – może pojawiać się w najmniej spodziewanych chwilach, często powodując zakłopotanie. Jednocześnie jednak niektórzy ludzie będą cierpieć na nagminne odbijanie ze względu na stan, w jakim znajduje się ich organizm. Jednym z takich stanów jest okres ciąży dla kobiety.

Skąd bierze się odbijanie w ciąży?

Dla wielu osób niejasne jest, jak wygląda w istocie zależność – odbijanie, a ciąża. Wszystko zależy od momentu ciąży, w którym dana kobieta się znajduje. W zależności od trymestru, odbijanie będzie powodowane różnymi okolicznościami.

W pierwszym trymestrze nagminne odbijanie w ciąży powodowane jest wysokim poziomem progesteronu. Organizm kobiety, aby zachować zarodek i umieścić go w ścianie macicy, zaczyna wydzielać jeden z hormonów – właśnie progesteron – który ma ułatwić przygotowanie ścianki macicy do dalszego rozwoju ciąży. To on powoduje również rozluźnienie mięśni między przełykiem a żołądkiem. Rosnąca macica wywołuje ucisk na żołądek, z którego powietrze i treści cofają się częściej do przełyku. Może to powodować nie tylko nagłe i intensywne odbijanie, ale również zgagę, przejawiającą się pieczeniem w przełyku.

W dalszych etapach ciąży odbijanie wynika głównie z ruchów dziecka – przemieszczając się w macicy powoduje ono różny nacisk na jelita i żołądek, co z kolei bezpośrednio jest przyczyną odbijania.

Jak radzić sobie z odbijaniem w ciąży?

Jeśli kobiecie intensywnie odbija się w ciąży, powinna ona zasięgnąć opinii prowadzącego lekarza – czasem konieczne jest podanie odpowiednich leków, które zminimalizują dolegliwości, a jednocześnie są stuprocentowo bezpieczne dla dziecka. Zazwyczaj ich zadaniem jest polepszanie i przyspieszanie trawienia, a także zmniejszanie kwasowości żołądka, dzięki czemu cofające się treści nie podrażniają przełyku i nie powodują dodatkowo zgagi, której często towarzyszy właśnie odbijanie.

Jeśli kobieta nie jest przekonana do stosowania jakichkolwiek leków przez okres ciąży, przydatne może okazać się ziołolecznictwo. Dolegliwości związane z odbijaniem zazwyczaj łagodzi herbata z dodatkiem imbiru, a także dobrze zaparzony rumianek. Mięta, zależnie od indywidualnego przypadku, może nasilać odruch odbijania.

Dieta przy odbijaniu w ciąży

Podstawową kwestią przy zapobieganiu i minimalizowaniu odruchu odbijania w ciąży jest zastosowanie odpowiedniej diety. Chodzi nie tylko o jedzenie właściwych pokarmów, ale również dostosowanie ich częstotliwości i wielkości do stanu, w jakim znajduje się kobieta. O wiele lepiej będzie bez pośpiechu spożywać kilka lekkich posiłków w niedużych odstępach czasowych, niż decydować się na jedzenie tylko trzech dużych dań. Małe posiłki szybciej będą się trawić, a ich lekkostrawna formuła zapobiegnie zatrzymywaniu się treści w żołądku. Powolne jedzenie zminimalizuje ilość przyjmowanego z posiłkami powietrza. Gazowaną wodę i wszelkie napoje, a także kawę i czarną herbatę warto zastąpić naparem z rumianku, imbiru, albo wodą niegazowaną.

Odbijanie w ciąży
4.4 (87.33%) 30 głosów

5 komentarzy

 • Anka:

  Data: Kwiecień 4, 2015 Czas: 05:50

  No tak, wszystko prawda, ale jak wytłumaczyć ciężarnej, której do tej pory się nie odbijało, że to nie jest oznaka żadnej choroby? Zwłaszcza jak hormony buzują i normalna rozmowa w tym czasie jest nieco utrudniona… Powinny być jakieś kursy zdrowotne dla ciężarnych, bo mamy obecnie tylko szkołę rodzenia, a potem jak pojawiają się żylaki, hemoroidy i inne schorzenia pociążowe, to jest panika i skąd się to wzięło.

  • Magda:

   Data: Listopad 20, 2016 Czas: 01:01

   A na wlasna reke nie laska?
   Wszedzie pelno o tym informacji, taaaa jeszcze moze masaz plecow na kazdych zajeciach teoretycznych
   Zal dupe scisla jak sie ciebie czyta
   Ps nie posiadam polskich znakow :/

  • Magda:

   Data: Listopad 20, 2016 Czas: 01:02

   A na wlasna reke nie laska?
   Wszedzie pelno o tym informacji, taaaa jeszcze moze masaz plecow na kazdych zajeciach teoretycznych
   Zal dupe sciska jak sie ciebie czyta
   Ps nie posiadam polskich znakow :/

 • Do Anki:

  Data: Kwiecień 13, 2015 Czas: 14:41

  No wybacz, ale bez przesady. Jeśli dla kogoś odbijanie jest powodem do paniki, to chyba przydałby się psycholog niezależnie od tego czy hormony w ciąży buzują czy nie. Bo rozumiem zmiany nastrojów, obawy o zdrowie swoje i dziecka, ale wszystko ma swoje granice, nawet jak ktoś jest przewrażliwiony.

 • Abc83:

  Data: Listopad 20, 2016 Czas: 08:31

  W ciąży trzeba dbać o siebie. Tzn smarować okolice tam gdzie skóra bd się rozciągać minn brzuch, pupę, uda, plecy. Wtedy wiadomo że się zapobiegnie i nie trzeba się później zastanawiać jakim cudem tego nie mam??? Bo zadbalam o skórę…
  Wszędzie można poczytać na ten temat. Też mam problem z odbijaniem w ciąży a tego nie miałam poczytałam i teraz wiem. Nie panikuje…..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.