Wirusowe zapalenie wątroby typu B

WZW typu B, czyli żółtaczka wszczepienna, w dużej mierze przebiega bezobjawowo, jednak najbardziej uaktywnia się przy naszej osłabionej odporności. Kiedy zazwyczaj pojawiają się pierwsze objawy? U większości osób w okresie od sześciu tygodni do czterech miesięcy po zakażeniu.

Wirusowe zapalenie wątroby typu b ma objawy podobne do typowej grypy. Pojawia się gorączka, bóle stawów, bóle mięśni, czy uczucie ogólnego osłabienia. Do tego chory bardzo często skarży się na dolegliwości układu pokarmowego – nudności, wymioty, brak łaknienia.

hepa-pomocZaawansowane wirusowe zapalenie wątroby b daje także inne objawy: zażółcenie białek oczu oraz skóry, mocz o barwie piwa, jasny zażółcony stolec, powiększenie wątroby lub śledziony, ból w prawym podżebrzu. Gdy mamy już te objawy, jak najszybciej powinniśmy udać się do lekarza. Objawy te świadczą o zaawansowanym stadium choroby, którego z pewnością nie należy lekceważyć. Do tego kolejnymi alarmującymi objawami może być pojawianie się pajączków na naszym ciele, krwawienie z nosa i dziąseł, czy uporczywe swędzenie skóry.

Jak można zarazić się żółtaczką wszczepienną?

Do zakażenia żółtaczką wszczepienną dochodzi w wielu miejscach. Musimy zatem dbać o nasze zdrowie, jak i o higienę. Należy zachować szczególną ostrożność w następujących sytuacjach: przetoczenia krwi, przeszczepów narządów, kontaktów z zakażonymi igłami, zabiegów stomatologicznych, badań endoskopowych, w tym dializy.

Do tego do zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby b może dojść poza placówkami medycznymi np. u fryzjera, kosmetyczki, czy w studio tatuażu.

Jak uchronić się przed WZW typu b?

Należy zwracać ogromną uwagę na czystość i higienę w miejscach, w których poddajemy się wszelakim zabiegom. Nie ważne, czy jesteśmy u fryzjera, czy kosmetyczki – zwracajmy uwagę na sterylizowanie narzędzi i nie bójmy się mówić, kiedy coś nam się nie podoba. Dzięki takiej asertywności i dbałości o higienę – nawet za innych – możemy się uchronić przed wirusowym zapaleniem wątroby typu b.

Także gabinety lekarskie nie są miejscem do końca pewnym. Często z oszczędności, bądź lenistwa, narzędzia nie są odpowiednio sterylizowane. Jako świadomi ludzie zwracajmy na to uwagę i wymagajmy wykonywania świadczeń według ogólnych zasad higieny.

Nie odwiedzajmy także niesprawdzonych miejsc. Studio tatuażu, czy kosmetyczka wykonująca kolczyki – ci ludzie bardzo szybko mogą nas zarazić wirusowym zapaleniem wątroby. Dokładnie czytajmy opinie o danym miejscu i nie wierzmy na słowo zapewnianiom, że narzędzia zostały dokładnie wysterylizowane. To wszystko powinno odbywać się na naszych oczach.

Niestety, ale mimo dbałości o higienę i zwracania uwagi na czystość narzędzi, i tak możemy zarazić się wirusowym zapaleniem wątroby typu b. Każdy z nas jest na to narażony. Zarażenie WZW typu b może nastąpić przy operacji, przy przeszczepie, a także w sytuacji przetaczania krwi. Dlatego nie ignorujmy objawów, które mogą świadczyć o tej chorobie. Bo z tego, że może ona spotkać każdego, powinien zdawać sobie sprawę każdy człowiek.

 

2 komentarzy

  • wkurzony bez marszu:

    Data: Maj 29, 2016 Czas: 16:13

    Jak w końcu nie zaczniemy pozywać do sądu lekarzy i szpitali, to ciągle będą takie rzeczy się zdarzać. Zarażenie wirusowym zapaleniem wątroby to po prostu skandal w XXI wieku, bo wynika tylko i wyłącznie z brudu. Lekceważenie podstawowych zasad higieny jest karygodne i kilka dużych odszkodowań w końcu by może wymogło na lekarzach trzymanie się procedur, a nie olewanie wszystkiego, bo to nie prywatna wizyta.

  • Marek:

    Data: Maj 30, 2016 Czas: 13:32

    Jakoś nie słyszałem, żeby ktoś zachorował na wirusowe zapalenie wątroby typu B po wizycie u kosmetyczki czy fryzjera. Pewnie 99% zakażeń wzw B ma miejsce w szpitalu, gdzie teoretycznie powinno być najbardziej czysto i bezpiecznie – bo tam ludzie mają się leczyć, a nie chorować. Jak jest w rzeczywistości? Sami wiecie i to najlepsza odpowiedź na temat naszej służby zdrowia i tak narzekających na zarobki lekarzy. Bo najpierw trzeba coś od siebie dać – zaangażowanie i uczciwą pracę – żeby potem wziąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.