Objawy zapalenia wątroby

Wątroba to narząd znajdujący się w jamie brzusznej, a dokładnie pod prawym (niezwykle rzadko występuje pod lewym) łukiem żebrowym. Odpowiedzialna jest między innymi za produkowanie żółci i magazynowanie krwi oraz substancji odżywczych, stanowi niezwykle ważny narząd, którego stany zapalne czy niewydolność mogą prowadzić nawet do zagrożenia życia. Dlatego też nie należy lekceważyć objawów, które mogą świadczyć o chorobie. Ale jak się objawia zapalenie wątroby? Niestety, nie ma tu jednej konkretnej odpowiedzi, bowiem objawy zapalenia wątroby w dużej mierze zależą od rodzaju zapalenia i stadium choroby, w jakim objawy się pojawiają.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A

hepa-pomocWirusowe zapalenie wątroby typu A , czyli popularna „choroba brudnych rąk”, pierwsze oznaki choroby daje po około dwóch tygodniach. Do jej objawów zaliczamy ogólne znużenie, brak apetytu, wymioty i/lub biegunka (zwłaszcza u dzieci), stan podgorączkowy, bóle mięśni i stawów, a także jaśniejący stolec i ciemniejszy mocz. Do objawów można także zaliczyć zmiany skórne oraz swędzenie skóry.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B

Przy wirusowym zapaleniu wątroby typu B, popularnie znanym jako żółtaczka wszczepienna, które wywoływane jest przez wirus HBV, objawy zależą przede wszystkim samego przebiegu choroby. W przypadku słabo wyrażonym zakażeniu, chory odczuwa ogólnie złe samopoczucie objawiające się osłabieniem, brakiem apetytu, bólami głowy, brzucha, wymiotami czy biegunką. W ostrych zakażeniach, natomiast zauważyć można żółtawy odcień skóry, jaśniejący kał i ciemny mocz, a także bóle mięśniowe i/lub swędzenie skóry. Co ciekawe, WZW typu B może przebiegać bezobjawowo, być całkowicie wyleczalne, a chory może nie być świadomy choroby.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C

Wirusowe zapalenie wątroby typu C zazwyczaj przebiega bezobjawowo w pierwszym stadium choroby. Mogą, oczywiście wystąpić objawy, aczkolwiek są one zazwyczaj tak ogólne i tak przypominające grypę, że bez badania krwi, nie ma możliwości stwierdzenia choroby. Jednak do nieswoistych objawów WZW C można zaliczyć ogólne osłabienie, niezwykle słabą odporność, brak lub zmniejszenie apetytu, utratę wagi, chroniczne uczucie zmęczenia, bezsenność, zżółcenie oczu i/lub skóry, wymioty. Pierwsze, niebezpieczne dla życia objawy choroby, świadczące o zaawansowanym stadium choroby, które mogą mieć postać zżółknienia wątroby czy nawet jej marskości, mogą wystąpić nawet po kilku latach od zachorowania.

Alkoholowe zapalenie wątroby

A jak objawia się alkoholowe zapalenie wątroby? Najczęściej objawy mają postać żółtaczki, gorączki, obrzęków czy wodobrzusza. Ponadto chory jest cały czas zmęczony, nie ma apetytu, cierpi na wymioty, biegunki lub nudności. Odczuwa ból pod prawym łukiem żebrowym. Oczywiście alkoholowe zapalenie wątroby może również przebiegać bezobjawowo, bądź objawy mogą być niezwykle zróżnicowane.

Jak wynika z powyższego, zapalenie wątroby, w zależności od czynnika je wywołującego, może mieć różne objawy. Jednak spośród wszystkich wymienionych wyodrębnić można te najbardziej charakterystyczne, które na etapie ostrego zapalenia mogą mieć postać ogólnego osłabienia i chronicznego zmęczenia, braku apetytu, gorączki (lub stanów podgorączkowych), bóli mięśni i/lub stawów, wymiotów, biegunki lub tylko nudności, swędzenia skóry. Ponadto chorzy mogą zaobserwować jaśniejszy stolec i ciemniejący mocz, żółtaczkę, ból pod prawym łukiem żebrowym. Palacze mogą odczuwać wstręt do papierosów.

W medycynie znane jest jeszcze piorunujące zapalenie wątroby, które występuje niezmiernie rzadko, ale należy wiedzieć, jak objawia się zapalenie wątroby tego typu. W przypadku piorunującego zapalenia wątroby niepokojące jest osłabienie, zmęczenie, a wręcz wyczerpanie, zwiększenie obwodu brzucha oraz zaburzenia psychiczne.

2 komentarzy

  • Frank:

    Data: Maj 29, 2016 Czas: 16:10

    Najłatwiej rozpoznać oczywiście żółtaczkę, ale też alkoholowe zapalenie wątroby. Pozostałe odmiany są trudne, bo objawy są nieswoiste i tak naprawdę można je pomylić z wieloma chorobami i schorzeniami.

  • poszpitalny:

    Data: Maj 30, 2016 Czas: 13:29

    Przygotujcie się na to, że jak będziecie mieli objawy zapalenia wątroby i wylądujecie w szpitalu, to na każdym obchodzie każdy lekarz zapyta czy pijecie alkohol, a właściwie to nie czy pijecie, tylko jak często i dlaczego tak dużo. Mnie pytał każdy, choć nie wyglądam na menela i piję naprawdę okazjonalnie….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.