Przyczyny zapalenia wyrostka robaczkowego
Dokładne przyczyny zapalenia wyrostka robaczkowego nie są znane. Dlatego wcześniej profilaktycznie usuwano tę część jelita, zanim stało się jasne, że każda część organizmu służy do czegoś ważnego.
Wyrostek robaczkowy pełni podobną funkcję do migdałków. Ponadto to właśnie w nim zatrzymuje się część bakterii. W razie kuracji antybiotykiem, możliwe jest szybkie ponowne namnożenie dobrej flory pokarmowej, właśnie dzięki wyrostkowi.
Niestety, w przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego, konieczne jest jego usunięcie. Chociaż dokładne przyczyny nie są znane, to powody zapalenia wyrostka robaczkowego wynikają zwykle z tego, co jemy. Pierwsza hipoteza brzmi, że to schorzenie jest powodowane zbyt małą ilością błonnika w menu. Należy więc zwiększyć ilość pokarmów bogatych w tę substancję. To jednak może nie wystarczyć. Zdarza się, że w danej rodzinie i rodzice, i dzieci muszą mieć usuwany wyrostek. Dlaczego tak się dzieje? Powody mogą być różne, jednak kolejną przyczyną zapalenia wyrostka bywają zagięcia, które zasłaniają ujście. To z kolei powoduje stan zapalny. Wystarczy przecież nieco niestrawionego pokarmu, by całkiem zasłonić wejście. Wtedy najłatwiej mogą rozwinąć się bakterie powodujące stan zapalny.
Zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci
Od czego pojawia się zapalenie wyrostka robaczkowego w przypadku małych dzieci? Małe dzieci, które nie mają jeszcze wyrobionego zmysłu smaku, potrafią jeść różne rzeczy. Niekoniecznie jednak zostaną one w pełni strawione. Małe przedmioty mogą utknąć w przewodzie pokarmowym. Miejsce, gdzie znajduje się wyrostek robaczkowy, znajduje się na granicy dwóch jelit. Może się więc zdarzyć, że coś się zaczepi. Wystarczy mała plastikowa część, by doszło do stanu zapalnego. Dlatego tak ważne jest, by zwracać uwagę na to, jakimi zabawkami bawią się dzieci i czy na przykład elementy układanki nie są za małe.
W przypadku dzieci może istnieć jeszcze jedna przyczyna zapalenia wyrostka. Są to bakterie, wirusy lub inne drobnoustroje. W przypadku stale nawracających infekcji migdałków, decyzja o ich wycięciu może okazać się zbawienna także dla wyrostka robaczkowego. Wskazuje się na to, że takie choroby mogą wpływać także na stan zapalny wyrostka robaczkowego.
Jako jedną z przyczyn zapalenia wyrostka można podać ciało obce w przewodzie pokarmowym lub zalegające niestrawione resztki. To jednak nie wszystko. Choć wyrostek robaczkowy przyjął tę nazwę ze względu na kształt, to warto wiedzieć o tym, że przyczyną zapalenia mogą być także pasożyty. Jeśli dostaną się tak daleko, również mogą zasłonić wejście do wyrostka i spowodować stan zapalny.
Jeśli znamy podstawowe hipotezy dotyczące przyczyn zapalenia wyrostka robaczkowego, to możemy się nieco chronić przed tą chorobą. Najlepiej zmienić dietę na zdrowszą, uprawiać sport, by wzmocnić układ odpornościowy. Ponadto dbać o higienę, by nie wprowadzić do organizmu szkodliwych bakterii lub pasożytów. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie uda nam się uniknąć tego schorzenia, to należy szybko wezwać karetkę.
2 komentarzy
Marika:
Bo małe dzieci trzeba pilnować, żeby nie połykały nie wiadomo czego. Wiadomo, że najczęściej chcę posmakować klocków lego…. Niestety czasem się nie upilnuje i jest mega kłopot. Moja siostrzenica połknęła całkiem malutki klocek, ale nie mogła go wydalić i miała zapalenie wyrostka robaczkowego. Skończyło się na strachu, ale co się biedna nacierpiała, to się nacierpiała. Dlatego przestrzegam przed dawaniem dzieciom nadmiernej swobody, bo może się to skończyć na pobycie w szpitalu.
Matka:
Ale nie trzeba połykać klocków lego, żeby mieć zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci. Przecież często wystarczą drobnoustroje lub bakterie, by okazało się, że choroba atakuje dzieci i nie jest łatwo się jej pozbyć. Dlatego wolałabym nie uogólniać, bo zapalenie wyrostka robaczkowego jest straszną przypadłością, zwłaszcza dla małych dzieci.