Wzdęcia u noworodka

Wzdęcia Autor: redakcja Komentarzy: 2

Wzdęcia u noworodka są dość powszechne, mimo że większość mam karmi swoje dzieci własnym pokarmem. Nie zawsze to oznacza, że kolki, wzdęcia gazy u dziecka wynikają z tego, co pojawia się w diecie młodej mamy. Często bowiem do wzdęć u dziecka dochodzi z powodu niewłaściwego sposobu karmienia niemowlęcia.

Co powoduje wzdęcia u niemowląt

Wzdęcia u noworodka karmionego piersią mogą wynikać z różnych czynników. Czasem za wzdęcia odpowiada niewłaściwa technika karmienia, ale również karmienie w zbyt długich odstępach czasu lub karmienie nieregularne. W takich przypadkach dziecko je bardzo łapczywie, łykając jednocześnie sporo powietrza, które jest głównym sprawcą wzdęć.

Dziecko zmęczone i zestresowane może mieć również problemy z właściwym jedzeniem. Dodatkowe czynniki, które wpływają na zwiększone ryzyko powstania wzdęć u niemowląt, to niewłaściwa dieta matki, ale także nietolerancje pokarmowe u dziecka czy zaburzenia wchłaniania jelitowego.

Dobrym sposobem na minimalizowanie gazów u dziecka jest odpowiedni dobór produktów w diecie mamy. Mama karmiąca powinna zatem unikać wszelkich produktów, głównie warzyw, które powodują wzdęcia, z dużą ostrożnością powinna także podchodzić do wszelkich produktów nabiałowych, które ze względu na obecność laktozy bardzo często uczulają dzieci.

Objawy wzdęcia u noworodka

Najbardziej charakterystyczne objawy wzdęcia u niemowlęcia to wydalanie gazów o nieprzyjemnym zapachu, czasem także przez jamę ustną, silny płacz po jedzeniu, ulewanie się bezpośrednio po karmieniu, ale także duży, wypukły i bolesny przy dotyku brzuszek. W niektórych przypadkach dopiero specjalistyczne badania pozwalają stwierdzić, co sprzyja tworzeniu się gazów i bolesnych wzdęć u dziecka, aby upewnić się, że wzdęcia są efektem choroby przewodu pokarmowego dziecka, a nie wynikają z diety mamy.

Jak unikać wzdęć u niemowląt

Ze względu na fakt, że większość niemowląt jest karmionych piersią przez mamy, to właśnie ich dieta powinna być odpowiednio skomponowana, aby nie było w nich produktów prowadzących u niemowlęcia do wzdęć. Dziecko powinno być karmione regularnie, co zminimalizuje stres w czasie karmienia.

Jeśli bezpośrednio po jedzeniu dziecko płacze, warto delikatnie pomasować brzuszek dziecka, aby usprawnić wydalanie zgromadzonych w czasie jedzenia gazów. Bezpośrednio po karmieniu dziecko powinno przez kilka minut znajdować się w pozycji pionowej, aby odbiło mu się po jedzeniu.

Według wielu rodziców bardzo dobrze działa herbatka z kopru włoskiego. I faktycznie tak jest, jednak nie można jej podawać niemowlętom ze względu na dość duże ryzyko powstania uczulenia na koper włoski. Taką herbatę może za to pić karmiąca mama. Natomiast jeśli dziecko jest już karmione lub dokarmiane mieszankami zmodyfikowanymi, wówczas warto zamienić je na mieszanki, w których nie znajduje się laktoza.

Można także wdrożyć kilka rozwiązań, które pomogą w szybszym uporaniu się ze wzdęciami. I tak dziecko, u którego często dochodzi do bolesnych wzdęć, warto kłaść na brzuszku, można również położyć dziecko na wznak i jednocześnie delikatnie przycisnąć jego nóżki do brzuszka, co przyspieszy wydalanie gazów. Masaż brzuszka powinien być robiony zawsze zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Na ból brzuszka pomagają także ciepłe okłady.

Niezwykle ważna jest dieta mamy, dlatego karmiące kobiety powinny unikać produktów wzdymających, smażonych, ale również czosnku, czekolady czy cytrusów, które dodatkowo mogą powodować uczulenie. Jeśli domowe sposoby nie pomogą, wówczas lekarz może zadecydować o konieczności podania dziecku preparatów przyspieszających rozbicie pęcherzyków powietrza i ich wydalenie.

2 komentarzy

  • Olga:

    Data: Marzec 26, 2018 Czas: 08:41

    Jako doświadczona matka trójki dzieci coś o tym wiem ;) Prawda jest taka, że wzdęcia u noworodka to w miarę normalna rzecz, choć dla maluszka bardzo bolesna. I zauważyłem, że czym dłuższa była ciąża, tym mniejsze wzdęcia. Jakoś mały człowiek rozwija się znacznie szybciej w brzuchu matki niż jak już się za szybko urodzi.

  • Anik:

    Data: Marzec 27, 2018 Czas: 18:32

    I pamiętajcie, że wzdęcia u noworodka karmionego piersią są dokładnie tak samo często występujące, jak u dzieci karmionych sztucznym pokarmem. Nie ma znaczenia czy je z butelki czy z piersi, bo małe dziecko zawsze się będzie spieszyć i nałyka się powietrza, a to wzdęcia gazy i inne kłopoty przynajmniej przez pierwsze kilka miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.