Leczenie zapalenia wątroby

Zapalenie wątroby to nic innego, jak stan zapalny, który może być wywołany przez wirusy, bakterie, czy nieodpowiednią dietę, a także spożywanie alkoholu. Istnieje kilka rodzajów zapalenia wątroby: autoimmunologiczne, związane z otyłością, wywołane przez picie alkoholu, wirusowe, a także ropień wątroby. Jak leczy się poszczególne zapalenia wątroby i jakie jest postępowanie przy tych chorobach?

hepa-pomocPostępowanie przy zapaleniu wątroby jest w pierwszej fazie takie samo w każdym przypadku. Dlaczego? Bo chorą wątrobę należy odciążyć, poprzez pewne zachowania, czy ogólną dbałość o zdrowie, jak i higienę naszego życia.

Jak zacząć leczenie zapalenia wątroby

Leczenie zapalenia wątroby zaczynamy od trzech najważniejszych rzeczy:

 • całkowita rezygnacja z przyjmowania alkoholu,
 • zdrowe odżywianie,
 • relaks oraz spokój w naszym życiu.

Choć te trzy zasady nie są pozornie trudne do zrealizowania, to jednak są najcięższym etapem dla prawie każdego człowieka. Gdy do tej pory piliśmy dużo alkoholu, niełatwo będzie nam zostać abstynentem. Niestety, do tej pory tak zniszczyliśmy wątrobę, że nie pozostaje nam nic innego.

Zdrowa dieta także jest trudnością dla wielu osób, szczególnie tych, które mają mało czasu i przyzwyczaiły się do jedzenia śmieciowych posiłków na mieście. W takich sytuacjach dieta wymaga dobrego planowania, jak i organizacji – a tego wszystkiego często musimy się po prostu nauczyć. Spokój i relaks jest stanem, który marzy się wielu osobom – nie jest on taki łatwy do uzyskania w naszym szalonym pędzie życia, ale możliwy dzięki technikom relaksacyjnym, czy aktywności fizycznej, a także – a może przede wszystkim – przewartościowaniu ważnych w naszym życiu priorytetów.

Ile trwa leczenie zapalenia wątroby

Przy zapaleniu wątroby należy nastawić się na długie leczenie i częste kontrole u lekarza. Lekarz zazwyczaj zaleca leczenie oparte na trzymaniu diety, do tego wspomaga się leczeniem farmaceutycznym. Należy pamiętać, że wątroba jest narządem, który ma zdolność do regeneracji, dlatego istnieje wielkie prawdopodobieństwo jej wyleczenia. Niestety, w niektórych przypadkach nałóg alkoholowy, bądź stłuszczenie wątroby wynikające z otyłości, tak niszczą ten niezwykle ważny narząd, że zaczynają się nasze problemy zdrowotne, a poważne zniszczenie wątroby może grozić nawet śmiercią. Niektórzy nie dbają o wątrobę, mówiąc, że nie trzeba tego robić, skoro to narząd, który się regeneruje. Ci ludzie nie zdają sobie jednak sprawy, że nie z każdego zniszczenia wątroba będzie w stanie się podnieść. Warto mieć tę świadomość i dbać o wątrobę poprzez odpowiednią dietę, jak i tryb życia.

Jak widać, na pytanie, jak się leczy zapalenie wątroby, odpowiedzi jest wiele, ale wszystkie uwzględniają najprostsze najbardziej naturalne leczenie – czyli higieniczny i zdrowy tryb życia. Gdy pytamy się jak leczyć zapalenie wątroby, to najwyższy czas, by wziąć się za siebie. Samo przyjmowanie leków od lekarza nie pomoże, gdy nasz tryb życia będzie cechował się lekceważeniem zdrowego jedzenia, lenistwem, niedbalstwem i pójściem na skróty. Wątrobę mamy tylko jedną, a ona – jak każdy narząd – kiedyś może powiedzieć „dość” i nigdy już się nie zregenerować.

2 komentarzy

 • regenerator:

  Data: Maj 29, 2016 Czas: 16:07

  Leczenie zapalenia wątroby nie jest łatwe, bo dopiero po latach odkryto, że część leków na wątrobę ma działanie uboczne i naprawdę wręcz bardziej szkodzi, niż leczy. Dlatego trzeba uważać z lekami, ich dawkami, a także łączeniem leków. Podstawą jest znalezienie odpowiedniego lekarza z umiejętnościami i doświadczeniem.

 • dietetyczka:

  Data: Maj 30, 2016 Czas: 13:27

  Jak mnie denerwują te tłumaczenia, jak to mało czasu mają ludzie na zdrową dietę i niby to jest zawsze przyczyną zapalenia wątroby i innych dolegliwości gastrycznych. Ciekawe, że kiedyś ludzie nie mieli samochodów, tylko co najwyżej konie i na wszystko mieli czas, a dziś latamy samochodami i jeździmy superszybkimi pociągami, ale nikt nie ma czasu ukroić sobie kromki chleba, bo łatwiej i szybciej iść po chipsy do sklepu…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.