Zapalenie wyrostka robaczkowego w ciąży

Ciąża jest stanem, w którym kobieta powinna szczególnie dbać o siebie, bo jej dobre samopoczucie zwiększa prawdopodobieństwo urodzenia zdrowego, silnego dziecka. W sytuacji jakichkolwiek problemów zdrowotnych należy natychmiast udać się do lekarza, który oceni ryzyko zagrożenia życia płodu i pomoże je zminimalizować. Choć kobiety ciężarne dbają o siebie bardziej niż kiedykolwiek, to są przypadki, kiedy kompletnie nie mają wpływu na to, co im się przytrafi. Jednym z takich przypadków jest zapalenie wyrostka robaczkowego w ciąży.

Czym jest zapalenie wyrostka i jak się objawia?

Wyrostek robaczkowy jest to ślepy uchyłek jelita grubego, a dokładniej – kątnicy. W jego wnętrzu znajduje się sporo mikroflory jelitowej oraz tkanki chłonnej, przez co uważa się, że spełnia on rolę odpornościową. Wciąż jednak nie do końca wiadomo, za co dokładnie odpowiada wyrostek. Nie odczuwamy jego obecności do czasu, gdy rozpocznie się w nim stan zapalny, który doprowadzi do poważnych dolegliwości bólowych. Zapalenie wyrostka robaczkowego objawia się silnym, kłującym bólem w prawym dole biodrowym, mogą się pojawić także nudności, wymioty, gorączka, a także brak apetytu.

Zapalenie wyrostka robaczkowego w ciąży – objawy

Zapalenie wyrostka w ciąży objawia się dokładnie tak samo, jak w przypadku osób nie będących w ciąży. Różnica polega jedynie na tym, iż kobiety ciężarne dużo szybciej i bardziej zdecydowanie reagują na objawy, decydując się wezwać karetkę lub jadąc do szpitala. Wszelkie bóle w okolicy brzucha, kobiety ciężarne zwykle odbierają jako problemy z ciążą. Rozpoznanie zapalenia wyrostka robaczkowego jest dla nich zwykle szokiem, ale i dużą ulgą, gdy okaże się, że przy szybkiej interwencji może się obyć bez szkody dla dziecka.

Leczenie wyrostka robaczkowego w ciąży

Zapalenie wyrostka robaczkowego jest dolegliwością, którą leczy się jedynie operacyjne. Wynika to przede wszystkim stąd, że ślepa kiszka jest organem, którego człowiek nie potrzebuje, aby normalnie funkcjonować i swobodnie może bez niego żyć. W związku z tym, usunięcie wyrostka objętego stanem zapalnym jest skuteczniejsze, daje stuprocentową pewność wyleczenia choroby, szybsze i mniej kosztowne niż farmakoterapia.

Należy jak najszybciej zdiagnozować wyrostek robaczkowy, aby móc przeprowadzić zabieg. Bagatelizowanie objawów może doprowadzić do rozlania się wyrostka lub przesunięcia zapalenia do otrzewnej, co może spowodować poważniejsze konsekwencje zdrowotne i wymagać długotrwałej hospitalizacji.

Operowanie ciężarnej z zapaleniem wyrostka

Istnieją dwie metody operowania wyrostka robaczkowego: laparotomia oraz laparoskopia. Laparotomia to klasyczna operacja z rozcięciem powłok brzusznych. Laparoskopia to wykonanie minimalnego nacięcia skóry, w celu wprowadzenia do brzucha specjalnej kamery oraz narzędzi chirurgicznych, umożliwiających przeprowadzenie operacji z jej podglądem na ekranie.

Ten drugi zabieg jest preferowany, jeśli chodzi o ciężarne cierpiące na zapalenie wyrostka, ze względu na mniejsze ryzyko powikłań dla ciężarnej i dla płodu. Blizny pooperacyjne są dużo mniejsze, co usprawnia ich gojenie, a sam zabieg jest mniej inwazyjny. W pierwszej kolejności kobietom ciężarnym zaleca się więc laparoskopię. Wszystko jednak zależy od stanu ciężarnej i stopnia zaawansowania stanu zapalnego. Należy dążyć do tego, by jak najszybciej zdiagnozować i operować wyrostek, dlatego ciężarne z wszelkimi bólami brzucha powinny natychmiast udawać się na izbę przyjęć lub wezwać kartkę pogotowia, ponieważ są w każdym przypadku traktowane priorytetowo.

2 komentarzy

  • marcóweczka:

    Data: Marzec 26, 2018 Czas: 11:32

    Zapalenie wyrostka robaczkowego w ciąży często jest naprawdę groźne, więc nie gódźcie się na żadne inne zabiegi, jak tylko laparoskopię. I to nawet nie jest do końca bezpieczne, ale przynajmniej mniej inwazyjne i nie jest konieczne zastosowanie chemii do znieczulenia, a to naprawdę jest najgorsze co się może dziecku zdarzyć, i kobiecie ciężarnej zresztą też.

  • Highway Patrol:

    Data: Marzec 28, 2018 Czas: 12:27

    Zapalenie wyrostka robaczkowego w ciąży to nie koniec świata, więc nie panikuj. Lekarz niech podejmuje decyzje co do ewentualnego zabiegu i znieczulenia, bo nawet przy laparoskopii potrzebny jest anestezjolog, więc rób więcej dymu niż to potrzebne, bo potem laski są przestraszone i nie chcą się leczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama


Dobry Krem na cellulit Vialise - moc skutecznych, naturalnych składników w kremie na cellulit.