Zapalenie wątroby u psa

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów wewnętrznych zarówno u ludzi, jak i zwierząt, pełniący szereg niezwykle istotnych funkcji. Jednocześnie w przypadku czworonogów schorzenia tego organu są bardzo powszechne i pojawiają się zarówno u szczeniąt, jak i u starszych osobników. Zapalenie wątroby u psa można podzielić na kilka typów w zależności od przyczyny, sposobu przebiegu i metod postępowania.

Ostre zapalenie wątroby psa objawia się wysoką gorączką i silnymi wymiotami. Białka oczu przybierają żółty odcień, stolec przyjmuje jasną barwę, zaś mocz – ciemniejszą. Zwierzę staje się apatyczne, senne, czasem nie reaguje na bodźce, jego ruchy stają się nieskoordynowane, ponadto może miewać drgawki. Po rozpoznaniu symptomów, konieczna jest natychmiastowa wizyta u weterynarza w celu podania antybiotyku, witamin lub sterydów. Często stosuje się również kwarantannę. Brak podjęcia jakiegokolwiek leczenia doprowadzić może w krótkim czasie do śmierci zwierzęcia.

Przewlekłe zapalenie wątroby u psa

sick dogNawroty ostrego zapalenia mogą również wywołać przewlekłe zapalenie wątroby psa. Choroba ta jest niezwykle poważna i w tej chwili nie ma metody na jej całkowite wyleczenie. Jednak rozpoznanie jej we wczesnym stadium i odpowiednie postępowanie właściciela czworonoga może zapewnić zwierzęciu kilka, a nawet kilkanaście lat życia. Bardzo istotna jest w tym przypadku rygorystyczna dieta, bogata w wysokowartościowe białko. Część właścicieli kupuje gotową, specjalistyczną karmę w sklepach weterynaryjnych, niektórzy zaś samodzielnie przygotowują posiłki dla pupila. Ważne, by chory pies nie był karmiony tzw. resztkami lub nieodpowiednimi dla niego, ciężkostrawnymi produktami. Zaleca się również podawanie mniejszych posiłków ok. 4 razy dziennie.

Wirusowe zapalenie wątroby u psa

Równie często spotykana jest choroba Rubartha, czyli wirusowe zapalenie wątroby u psa. Schorzenie to jest nieuleczalne – możliwe jest jedynie stosowanie środków farmakologicznych (zwykle w formie antybiotykoterapii), które pozwolą na złagodzenie lub częściową eliminację objawów występujących u chorego psa. Charakterystyczne symptomy to wymioty, biegunka, wysoka temperatura ciała i bóle żołądkowe, które nasilają się z biegiem czasu, dlatego ważna jest tu szybka interwencja weterynaryjna. Poza podaniem leków bardzo istotne jest również nawodnienie psa, u którego biegunka i wymioty mogą doprowadzić do niebezpiecznego w skutkach odwodnienia organizmu.

Przyczyną wywołującą chorobę Rubartha jest zarażenie niezwykle odpornym na wszelkie czynniki wirusem. Najczęściej następuje to drogą pokarmową lub kropelkową i dotyczy w szczególności bardzo młodych, zaledwie kilkumiesięcznych czworonogów. Pies może zarazić się od chorego zwierzęcia lub jedynie od nosiciela wirusa, który wydalany jest np. w postaci moczu lub śliny. Zdarza się, że również pchły roznoszą tę chorobę, dlatego warto zadbać o higienę swojego pupila i szybko reagować na pojawienie się pasożytów.

Szczepionka na zapalenie wątroby u psa

Bardzo ważną informacją dla wszystkich właścicieli czworonogów jest fakt, że na wirusowe zapalenie wątroby u psów istnieje skuteczna szczepionka. Tego typu działanie profilaktyczne pozwala zapobiec zarażeniu i tym samym utracie zdrowia, a nawet życia. W sytuacji, gdy choroba zaatakuje nieszczepionego, młodego psa, może objawić się w formie wyjątkowo ostrej i skutkować błyskawiczną śmiercią w ciągu kilku pierwszych godzin od wystąpienia silnych objawów. Szczepienie na wirusowe zapalenie wątroby psa ma miejsce w około czwatym tygodniu życia zwierzęcia, jest powtarzane po miesiącu, a następnie odbywa się w odstępach rocznych.

2 komentarzy

  • Gdingen:

    Data: Lipiec 23, 2018 Czas: 20:37

    Teraz to i weterynarze się bardziej przykładają niż kiedyś. Jeszcze 10-15 lat temu najczęstszą poradą było uśpienie psa, a teraz nawet jak zdiagnozują zapalenie wątroby i psa to jest szansa na to żeby w jakikolwiek sposób mu pomóc i po prostu wyleczyć.

  • Jux:

    Data: Lipiec 25, 2018 Czas: 13:00

    Polecam weterynarza z podjazdu na Witomino w Gdyni. Nie dość, że od razu zdiagnozował zapalenie wątroby u psa, to jeszcze przepisał antybiotyki, które wystarczyły do wyleczenia! Nie trzeba było zmieniać leków, chodzić na jakieś inne terapie i inne cuda. O najgorszym rozwiązaniu nie wspominając. Od razu trafna diagnoza i trafnie dobrane leki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.