Lek na wzdęcia

Wzdęcia Autor: redakcja Komentarzy: 2

Wzdęcia mogą być spowodowane zarówno spożyciem produktu, który uczula, jak i zbyt szybkim jedzeniem czy spożyciem określonych produktów, które są zbyt ciężkostrawne. Za powstawanie wzdęć u niemowląt odpowiada głównie dieta matki czy zbyt długie przerwy między posiłkami, które prowadzą do łapczywego jedzenia. U starszych dzieci i dorosłych dochodzą do tego także produkty zawierające laktozę czy gluten, które równie często prowadzą do powstawania wzdęć. Jak im zapobiegać? I czy jest jakiś skuteczny lek na wzdęcia, który pozwoli na szybkie pozbycie się bolesnej dolegliwości?

Co na wzdęcia?

Wiele sposobów leczenia wzdęć wykorzystuje zmianę diety oraz metody naturalne. Oczywiście w przypadku bardziej bolesnych wzdęć zaleca się sięgnięcie po środki farmakologiczne, jednak w większości przypadków wystarczy sama zmiana diety czy pamiętanie o kilku zasadach, dotyczących samych posiłków. Wszystkie posiłki powinny być spożywane powoli, a pomiędzy kolejnymi z nich powinny być równe przerwy. Pacjenci ze skłonnością do wzdęć powinni unikać niektórych produktów, np. potraw smażonych czy powodujących wzdęcia warzyw oraz napojów gotowanych. Do samych potraw warto dodawać przyprawy, które przyspieszają trawienie i wspomagają organizm w szybszym wydalaniu gazów.

Popularne leki na wzdęcia

W wielu przypadkach pacjenci są zmuszeni do sięgania po specjalistyczne produkty w postaci kapsułek, które przyspieszają usuwanie gazów z jelit. Popularne są także ziołowe tabletki na wzdęcia, głównie zawierające dziurawiec, który jednocześnie przyspiesza procesy trawienne.

Najszybciej gazy usuwają tzw. spazmolityki, które mają działanie rozkurczające. W aptekach bez recepty można dostać leki zawierające symetykon – substancję, która rozbija pęcherzyki powietrza oraz przyspiesza ich wydalanie. Ta grupa leków jest rekomendowana wszystkim osobom, które przygotowują się do badań typu USG lub tomografia.

Oprócz leków reklamowanych w mediach, warto również sięgać po ziołowe herbaty, które są także rekomendowanym sposobem na wzdęcia u dzieci. Najpopularniejsza z nich jest herbata z kopru włoskiego, która jednak nie powinna być stosowana przez niemowlęta oraz kobiety w ciąży. Inne zioła, po które warto sięgnąć, to również szałwia, mięta, kminek czy anyż. Część z nich może być wykorzystana jako przyprawy, o których warto pamiętać przygotowując potrawy.

Wzdęcia związane z chorobami

U części pacjentów po leczeniu antybiotykami również dochodzi do nadmiernego wydzielania gazów, dlatego tak ważne jest uzupełnienie flory bakteryjnej w jelitach. Pomocne w tym przypadku bywają wszelkie probiotyki. Te same probiotyki mogą się przydać u osób, które mają nietolerancję na laktozę i które jednak zjadły jakieś produkty z mleka krowiego. Zdarza się, że wzdęcia są związane z zespołem jelita drażliwego czy też z upośledzonymi procesami trawiennymi. W takich przypadkach sprawdzają się tabletki z naturalnym błonnikiem, który reguluje trawienie.

Wybierając leki na wzdęcia należy się jednak kierować przede wszystkim własnym rozsądkiem. Sięganie po niesprawdzone leki na wzdęcia, pochodzące np. z targowisk, mogą przynieść więcej szkody niż dolegliwości związane z samymi wzdęciami.

Oprócz zmiany w diecie osoby, które cierpią z powodu wzdęć, powinny również uwzględnić aktywność fizyczną. Regularne ćwiczenia zapobiegają nadmiernemu odkładaniu się gazów, a jednocześnie przyspieszają ich wydalanie przy nadmiernym gromadzeniu. Warto również zadbać o odpowiednio długi czas na każdy posiłek, aby można było jeść każde danie powoli.

Lek na wzdęcia
5 (100%) 4 głosów

2 komentarzy

  • ogórek:

    Data: Marzec 26, 2018 Czas: 08:32

    Wszystkie leki na wzdęcia działają przede wszystkim na skutek a nie przyczynę i to jest problem. Dlatego lepiej ich nie stosować za często, tylko ograniczyć przyczyny wzdęć, które najczęściej są spowodowane przez niewłaściwą dietę.

  • Joasia:

    Data: Marzec 27, 2018 Czas: 18:20

    To zależy. Leki na wzdęcia dzielą się na leki, które sprzedaje się bez recepty i ich jest pewnie z 90%. Ale są też leki na wzdęcia, które przepisywane są przez lekarza. To już całkiem inna liga i naprawdę można je nazwać lekami na wzdęcia, bo cała reszta to najwyżej leki przeciwbólowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.