Leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego

Zapalenie wyrostka robaczkowego nie należy do przyjemności. Ostry lub nasilający się ból w prawej części podbrzusza to sygnał zmuszający do podjęcia stosownych reakcji. W tym przypadku będzie to wezwanie karetki pogotowia.

Leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego zaczyna się oczywiście od właściwego rozpoznania tej choroby. Lekarz zazwyczaj sprawdza i uciska prawą dolną część podbrzusza, ponieważ tam znajduje się miejsce, które najbardziej reaguje na ucisk. Silny ból jest reakcją wskazującą na zapalenie wyrostka.

Zdarza się, że choroba nie od razu przechodzi w ostre zapalenie. Wielu ekspertów uważa, że może to wcale nie być związane z wyrostkiem, inni wskazują na to, że i tak po fazie przewlekłej następuje ostre zapalenie. Jednak ani w jednym, ani w drugim przypadku farmakoterapia nie będzie skuteczna. Podawanie środków przeciwbólowych i antybiotyków jest wręcz niewskazane – może sprawić, że rozpoznanie co wywołało objawy, okaże się trudniejsze. A przecież liczy się każda minuta, ponieważ zbyt długie zwlekanie może doprowadzić do pęknięcia wyrostka i do rozprzestrzenienia się stanu zapalnego.

Terapię antybiotykami i podobnymi stosuje się jako leczenie wyrostka robaczkowego właściwie tylko w jednym przypadku – gdy stan zapalny jest już poważny i wyrostek jest wypełniony treścią ropną. Warto dodać, że ból jest wtedy dużo mniejszy, niż w przypadku zwykłego zapalenia. Nie rozwiązuje to jednak problemu. Po kilku dniach podawania antybiotyków wyrostek i tak usuwa się operacyjnie.

Chociaż nie każde zapalenie wygląda tak samo, terapia jest podobna. Na pytanie jak leczyć zapalenie wyrostka robaczkowego, jest pozornie łatwa odpowiedź – szybko i skutecznie. Często konieczna jest zwykła operacja. Kiedy więc zaczynają się objawy, a zwłaszcza bóle brzucha po prawej stronie – nie mówiąc już o gorączce, a nawet wymiotach – należy powstrzymać się od jedzenia i picia. To zwiększa szanse operacji bez powikłań i warto o tym pamiętać. Lekarze w zależności od stopnia zaawansowania zapalenia, mogą zdecydować się na zwykłą operację – która pozwala na szybsze wycięcie kłopotliwego fragmentu jelita, ale pozostawia większą bliznę – lub na operację laparoskopową. Tę drugą można przeprowadzić tylko wtedy, gdy pacjent został szybko przetransportowany do szpitala. W tym przypadku istnieje szansa, że wyrostek jeszcze nie pękł, ani jego stan nie wskazuje na to, że stanie się to w najbliższym czasie.

Operacja laparoskopowa wymaga nowoczesnych narzędzi i umiejętności, ale jest polecana w wielu przypadkach, ponieważ nie jest tak inwazyjna jak zwykła. Zamiast dużego, kilkucentymetrowego nacięcia, rana ma długość około jednego centymetra. Lekarz może zajrzeć do wnętrza dzięki specjalnej rurce z kamerą. Może w ten sposób operować bez konieczności otwierania całej jamy brzusznej. Niestety, taka szansa nie zostanie wykorzystana, gdy wyrostek jest już bardzo wypełniony treścią ropną lub doszło już do pęknięcia. Lekarz może dojść do takiego wniosku nawet w trakcie operacji laparoskopowej, kiedy zobaczy dzięki kamerze cały wyrostek. Należy pamiętać, że chirurg w takim przypadku będzie ratował życie pacjenta.

Leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego
5 (100%) 2 głosów

2 komentarzy

  • sikora:

    Data: Kwiecień 13, 2015 Czas: 15:01

    Wszystkich namawiam, by nie czekać z operacją. Lepiej zażegnać zapalenie wyrostka robaczkowego na etapie, gdy jest ono jeszcze łatwe do wyleczenia niż czekać nie wiadomo na co, a potem okazuje się, że jest kłopot i operacja może się skomplikować, a nawet nie wystarczyć. Dlatego nie panikujcie i na stół. To nic strasznego, a lepiej wyleczyć zapalenie wyrostka robaczkowego i mieć to z głowy po krótkiej operacji, niż po nie wiadomo jakim zabiegu.

  • wyleczony:

    Data: Kwiecień 15, 2015 Czas: 15:33

    Dla mnie najgorsze przy leczeniu zapalenia wyrostka robaczkowego było właśnie powstrzymanie się przede wszystkim od jedzenia, ale też picia. Lekarz zabronił nawet picia herbaty, żeby nie pojawiły się powikłania po operacji. Jak zobaczyłem zdjęcia, które mi pokazał, to jednak się do głodówki i to prawie absolutnej zmusiłem i jakoś to poszło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.