Ostre zapalenie wątroby

Zapalenie wątroby to choroba wywołana najczęściej obecnością wirusów w organizmie człowieka. Choroba może mieć przebieg łagodny lub ostry, wszystko to zależy od kilku czynników, które zostaną wymienione w tym artykule. Ostre zapalenie wątroby, które nie zostanie prawidłowo rozpoznane oraz leczone, może doprowadzić do zgonu.

Przyczyny zapalenia wątroby

Głównymi przyczynami zapalenia wątroby są:

- nadużywanie alkoholu,

- nieprawidłowa dieta,

- przyczyna wirusowa, która również jest najczęstszym powodem tej przypadłości,

- przyczyna autoimmunologiczna,

- przyczyna bakteryjna.

Pierwsze objawy, pojawiające się tuż na początku choroby, to:

- zabarwione na żółto białka oczu,

- niestrawność,

- zabarwiony mocz oraz stolec.

Leczenie ostrego zapalenia wątroby

chora wątroba

W tym przypadku leczenie powinien tylko i wyłącznie prowadzić lekarz. Ostre zapalenie wątroby zwane jest potocznie „żółtaczką„, jest to błędne określenie, ponieważ nie jest to choroba, a jedyne objaw, który nie zawsze towarzyszy zapaleniom wątroby. Leczenie odbywa się w warunkach szpitalnych. Ostre zapalenie to inaczej ostra martwica wywołana przez wirusy. W Polsce najczęściej występują zakażenia szczepami wirusów HAV, HBV i HCV.

Często podczas zakażenia wirusami pacjent nie odczuwa żadnych objawów. Bardzo rzadko zdarza się złe samopoczucie, określane jako ciągłe zmęczenie oraz rzadkie pobolewanie pod prawym łukiem żebrowym. U pacjentów zakażonych żółtaczką na dwa do trzech tygodni przed zapaleniem mogą wstąpić takie objawy, jak przy grypie, czyli gorączka, bóle stawów, ogólne rozbicie i zmęczenie, brak łaknienia, krótkotrwałe pojawiające się nagle wymioty oraz rzadziej biegunka. Mogą się również pojawić zmiany skórne w formie drobnej wysypki.

Ostre wirusowe zapalenie wątroby leczone jest farmakologicznie, jednak w najcięższych przypadkach niezbędna jest transplantacja tego organu, ponieważ może dojść do całkowitej martwicy wątroby.

W trakcie leczenia pacjent powinien przestrzegać diety ubogiej w białka oraz tłuszcze, nie pić alkoholu oraz nie palić papierosów. Wbrew pozorom, takie zalecenia bywają często lekceważone przez pacjentów, co prowadzi do dalszego postępu martwicy.

Wirusy przenoszą się drogą pokarmową, dlatego też zapalenie wątroby często nazywane jest „chorobą brudnych rąk”. Wirusy są obecne w stolcu chorego, a niezauważalna ilość może doprowadzić do zakażenia. Na przykład będąc w toalecie, pacjent nie umyje rąk, a potem zje posiłek. Do zakażenia może dojść również poprzez podanie sobie rąk na przywitanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i częste mycie rąk oraz przestrzeganie podstawowych zasad higieny osobistej.

Do innych metod zarażenia może dojść w salonach tatuażu lub gabinetach kosmetycznych, wszędzie tam, gdzie naruszana jest ciągłość skóry narzędziami wielokrotnego użytku. Jeżeli chodzi o zakażenia poprzez przetaczanie krwi, to w obecnych czasach ryzyko jest minimalne, ze względu na rygorystyczne badania, jakie musi przejść każdy preparat krwiopochodny.

Szczególnie małe dzieci są narażone na zakażenie wirusem, ponieważ ze względu na nieświadomość zagrożenia, ignorują wszelkie normy higieny i na przykład są w stanie oblizać rączkę z wózka w supermarkecie. Nieświadomość dziecka oraz nieuwaga rodzica może doprowadzić do tragicznych w skutkach konsekwencji, ponieważ dzieci gorzej znoszą tego typu zakażenia.

2 komentarzy

  • Dżony:

    Data: Lipiec 23, 2018 Czas: 20:08

    Ostre zapalenie wątroby może być także z powodu diety odchudzającej. Zwłaszcza jak się ostro ciśnie dietę białkową, to wątroba może wysiąść i wtedy dopiero zaczynają się schody. Bo ostre zapalenie to nie wszystko. Do tego dochodzą jeszcze kamienie.

  • Rafał Wdowczyk:

    Data: Lipiec 25, 2018 Czas: 12:42

    Jak powiesz komuś, że ma ostre zapalenie wątroby, to nie będzie wiedział o co chodzi. Ale jak mu powiesz, że to żółtaczka, to już na pewno skuma. Tylko te objawy. Nie zawsze ostre zapalenie wątroby powoduje żółtą skórę czy białka oczu. Czasami jest rozpoznawane mega późno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.