Toksyczne zapalenie wątroby
Z powodu pełnionych funkcji wątroba jest niezwykle narażonym na uszkodzenia narządem. Wpływ na jej stan ma nadmierne spożywanie alkoholu, przyjmowane leki lub zatrucia grzybami. Jeśli nie będziemy uważać, możliwe jest toksyczne zapalenie wątroby.
Rola wątroby w organizmie
Wątroba pełni w organizmie różnorakie funkcje. Przede wszystkim produkuje żółć, która jest niezbędna do poprawnego procesu trawienia spożywanego pokarmu. Oprócz tego wątroba odtruwa organizm z nagromadzonych toksyn, bierze czynny udział w procesie termoregulacji ciała oraz odpowiada za poprawną pracę gospodarki hormonalnej. Jakiekolwiek zaburzenie jej pracy przekłada się na reperkusje związane z funkcjonowaniem całego organizmu.
Czym jest toksyczne zapalenie wątroby?
Jest to krótko mówiąc uszkodzenie miąższu wątroby, jej komórek wątrobowych – hepatocytów. Jest to najczęściej skutek znacznego przedawkowania alkoholu lub leków. Oprócz tego przyczynami wystąpienia zapalenia wątroby mogą być przewlekłe choroby, takie jak wirusowe zapalenie wątroby typu C, które jest wywołane przez wirusa HCV.
Toksyczne zapalenie wątroby – objawy
Występujące objawy, którymi manifestuje się zapalenie wątroby, są w pełni uzależnione od powodu jego wystąpienia. Objawy toksycznego zapalenia wątroby mogą występować w pełnym zakresie, od minimalnych, praktycznie niedostrzegalnych, aż po całkowitą niewydolność wątroby. Najczęściej występujące objawy, które mogą świadczyć o toksycznym zapaleniu wątroby, to: ból nadbrzusza i pod prawym żebrem, żółtaczka, wybroczyny na skórze, utrata apetytu, nudności, biegunka, bóle głowy i stawów oraz wysoka gorączka.
Diagnostyka toksycznego zapalenia wątroby
W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, przy połączeniu z czynnikami mogącymi powodować zapalenie wątroby, czyli np. po spożywaniu grzybów, bądź znacznej ilości alkoholu, konieczna jest bezzwłoczna wizyta u lekarza. Na podstawie występujących objawów i wywiadu lekarskiego, podejmowana jest decyzja o wykonaniu badań biochemicznych oraz pełnej morfologii krwi. Dodatkowo zalecane jest wykonanie RTG oraz TK jamy brzusznej. W skrajnych przypadkach zalecane jest wykonanie również biopsji wątroby.
Toksyczne zapalenie wątroby – leczenie
Po pozytywnym zdiagnozowaniu toksycznego zapalenia wątroby konieczna jest hospitalizacja pacjenta i rozpoczęcie leczenia w warunkach szpitalnych, najczęściej na oddziale intensywnej opieki medycznej. Jest to konieczne ze względu na zagrożenie, wynikające z rozwijającego się zapalenia, które może doprowadzić do śpiączki, zaburzeń czynności układu pokarmowego oraz zaburzeń świadomości.
Kluczowe w rozpoczęciu leczenia jest prawidłowe rozpoznanie przyczyn wystąpienia zapalenia. W tym celu przeprowadza się szczegółowy wywiad z pacjentem, a w przypadku braku takiej możliwości, spowodowanej utratą przytomności, z jego najbliższą rodziną.
Leczenie wątroby jest procesem długim i trudnym. Najważniejsze w procesie leczenia jest stałe odstawienie czynnika, od którego zapoczątkowany został stan zapalny. Bardzo pomocne są środki farmakologiczne na bazie wyciągu z karczocha oraz ostropestu plamistego. Czynnikiem przyczyniającym się do przyspieszenia procesu leczenia jest zastosowanie odpowiedniej diety wątrobowej, opierającej się na wykluczeniu z jadłospisu konserwantów, czynników pochodzenia syntetycznego oraz produktów pochodzących z procesu fermentacji i pleśni.
Poprawnie działająca wątroba jest niezwykle ważna dla poprawnego funkcjonowania całego organizmu. Jest sercem naszego układu odpowiedzialnego za pozbywanie się toksyn z organizmu. Jakiekolwiek zaburzenie tego układu może nieść za sobą śmiertelne niebezpieczeństwo, dlatego też dbanie o stan swojej wątroby jest tak istotne dla jakości naszego życia.
2 komentarzy
Rudy i łysy:
Tylko wskażcie mi lekarza, który będzie potrafił bez pudła zdiagnozować toksyczne zapalenie wątroby? Bo coś mi się mocno wydaje, że niestety takiego nie znajdziecie. Nawet eksperci coraz częściej są tacy, że ogólne pojęcie jakieś mają, ale jak człowiek chce wejść w szczegóły (a raczej nie chce, tylko musi), to niestety nie ma szans, bo lekarz tylko ogólnie coś kuma.
tiko:
Toksyczne zapalenie wątroby przytrafia się jak naprawdę przeładujemy organizm syfem. Nie ma się co dziwić, że organizm się buntuje, jak zbyt dużo toksyn do niego wprowadzimy. Zioła mają na to dobroczynny wpływ, ale same zioła mogą nie pomóc.