Odbijanie jako objaw choroby

Odbijanie Autor: redakcja Komentarzy: 4

Odbijanie to jeden z najpopularniejszych odruchów, ze względu na swoją naturę dotykający całego społeczeństwa. Rzadko kto zastanawia się nad tym, że odruch ten może być objawem poważnej choroby atakującej cały organizm.

Czym jest odbijanie?

Odbijanie ma naturę fizjologiczną – jest to sposób układu pokarmowego, a konkretniej żołądka, na pozbycie się nadmiaru powietrza. Powietrze to, jeśli zgromadzi się w jelitach, powoduje kolki i wzdęcia, dlatego organizm zapobiega takiemu stanowi, wcześniej pozbywając się go przez usta. Jako odruch fizjologiczny, odbijanie nie jest niczym złym, choć ze względów kulturowych w Polsce postrzegane jest jako objaw złych manier.

Odbijanie a choroby

Odbijanie, które występuje rzadko, nie jest powodem do niepokoju. Często powodowane jest po prostu spożytym w pośpiechu posiłkiem, albo zbyt ciężkostrawną potrawą, którą zjedliśmy. Jeśli jednak pojawia się coraz częściej i staje się dominującym odruchem w codzienności, niezbędne jest skonsultowanie się z lekarzem, który odpowiednio zdiagnozuje pochodzenie tego odruchu.

Odbijanie jako objaw choroby występuje dość często w przypadku schorzeń związanych z układem pokarmowym. Jest to oczywiste – nadmiar powietrza wydalany z układu pokarmowego przez odruch odbijania może być większy, jeśli ten dotknięty jest poważniejszą chorobą. Jeśli odbijanie pojawia się po potrawach ciężkostrawnych – np. bardzo słodkich, smażonych na głębokim oleju czy odgrzewanych – można sądzić, że jest objawem zespołu żołądka leniwego. Oznacza to, że żołądek trudniej radzi sobie z trawieniem tego typu pokarmów. Wówczas należy zmienić dietę, a w sytuacjach, gdy zjemy coś nieodpowiedniego – wesprzeć układ pokarmowy w procesie trawienia i przesuwania dalej treści z żołądka.

W przypadku, gdy odbijaniu towarzyszy charakterystyczny, lekko kwaśny, bądź gorzki posmak w ustach, można podejrzewać, że przyczyną jest choroba wrzodowa. Zazwyczaj towarzyszą jej również inne objawy, ale w niektórych sytuacjach choroba może przebiegać w sposób utajony. Jeśli odbijanie pojawia się do spółki z gazami, bólem jelit i występującymi naprzemiennie biegunkami oraz zaparciami, można podejrzewać zespół jelita drażliwego. Wówczas przeprowadza się leczenie kompleksowe, a także obejmuje pacjenta pomocą psychologiczną. W przypadku celiakii jest to również objaw choroby – odbijanie towarzyszy wówczas nudnościom, wymiotom, i wymaga bezwzględnej zmiany diety pod kontrolą lekarza.

Niebezpieczne jest nagłe i ostre pojawienie się bolesnego odbijania – często bywa ono pierwszym sygnałem zaczynającego się właśnie zawału serca. Takiemu odbijaniu może towarzyszyć ból w klatce piersiowej.

Odbijanie jako objaw choroby psychicznej

Choć trudno sobie to wyobrazić, istnieje jednostka chorobowa, która jest symptomem problemów natury psychologicznej. Jednostka ta nazywana jest aerofagią i pojawia się zwykle u osób, które cierpią z powodu stanów lękowych, uczucia niepokoju, nerwicy oraz przewlekłego stresu. Objawia się ono nawykowym łykaniem powietrza, które potem usuwane jest przez równie nawykowe odbijanie. Wówczas konieczne jest wytłumaczenie choremu natury schorzenia, a także zastosowanie odpowiedniej psychoterapii.

Odbijanie jako objaw choroby
5 (99.47%) 301 głosów

4 komentarzy

 • Romek:

  Data: Kwiecień 4, 2015 Czas: 05:57

  Zespół jelita drażliwego to paskudna choroba. Nie mogę sobie z tym poradzić od kilkunastu tygodni, ale wszyscy specjaliści są zdania, że i tak mam wielkie szczęście, bo najbardziej dokuczliwe jest u mnie odbijanie. Oczywiście mam też inne objawy choroby, ale akurat ten jest najbardziej intensywny – kiedyś policzyłem, że w ciągu 30 minut odbija mi się nawet 18 razy!!!

  • Michał:

   Data: Marzec 25, 2018 Czas: 21:53

   To i tak mało… Ja potrafię bekać kilkanascie razy na minute

   • Dawid:

    Data: Kwiecień 23, 2018 Czas: 07:39

    U mnie różnie ale jak mnie dopadnie to 30/ minute.

 • Filozof:

  Data: Kwiecień 13, 2015 Czas: 14:46

  Skoro odbijanie jest syndromem choroby psychicznej, to rozumiem teraz dlaczego nasi politycy tak poburkują, jak tylko ktoś z kamerą im mikrofon podstawi pod nos. Nic dziwnego, że atmosfera w sejmie i senacie jest nieciekawa, skoro każdy z nich zachowuje się jak prosty cham. Ale może tak trzeba, by żyło się lepiej…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.