Typy zapalenia wyrostka robaczkowego
Gdy odczuwamy silny ból brzucha, któremu towarzyszą wymioty oraz gorączka, zaczynamy się obawiać, czy przypadkiem nie doszło u nas do zapalenia wyrostka robaczkowego. Większość ludzi nie zdaje sobie jednak sprawy, że istnieje kilka odmian tej przypadłości, z których każda różni się od pozostałych objawami oraz metodą leczenia.
Wyrostek robaczkowy – co to jest?
Wyrostkiem robaczkowym nazywamy część jelita grubego, która stanowi jego uwypuklenie, rozpoczynające się w kątnicy i zwisające swobodnie w kierunku miednicy. Wyrostek jest dość długi – ma około 9 cm – i wąski.
Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego
Należy zaznaczyć, że istnieją dwa główne typy zapalenia wyrostka robaczkowego: ostry oraz przewlekły.
Ostre zapalenie występuje nagle i postępuje szybko, dlatego niezwłoczna interwencja chirurgiczna jest w tym przypadku konieczna. Najczęstsze objawy zapalenia to ból w dolnej części brzucha, nasilający się podczas unoszenia prawej nogi, czy odrywania palców, naciskających na skórę w okolicach prawego dołu biodrowego. Objawami, które mogą, ale nie muszą wystąpić, są: wymioty, zaparcia, podwyższona temperatura oraz zawroty głowy.
Przewlekłe zapalenie wyrostka robaczkowego występuje o wiele rzadziej od zapalenia ostrego. Przez kilka miesięcy objawy mogą u chorego na zmianę nasilać się i słabnąć. Osoba, przechodząca przewlekłe zapalenie wyrostka, uskarża się zwykle na ogólne złe samopoczucie, problemy z wypróżnianiem się i nawracające, silne bóle brzucha. Po jakimś czasie zapalenie przewlekłe, które nie zostało w porę zdiagnozowane, i tak przeradza się w zapalenie ostre, a wtedy konieczna jest interwencja chirurgiczna.
Oba rodzaje zapalenia wyrostka robaczkowego bywają trudne do rozpoznania. Przyczyną jest fakt, że większość objawów może świadczyć o wielu innych schorzeniach. Zanim zostanie postawiona diagnoza i podjęta decyzja o leczeniu pacjenta, przeprowadza się badania laboratoryjne, pomagające w wykryciu zapalenia wyrostka. Na stan zapalny wskazuje leukocytoza, a także podwyższone wskaźniki OB oraz CRP. Kobiety, zanim zostaną poddane leczeniu na zapalenie wyrostka robaczkowego, koniecznie muszą odbyć wizytę u lekarza ginekologa, w celu wykluczenia pęknięcia torbieli jajnika lub zapalenia przydatków – ponieważ obie przypadłości dają bardzo podobne objawy do objawów ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego.
Leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego
Różne zapalenia wyrostka robaczkowego wymagają odmiennych sposobów leczenia. Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego kończy się tradycyjną, bądź laparoskopową operacją usunięcia wyrostka. W przypadku laparotomii (operacja tradycyjna), rekonwalescencja pacjenta trwa nieco dłużej, niż w przypadku laparoskopii, jednak w obu przypadkach powrót do normalnej aktywności fizycznej następuje po około 3-4 tygodniach. Również przez około 3-4 tygodnie powinno się stosować dietę lekkostrawną.
W przypadku zapalenia przewlekłego, może zostać zastosowana antybiotykoterapia, czyli leczenie zachowawcze. W takiej sytuacji należy jednak kontrolować, czy nie wystąpiły charakterystyczne dla tego schorzenia powikłania. Wśród najczęściej pojawiających się, należy wymienić powstanie nacieku okołowyrostkowego – również leczonego farmakologicznie, stosuje się także zimne okłady na brzuch. Groźniejszym, trudniejszym do wyleczenia powikłaniem, jest ropień okołowyrostkowy. Należy go opróżnić z ropy, co czyni się poprzez wykonanie wkłucia przez powłoki brzucha i wprowadzenie na kilka dni drenu w jamie ropnia. Jeśli takie leczenie nie przyniesie skutku, wykonuje się operacyjne otwarcie jamy ropnia i za pomocą drenażu usuwa się zalegającą ropę.
Najgroźniejszym dla zdrowia i życia ludzkiego powikłaniem zapalenia wyrostka robaczkowego jest perforacja wyrostka, czyli jego pęknięcie. Może to doprowadzić do zapalenia otrzewnej, dlatego nie należy bagatelizować żadnego bólu brzucha. Jeśli ostry ból utrzymuje się przez minimum cztery godziny, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
3 komentarzy
Anatol:
Fakty są takie, że jak sami nie poczytamy o zapaleniu wyrostka robaczkowego, to mało który lekarz rozpozna chorobę. Bo najczęściej jest tak, że są objawy i lekarz rodzinny czy pierwszego kontaktu kieruje nas do specjalisty. A tam, wiadomo, terminy są takie, że albo jedziesz do szpitala, albo zdychasz, więc kto ma kasę to idzie prywatnie i wtedy jest ok. A zapalenie wyrostka robaczkowego to nie zapalenie gardła, które każdy rozpozna i bez problemów wyleczy.
student:
Niby masz rację i akurat ta strona jest całkiem ok, ale nie trzeba daleko szukać, żeby w necie znaleźć znacznie gorsze, w których porady piszą chyba gimnazjaliści. Tu widać, że są konsultowane z lekarzem, albo pisane przez studentów medycyny, bo jest jakiś poziom. O typach zapalenia wyrostka robaczkowego czytałem tyle legend, że włos się jeży na głowie.
Julia:
Mając 17 lat miałam zapalenie wyrostka robaczkowego. Pierwszymi objawami był bardzo silny ból brzucha i drętwienie nóg. Na szczęście szybko trafiłam na pogotowie , gdzie lekarze mnie zdiagnozowali i wycięli wyrostek , za nim się rozlał.