Przewlekłe zapalenie wątroby

Przyczyny przewlekłego zapalenia wątroby mogą być różne. Do choroby może doprowadzić nieprawidłowa dieta, nadużywanie alkoholu czy przyjmowanie niektórych leków. Najczęściej jednak przewlekłe zapalenie wątroby jest konsekwencją wirusowego zapalenia wątroby typu B lub C. Nieleczone schorzenie prowadzi do pojawienia się groźnych powikłań, a jednak nierzadko wykrywane jest dopiero przypadkowo podczas badań kontrolnych.

Przewlekłe zapalenie wątroby to choroba, w której zmiany martwiczo-zapalne w wątrobie utrzymują się ponad 6 miesięcy (mogą być to nawet lata). Na jej przebieg mają wpływ liczne czynniki, takie jak:

- płeć: choroba częściej występuje u mężczyzn,

- wiek: choroba ma łagodniejszy przebieg u dzieci,

- choroby towarzyszące: chorobie sprzyjać może cukrzyca, otyłość.

Objawy przewlekłego zapalenia wątroby

objawy przewlekłego zapalenia wątrobyWarto zauważyć, że wyróżnia się dwa rodzaje choroby – przewlekłe przetrwałe i przewlekłe aktywne zapalenie wątroby.

Przewlekłe przetrwałe zapalenie wątroby charakteryzuje się jedynie minimalnymi zmianami mikroskopowymi w wątrobie. Choroba ta przebiega niemal bezobjawowo i nie pogarsza stanu zdrowia chorego w istotny sposób, a także nie stanowi dla niego zagrożenia na przyszłość.

Wielu chorych na przewlekłe aktywne zapalenie wątroby również początkowo nie skarży się na żadne dolegliwości. Samo wykrycie zakażenia ma zatem najczęściej miejsce podczas okresowych badań lub podczas pobytu w szpitalu, spowodowanego inną chorobą. Duża część chorych, po uzyskaniu informacji o chorobie, zdaje sobie jednak sprawę, że od jakiegoś czasu odczuwa zmęczenie, osłabienie lub ma problemy z koncentracją.

Do innych objawów przewlekłego zapalenia wątroby należą pobolewania mięśni i stawów, a także ból w prawym podżebrzu. Niekiedy również zdarza się, że pierwszym widocznym objawem jest zażółcenie twardówek, skaza krwotoczna, powiększenie wątroby lub wodobrzusze – są to jednak dowody na to, że choroba jest już w zaawansowanym stadium. Są jednak przypadki, kiedy przewlekłe zapalenie wątroby przebiega gwałtownie od samego początku, a cechy niewydolności wątroby ujawniają się bardzo szybko. Dzieje się tak szczególnie w autoimmunologicznym przewlekłym zapaleniu wątroby, kiedy uszkodzeniu ulec mogą również inne narządy i układy. Natomiast pacjenci, którzy w związku z ostrym wirusowym zapaleniem wątroby znajdują się pod stałą obserwacją ambulatoryjną, po przekroczeniu 6 miesięcy obserwacji są traktowani jako przewlekle zarażeni.

Leczenie przewlekłego zapalenia wątroby

Leczenie przewlekłego zapalenia wątroby zależy od przyczyny powstania choroby. Nie w każdym przypadku dojść może do całkowitego wyleczenia. Choroba jednak musi być leczona, inaczej nieuchronnie doprowadzi do wystąpienia poważnych powikłań. Leczenia farmakologicznego nie wymaga jedynie przewlekłe przetrwałe zapalenie wątroby. W przypadku przewlekłego aktywnego zapalenia wątroby, spowodowanego zaburzeniami immunologicznymi, dobre wyniki daje tzw. leczenie immunosupresyjne. Nie ma jednak dowodów wskazujących na skuteczność tego rodzaju leczenia w chorobie wywołanej przez wirusy.

Bardzo istotną kwestią przy leczeniu przewlekłego zapalenia wątroby jest zmiana dotychczas prowadzonego stylu życia. Należy bezwzględnie unikać używek i stosowania leków mogących uszkodzić wątrobę. Przestrzegana dieta powinna być adekwatna do przyczyny choroby, a zatem lekkostrawna, a niekiedy ubogobiałkowa. Uwagę zawrócić trzeba również na higienę żywienia, gdyż wszelkie zakażenia pokarmowe mogą pogorszyć przebieg choroby.

2 komentarzy

  • Maniecki:

    Data: Lipiec 23, 2018 Czas: 20:18

    Mój kuzyn złapał przewlekłe zapalenie wątroby w szpitalu! Zaraził się tym, a raczej zarazili go lekarze, bo syf w tym Toruniu mają straszny. Burdel taki, że nie wiem, nawet salowych brakuje. W tym kraju normalnie wszystko stoi na głowie, nigdzie nie ma pełnej obsady pracowników.

  • niekuzyn:

    Data: Lipiec 25, 2018 Czas: 12:46

    Nie takich rzeczy można się w szpitalu nabawić. Generalnie jak tylko się da, to szpitali lepiej unikać, bo przewlekłe zapalenie wątroby to naprawdę nie jest najgorsze co się może przytrafić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.