Zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci

Wyrostek robaczkowy bywa źródłem wyjątkowo nieprzyjemnych objawów bólowych, a jego stan zapalny może prowadzić do bardzo groźnych powikłań, które zagrażają życiu. Warto sobie uświadomić, że zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci stanowi najczęściej występującą dolegliwość związaną z bólem w obrębie jamy brzusznej, która wymaga interwencji chirurgicznej.

Czym jest wyrostek robaczkowy?

To niewielkie, podłużne uwypuklenie jelita grubego, które ma długość około 10 cm, ale średnicę zaledwie 3-7 mm i wyrasta z początkowej części jelita, czyli kątnicy. Najczęściej swobodnie zwisa w obrębie prawego dołu biodrowego, ale u niektórych dzieci może mieć nietypowe położenie, np. za pęcherzem moczowym i wtedy objawy zapalenia będą też odmienne. Wyrostek nie jest nam niezbędny do życia, ale nie stosuje się jego wycinania bez powodu.

Zapalenie wyrostka u dzieci – przyczyny i objawy

Pierwsze symptomy nadchodzącego zapalenia wyrostka nie muszą mieć charakteru stałego, ale mogą powracać raz na jakiś czas przez dłuższy okres, nawet kilku miesięcy. Dziecko będzie się skarżyć na bóle brzucha w okolicy pępka oraz pogorszenie samopoczucia, więc często za przyczynę uważa się lekkie zatrucie pokarmowe, tym bardziej, że czasami pojawiają się problemy z wypróżnianiem się i zmniejszony apetyt.

Jeżeli te objawy zostaną zlekceważone, to zazwyczaj następuje ostre zapalenie wyrostka u dziecka, a wtedy symptomy mocno się nasilają. Ból zaczyna się koncentrować po prawej stronie, na dole brzucha i staje się silniejszy podczas poruszania się czy kaszlu, natomiast maluch czuje ulgę, kiedy leży z podkurczonymi nogami na lewym boku. Co ciekawe, bolesność jest większa, kiedy gwałtownie odrywa się rękę naciskającą brzuch malucha. Jednocześnie wzrasta temperatura ciała oraz pojawiają się nudności i wymioty. U dzieci bardzo często występuje też biegunka. Bardzo charakterystycznym objawem będzie zaś jadłowstręt. Zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci ma zawsze zdecydowanie ostrzejszy przebieg i dlatego nie wolno zwlekać z wizytą u lekarza, aby nie doszło do zagrażających życiu powikłań.

Przyczyny stanu zapalnego wyrostka u dzieci mogą być różne, ale najczęściej będzie to przerost tkanki chłonnej, zamknięcie światła wyrostka przez kamień kałowy, systematyczny ucisk wyrostka, obecność pasożytów i w związku z tym infekcja bakteryjna bądź zakażenie wirusowe. Początkowo rozwija się zapalenie nieżytowe, które przechodzi w ropowicze, a na końcu w zgorzelinowe z perforacją, a wtedy dochodzi do rozlanego zapalenia otrzewnej, która zagraża życiu malucha.

Zapalenie wyrostka u dzieci – diagnoza i leczenie

Stan zapalny wymaga szybkiej i zdecydowanej interwencji lekarskiej, ponieważ każda chwila opóźnienia może mieć poważne konsekwencje. Trzeba jednak mieć świadomość, że niekiedy rozpoznanie bywa mocno utrudnione. Tak się dzieje w przypadku nietypowego położenia wyrostka robaczkowego np. wyrostek położony za kątnicą nie musi dawać silnych dolegliwości bólowych przy stanie zapalnym, a zlokalizowany w okolicy pęcherza moczowego najczęściej będzie powodował częste oddawanie niewielkich porcji moczu przy jednoczesnym bolesnym parciu. Na pewno trzeba przeprowadzić badanie morfologiczne krwi i moczu oraz USG jamy brzusznej, co ma na celu wyeliminowanie ewentualnych innych przyczyn dolegliwości.

Leczenie polega na zabiegu appendektomii, a więc usunięciu wyrostka robaczkowego metodą klasyczną bądź laparoskopową. Jeżeli lekarz podejrzewa perforację, to przed operacją należy podać płyny dożylne oraz antybiotyki. W przypadku stwierdzenia wyczuwalnej masy w prawym dole biodrowym i braku zapalenia otrzewnej najczęściej występuje naciek okołowyrostkowy, a wtedy przeprowadza się leczenie zachowawcze, natomiast appendektomię odracza się o kilka tygodni.

2 komentarzy

  • Fanatyk:

    Data: Marzec 26, 2018 Czas: 11:18

    Faktem jest, że zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci nie zdarza się często, ale na pewno jak się już wydarzy, to się okazuje, że kompletnie nie ma na co czekać i trzeba natychmiast dzwonić po karetkę, albo samemu wieźć dziecko do szpitala na ostry dyżur. W tym przypadku nie ma dosłownie ani minuty do stracenia.

  • Adam:

    Data: Marzec 28, 2018 Czas: 12:25

    A skąd niby ta pewność, że zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci jest takie rzadkie? W Polsce wszyscy mają kompletnie gdzieś statystyki, w ogóle praktycznie nie prowadzi się rzetelnych statystyk medycznych i mamy to co mamy, czyli kolejki u lekarzy po kilka lat do przodu. Gdyby ktokolwiek się za to wziął, to po roku można by je było zmniejszyć o połowę tylko i wyłącznie na podstawie analizy danych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.