Zioła na wzdęcia

Wzdęcia Autor: redakcja Komentarzy: 2

Wzdęcia towarzyszą nam od wieku niemowlęcego. Już dzieci karmione piersią mogą mieć wzdęcia, których pochodzenie może być bardzo zróżnicowane. U starszych dzieci i u dorosłych wzdęcia towarzyszą najczęściej spożywaniu zbyt obfitych i zbyt tłustych posiłków, mogą być także efektem procesów, do jakich zachodzi w czasie trawienia w jelitach. Coraz częściej, aby zmniejszyć dolegliwości związane ze wzdęciami, sięgamy po specjalne preparaty, które mają przyspieszyć wydalanie gazów. Istnieją jednak zioła na wzdęcia oraz metody naturalne, które są równie skuteczne w walce z nagromadzonymi gazami.

Skąd się biorą wzdęcia

Wzdęcia mogą mieć różne przyczyny. U niemowląt powstają m.in. z powodu złego karmienia, przy czym chodzi tu zarówno o pozycję, w jakiej dziecko jest układane do karmienia, jak i o częstotliwość posiłków. Zbyt długie przerwy w karmieniu mogą prowadzić do zbyt łapczywego jedzenia, co oznacza, że wraz z pokarmem dziecko połyka duże ilości powietrza.

U osób dorosłych i starszych dzieci do wzdęć może również dochodzić z powodu spożycia posiłku zbyt szybko, ale i zbyt dużej ilości jedzenia. Wzdęcia powodują także niektóre rodzaje warzyw i potraw, w tym również ciężkostrawne potrawy smażone. Dość powszechne są obecnie alergie i nietolerancje pokarmowe, które również mogą prowadzić do wzdęć. Najpopularniejsze to celiakia, gdy zagrożeniem dla zdrowia jest gluten, oraz laktoza obecna w produktach nabiałowych.

Ziołowa herbata na wzdęcia

Najpopularniejsza ziołowa herbata, którą stosuje się przy wzdęciach, to herbata z kopru włoskiego o działaniu wspomagającym trawienie, łagodzącym bóle brzucha i minimalizującym ryzyko powstawania kolek. Nie każdy jednak po tę herbatę może sięgać. Powinny jej unikać kobiety w ciąży, ponieważ może doprowadzić do przedwczesnych skurczów macicy, niewskazana jest także u niemowląt, bowiem podana zbyt wcześnie może doprowadzić do powstania alergii u dziecka.

Przy wszelkiego rodzaju problemach gastrycznych, w tym również przy problemach ze wzdęciami, przydatna bywa herbata z kminku oraz tradycyjna herbata miętowa. Kminek minimalizuje także dolegliwości menstruacyjne. W przypadku tego zioła zaleca się także spożycie mieszanki kminku z majerankiem jako suchych ziół, a następnie ich popicie.

Rozkurczowo działa również anyż, natomiast szałwia, która zapobiega fermentacji w jelitach, działa także rozkurczająco. Przy przejedzeniu pomóc może herbata z dziurawca lub ziołowe tabletki zawierające to zioło. Jeśli pacjent pije herbaty ziołowe dłużej niż przez 4 tygodnie, a mimo to objawy ze strony układu pokarmowego nie mijają, zioła należy odstawić oraz skonsultować swoje dolegliwości z lekarzem.

Inne sposoby na pozbycie się gazów

Ziołowa herbata na wzdęcia czy łykanie preparatów przyspieszających wydalanie gazów to niejedyny sposób na wzdęcia. W wielu przypadkach dobrym rozwiązaniem jest masowanie brzucha kolistymi ruchami, które szczególnie skuteczne bywa u mniejszych dzieci i niemowląt. Na wzdęcia u niemowląt dobrze działa położenie dziecka na brzuchu, ale także położenie na plecach i lekkie uginanie nóżek, aby zmniejszyć ilość nagromadzonych gazów. U dorosłych sprawdza się także aktywność fizyczna, która zapobiega zbieraniu się gazów.

Przy skłonności do powstawania wzdęć warto pamiętać o odpowiednim doprawianiu potraw. Niektóre przyprawy pomagają również w szybszym usuwaniu zgromadzonych gazów w jelitach. Do takich ziół zalicza się m.in. kminek, majeranek, tymianek, cząber czy liście laurowe. Z diety warto wykluczyć gazowane napoje oraz znacznie ograniczyć potrawy tłuste i smażone.

Zioła na wzdęcia
4.4 (88%) 5 głosów

2 komentarzy

  • Moher:

    Data: Marzec 26, 2018 Czas: 08:43

    Zioła na wzdęcia są najlepsze, bo przecież właściwie chodzi tylko i wyłącznie o uwolnienie gazów z układu pokarmowego. Zwłaszcza, że to nie jest tak, że się pozbędziesz ich i po sprawie, bo cały czas kolejne się pojawiają i to musi być proces, a nie jednostkowe i jednorazowe działanie.

  • rock:

    Data: Marzec 27, 2018 Czas: 18:34

    Ziołowa herbata na wzdęcia nie zadziała na każdego, bo każdy ma inny próg przyswajania ziół. Jednemu wystarczy pare łyków, żeby poczuć ulgę, ale dla większości wcale tak nie będzie i nawet po dwóch szklankach będzie tak samo źle, albo i jeszcze gorzej. U mnie niestety jest gorzej, żadne zioła na wzdęcia nie działają :(

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.