Przyczyny odbijania
Choć odbijanie samo w sobie jest odruchem fizjologicznym i w pełni zdrowym, wielu osobom przysparza niemałego dyskomfortu. Nie należy go powstrzymywać, ponieważ prowadzi to do wielu innych, nieprzyjemnych dolegliwości, np. wzdęć czy gazów. Z jakich przyczyn się ono jednak pojawia?
Naturalne przyczyny odbijania
W przypadku każdego zdrowego organizmu odbijanie jest sprawą naturalną. Ten odruch fizjologiczny pozwala układowi pokarmowemu, zwłaszcza żołądkowi i przełykowi, pozbyć się nadmiaru powietrza, który został do nich wtłoczony. Małe dzieci, które nie mają jeszcze w pełni sprawnej motoryki układu pokarmowego, podnosi się do obicia po każdym posiłku i zwykle wraz z powietrzem odbija im się część pokarmu. Z czasem organizm ludzki, wraz z rozwojem, odbijanie czyni naturalnym odruchem, zazwyczaj pojawiającym się po jedzeniu oraz piciu.
Powody odbijania po posiłku
Jedną z przyczyn odbijania jest spożywanie posiłków i picie rozmaitych napojów. Najmniejsze ryzyko odbicia występuje u osób, które spożywają regularnie niewielkie posiłki, a każdy z nich przyjmują w spokoju, skupiając się na jedzeniu. To sprawia, że przez dokładne gryzienie każdego kęsa jedzenia oraz nieprzeciążanie żołądka, odbijanie jest zminimalizowane – do układu pokarmowego dostaje się bardzo mało powietrza. Również naturalna woda niegazowana, kawa czy herbata pozwalają na zmniejszenie odruchu odbijania, w przeciwieństwie do napojów gazowanych, które same w sobie posiadają powietrze wtłaczane do żołądka.
Odbijanie często występuje u osób, które jedzą posiłek bardzo szybko, spożywają duże porcje na pusty żołądek oraz decydują się na niezdrową dietę. Odbijanie jest nasilone przy spożywaniu smażonych potraw, dań odgrzewanych, gotowych, przygotowanych z przyprawami do spożycia np. w konserwach, słoikach. Jeśli czujemy nasilenie odbijania po konkretnym posiłku, powinniśmy ograniczyć jego spożycie, a najlepiej usunąć go z codziennej diety, jako że najwyraźniej jest dla nas szkodliwy.
Odbijanie bez chorób fizycznych
Bywa również, że osoby zupełnie zdrowe fizycznie cierpią na częste odbijanie. Aby wiedzieć, dlaczego się odbija, warto zajrzeć również we własną psychikę. Na zwiększone odbijanie, często nawet nawykowe oraz ciągłe, cierpią osoby będące w ciągłym stresie, chorujące na nerwice, doświadczające stanów lękowych i poczucia niepokoju. W ich przypadku odbijanie bierze się z aerofagii, czyli nawykowego łykania powietrza.
Odbijanie a choroby
Często bywa tak, że odbijanie jest oznaką poważniejszych chorób toczących organizm. Zazwyczaj są to choroby związane z układem pokarmowym, wynikające przede wszystkim z nieprawidłowej pracy żołądka i przełyku. Na odbijanie cierpią osoby, u których stwierdza się chorobę refluksową, jak również ludzie chorujący na zespół jelita drażliwego, albo wrzody żołądka i dwunastnicy.
Odbijanie, które pojawia się nagle, i któremu towarzyszy silny ból w klatce piersiowej połączony z pieczeniem, może być objawem zgagi, ale również zawału serca. Z tego powodu należy uważnie obserwować organizm, a w razie obaw – skontaktować się z lekarzem, który dokona odpowiedniej diagnozy.
2 komentarzy
Marco Polo:
W większości krajów bekanie po obiedzie jest uznawane za wyraz podziwu, pochwalenie gospodarza, a raczej tego co przygotował. Praktykuje się to też w restauracjach. Oczywiście im głośniej, tym lepiej. A u nas jak tylko komuś się odbije, uznawane jest to za brak kultury i chamstwo.
Trochę kultury. ludzie Odbijanie to nic złego, nie ma się czego wstydzić. Zdrowo.
Polak:
Może i masz rację, że odbijanie uchodzi w wielu krajach, ale w Polsce jest inny krąg kulturowy i wypadałoby się dostosować do obowiązujących norm, a nie jak pod niektórymi knajpami, barami czy sklepami urządzać sobie zawody kto głośniej czy kto dłużej. Przecież to chamstwo najwyższej próby, a Niemcy na Majorce też są uważani za buraków przez prawie wszystkich innych turystów.